O O O lil NETFLIX Ekoplaza en Marqt gaan blikjes inzamelen Maatregelen doen niet alleen Rusland pijn 16 Kort Lelystad Airport leed in 2021 verlies van 10 miljoen euro Luchthaven Lelystad Airport leed vorig jaar een verlies van 10 miljoen euro. Dat was circa 1 miljoen euro meer dan een jaar eer der, zo valt te lezen in het jaarverslag van Schiphol, dat eigenaar is van het regionale vliegveld. Lelystad Airport is al volledig in gericht op het afwikkelen van vakantie- vluchten om daarmee Schiphol te ontzien, maar is nog altijd niet open als overloop luchthaven. Daardoor worden er al wel kos ten gemaakt, maar nog niet terugverdiend. De beslissing over het al dan niet openen van Lelystad Airport moet dit jaar vallen. Heineken brengt met 'Silver' nieuw biertje op de markt Heineken brengt een nieuw biertje op de Nederlandse markt. Het gaat om Heineken Silver, dat iets minder alcohol bevat en wat minder bitter smaakt. Het is naast het origi nele Heineken en de alcoholvrije versie het derde bier onder het moedermerk van de brouwer. ,,Er iseen grote groep consumen ten, onder wie de twintigers, op zoek naar een extra verfrissend en toegankelijk bier'', zegt marketingdirecteur Els Dijkhuizen in een toelichting. Silver heeft een alcoholper centage van 4 procent. Het etiket van het nieuwe bier krijgt een eigen kleur: turquo ise. Vanaf eind maart wordt het geschonken in de horeca en op festivals. Netflix stopt met streamen in Rusland vanwege invasie Netflix heeft zijn streamingdienst in Rus land opgeschort om te protesteren tegen de grootschalige invasie van Oekraïne door het land. Eerder deze week kondigde de streamingdienst al aan dat het alle toekom stige projecten en acquisities uit Rusland tijdelijk zou stopzetten. Netflix had onder meer vier Russische 'Netflix originals' in de maak. Onlangs weigerde de streamingdienst al om twintig Russische kanalen aan te bie den die het bedrijf volgens de Russische wet moest hosten. Nu zet het bedrijf dus de ex tra stap. Netflix is pas sinds 2016 actief in Rusland. Shell ASMI ING Vopak De economische sancties van het Westen raken Rusland hard. Maar we schieten ook in onze eigen voet, de koopkracht holt achteruit en de kans op een recessie is levensgroot. Hard en doeltreffend zouden de sancties zijn, beloofden de westerse leiders na de inval van Rusland in Oekraïne. En dat zijn ze. Meer dan 30 procent ging de aandelenbeurs van Moskou onderuit toen de wes terse landen sancties tegen Rusland instelden. Om een verder bloedbad te voorkomen, sloten de Russische autoriteiten de beurs. Maar Russi sche aandelen in Londen, zoals van gasbedrijf Gazprom, verloren afge lopen week meer dan 90 procent van hun waarde. En de gewone Rus merkt het ook. Veel westerse bedrijven, zoals Ap ple, Louis Vuitton, Ikea, en Lego, stoppen met leveringen aan Rus land. Het aanbod verschraalt dus. En wat er nog is, dreigt onbetaal baar te worden. De waarde van de roebel is in een week gezakt van 81 voor een dollar naar 138 voor een dollar. Dat is vanuit politiek standpunt gezien het goede nieuws. De sanc ties doen pijn. Maar niet alleen in Rusland, ook de westerse landen, met name Europa, hebben er last van. Ten eerste omdat de export naar Rusland en de Oekraïne terug loopt. ,,Maar die twee landen ma- ken maar 1,8 procent van de wereld economie uit'', zegt Corné van Zeijl, vermogensbeheerder bij Ac- tiam. Die klap kunnen bedrijven dus nog wel opvangen. De pijn zit met name aan de im portkant, en dan vooral olie en gas. Op dat gebied is Europa veel afhan kelijker van Rusland dan andere landen ofwerelddelen. Dat merken automobilisten al dagelijks aan de pomp, waar de benzineprijs het ene na het andere record verbreekt. En bij thuiskomst is het al niet veel be ter. De energienota gaat ook door het dak. C De pijn zit met name aan de importkant, en dan vooral olie en gas Ook bedrijven voelen die hogere energieprijzen. Vooral energie-in tensieve bedrijven als kunstmest- producenten, zinkproducenten en bijvoorbeeld glastuinders zien hun kosten omhoogvliegen. Het gaat niet alleen om olie en gas. Ook de import van metalen als palladium, aluminium en nikkel komt voor een groot deel uit Rus land en Oekraïne. En ook die prij- zen stijgen flink. Dat raakt de in dustrie en de bouw bijvoorbeeld. Al die prijsverhogingen hakken er flink in. Geen wonder dat de Am sterdamse beurs de afgelopen we ken ook al meer dan 20 procent van zijn waarde kwijtraakte. Flink min der dan de Russische beurs, maar toch behoorlijk. ,,Dat komt vooral door de onze kerheid bij beleggers'', zegt Van Zeijl. ,,En dat zullen we ook zien bij de consumenten. Die zijn onzeker en stellen aankopen uit.'' En als de consument niet meer uitgeeft, is een recessie onvermijdelijk. Inflatie De Rabobank vreest ook voor een recessie, en wijst daarvoor even eens naar de consument. ,,Wij ver wachten dat de inflatie lang hoog blijft, dit jaar zeker 5 procent'', zegt Elwin de Groot, hoofd macro-eco- Daarmee keren de duurzaam heidssupers zich naar eigen zeg gen tegen een plan van de Stich ting Afvalfonds Verpakkingen dat namens de drankenproducenten optreedt. Die wil duizenden inle- verpunten voor statiegeldflesjes en -blikjes vooral buiten super markten plaatsen. Supermarkten willen liever niet inzamelen, omdat het ruimte en geld kost. Stichting Afvalfonds Verpakkingen liet eerder weten dat voor het optuigen van een in zamelingsnetwerk al een uiterste inspanning nodig is. Super markten hebben daarbij de garantie gegeven dat er in 1500 winkels blikjes kunnen wor den ingeleverd. Dat is ongeveer een kwart van het totaal in Nederland. Ekoplaza en Marqt hebben samen zo'n ne gentig vestigingen. Die supers vinden dat de sector genoeg tijd heeft gehad om hun operatie zo in te richten 'dat zij in staat zijn om klanten te faciliteren in klimaat- positief gedrag'. Het besluit om statiegeld in te voeren op blikjes werd begin vorig jaar genomen. Gemeenten zijn tegen het plan om inleverpunten te plaatsen in de openbare ruimte. De Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) liet weten dat er zorgen zijn over de inname 'op de stoep', omdat dit be slag legt op de schaarse openbare ruimte. Ook vraagt ze zich af wie verantwoordelijk wordt voor het schoonhouden van de ruimte rondom de punten en wat er gebeurt bij storingen of als blikjes niet worden geaccepteerd. - ANP DINSDAG 8 MAART 2022 PC JAARVERSLAG NUMMER DRIE OORLOG 4.1% Olieproducenten profiteerden van de hogere olieprijzen. Chipfondsen waren in trek na de malaise van vorige week. -m De bank loopt het grootste risico door de oorlog in Oekraïne. -13.1% Tankopslag- bedrijf gaat zwaar gebukt onder de sancties tegen Rusland. doemt op door harde sancties Peet Vogels Amsterdam BUSSUM/VEGHEL Supermarktketens Ekoplaza en Marqt gaan met ingang van vol gend jaar in al hun vestigingen blikjes inzamelen. Dan wordt er in heel Nederland 15 cent statie geld op blikjes ingevoerd in de hoop op minder afval. o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16