Hoge gasprijs dwingt Europa te zoeken naar alternatieven Weet jij al op welke partij je stemt op 16 maart? 17 nomie bij de Rabobank. En die hoge inflatie tast de koopkracht van de consument aan. De lonen en uitke ringen zullen niet met 5 procent stijgen, denkt De Groot. Dus kan de consument minder kopen met zijn geld. Consumentenuitgaven zijn goed voor een derde van de econo mie. Een deel van de consumenten kan niet meer uitgeven, een deel wil niet meer uitgeven uit onzeker heid. Die cocktail brengt een reces sie al dichterbij. Zeker in de huidige omstandigheden. Naast de consumentenuitgaven zijn de investeringen van bedrijven en de export de andere pijlers onder de economie. Na de eurocrisis, zo'n tien jaar geleden, was het de groei ende export die de economie uit het dal trok. Dat ziet De Groot nu niet gebeuren. ,,Ook in de rest van de wereld zie je de groei minder wor den door de hoge grondstofprij- zen.'' Minder groei betekent min der behoefte aan Nederlandse ma chines ofchemische producten bij voorbeeld. Van de bedrijfsinvesteringen zal het herstel ook niet komen. „Bedrij ven hebben niet alle prijsstijgingen doorberekend aan hun klanten. Als ze die kosten voor eigen rekening nemen, tast dat de winstgevend heid aan. En dat betekent dat ze minder kunnen investeren'', legt De Groot uit. De politiek en de monetaire auto riteiten kunnen de pijn wel ver zachten. Het kabinet kan de koop kracht ondersteunen met lasten verlichting voor de burgers. En de Europese Centrale Bank moet doorgaan met het stimulerende be leid. Tot voor kort dacht de ECB juist te stoppen met stimuleren, omdat de economie al flink groeide. Maar dat is inmiddels achterhaald. De prijs voor een megawattuur gas piekte gisterochtend kort op 345 euro. Energiespecialist Jilles van den Beukel van het The Hague Center for Strategic Studies re kende onlangs voor dat een gasprijs van 100 euro voor een megawattuur te vergelijken is met een olieprijs van 200 dollar per vat. Die 335 euro is dan vergelijkbaar met een olie prijs van 690 dollar per vat. De olie prijs staat nu op zo'n 140 dollar per vat. Als de olieprijs de gasprijs gaat volgen, zou de benzineprijs hele maal door het dak vliegen. 4, 5 of 6 euro voor een liter benzine zou dan zomaar mogelijk zijn. Die hoge gas prijs tijdelijk. Later op de dag ging de prijs weer omlaag. De belangrijkste reden voor de hectische markt is het tekort aan gas. En de zorgen over leveringsze kerheid. Zeker nu de oorlog in Oe kraïne steeds grover wordt. Berich ten over mogelijke schade aan de pijpleidingen die het Russisch gas naar Europa transporteren, zorgen direct voor een hogere prijs. Toch is de aanvoer van Russisch gas naar Europa nog normaal, zo blijkt uit de berichten. Ondanks de harde woorden over en weer draait Rusland de kraan niet verder dicht. Vast en zeker tot opluchting van Europa, want de toevoer is al min der dan nodig is. Alleen dankzij het feit dat de winter zacht was, heeft Europa het gered met de aanwezige gasvoorraad. De afhankelijkheid van Russisch gas is de achilleshiel van Europa ge bleken. Zeker nu Rusland oorlogs zuchtige taal uitslaat, ook naar de EU. Dat noopt tot actie van de EU, want dit soort onrust op de gas markt met prijzen die alle kanten opvliegen is fnuikend voor bedrij ven en burgers. Het voornemen van de VS en Eu ropa om zo snel mogelijk helemaal te stoppen met olie en gas uit Rus land heeft de prijzen overigens juist verhoogd. Als Europa het gas elders moet kopen, is het aanbod beperkt. En er moet dan met andere kopers worden geconcurreerd. Veel vraag en weinig aanbod leidt onvermij delijk tot hogere prijzen. Een structurele oplossing is het verminderen van de vraag naar gas. Het Internationaal Energie Agent schap (IEA) presenteerde vorige week plannen waardoor Europa in een jaar tijd een derde minder gas uit Rusland nodig zou hebben. Het is wel de vraag of minder gas gebruiken goedkoper is. Maar onafhankelijk zijn heeft andere grote voordelen, zo blijkt nu maar weer. Gasprijs naar nieuw record 345 7 maart 2022 09:30 uur 2021 2022 De gemeenteraadsverkiezingen staan voor de deur! De PZC helpt je bij het maken van een keuze met een eenvoudige kieswijzer. Kies jouw gemeente, doorloop de stellingen met toelichtingen en ontdek welke partij het best bij je past. Kijk snel of jouw gemeente erbij zit! Doe de Kieswijzer op pzc.nl/kieswijzer PC DINSDAG 8 MAART 2022 De beurs in Moskou ging met 30 procent onderuit na het instellen van sancties. Russische aandelen verlo ren op de beurs in Londen 90 procent aan waarde. De economie groeide, maar is aan het wankelen gebracht door de oor log in Oekraïne. illustratie getty images De gasprijs tikte gisteren een nieuw record aan. Reden voor Europa te zoeken naar alterna tieven voor het Russische gas. Peet Vogels Amsterdam 350 300 250 Marktprijzen op de Nederlandse gashandelsplaats 'TTF' 200 in euro per megawattuur 150 100 50 bron: afp bloomberg feb mrt apr mei juni juli aug sep okt nov dec jan feb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17