faafattM? i 13 Eilanden krijgen ook meer lucht onder nieuwe staatssecretaris Amai Antwerpen 2- en 3-daags Lindner WTC Hotel City Lounge Antwerp Na een periode van gesteggel over geld en hervormingen lijkt het nieuwe kabinet een mildere koers te kiezen rond de eilanden van het koninkrijk. En staatssecretaris Alexandra van Huffelen heeft 30 miljoen euro meer te besteden. ,,Ik zag ontzettend mooie plekken, maar ook veel problemen.'' Van Huffelen (D66) heeft giste ren haar plannen voor het Cari bisch deel van het koninkrijk naar de Tweede Kamer gestuurd. Het kabinet kiest een wat andere koers dan Rutte-III, met structu reel meer geld voor de BES-eilanden en een ogenschijnlijk mil dere benadering als het aankomt op begrotingsdisci pline en hervor mingen. De onderlinge verhoudingen waren eind vo rig jaar tot het vriespunt ge daald na gekib bel over de co- ronanoodsteun die Nederland bood, in ruilwaar voor de eilanden tal van hervormin gen doorvoeren. Maar onder Van Huffelen krijgen ze wat meer lucht: het begro tingstekort is door de coronacri sis opnieuw door de vingers ge zien, de precieze spelregels van het financieel toezicht volgen la ter nog, vertelt de staatssecreta ris. ,,Bij mijn kennismakingsreis vorige maand zag ik ontzettend mooie plekken met fan tas tische natuur en veerkrachtige mensen, maar er zijn ook ex treem veel problemen. Omdat het toerisme zo'n klap kreeg zijn die alleen maar groter gewor den." De economie kromp op plekken zelfs met een kwart in 2020. En op Bonaire, Sint Eustatius en Saba (BES), de bijzondere ge meenten, kan zo'n 40 procent van de mensen niet ofnauwelijks rondkomen, meldt Van Huffelen: ,,De kosten voor levensonder houd zijn veel te hoog. We liepen op Saba in de supermarkt en daar kostte een pot pindakaas 11 dol lar!" Ook kampen diverse landen met problemen rond verouderde energievoorziening en achterlo pende belastinginning. „Daar moet echt wat aan gebeuren." Berg afval Er is meer verborgen leed. Wat veel Nederlanders op vakantie niet zien ('Ook ik niet toen ik er eerder was'), zijn de armoede, het huiselijk geweld. „Als toerist zie je vaak alleen de schoonheid. Maar de problematiek is fenome naal. Midden op Sint Maarten ligt een berg afval, om maar iets te noemen. En op Bonaire is de be volking zo hard gegroeid door immigratie dat de openbare ruimte er echt minder mooi uit ziet. Het is niet één verhaal hoor, want op Saba is de openbare ruimte juist weer fantas tisch. Dus dit vergt een aanpak per land of ge meente." De eilan- Vier landen en drie gemeenten den kampen met een braindrain, corruptie en ondermijning blij ven grote risico's. Maar dat alles wil staatssecretaris Van Huffelen niet als voldongen feit accepteren. Het nieuwe kabinet trekt 30 miljoen euro uit om on der meer de armoede op de BES-eilanden aan te pakken. ,,Er is dus meer te besteden nu, maar dat is ook vooral een erkenning dat er van alles aan de hand is." Nederland bood tijdens de co ronacrisis noodhulp en een le ning van een miljard euro. In ruil zouden de landen snel ingrijpen voor beter bestuur en belas tinginning. De beloning van (semi-)overheidspersoneel moet ook omlaag. Zo zal de wet nor mering topinkomens (de Balke nendenorm) van kracht worden, die geldt nu nog niet. Op Sint Maarten moet de pensioenleef tijd van 62 naar 65. Stroef De gesprekken over die hervor mingen verliepen eerder uiterst stroef. Van Huffelens voorganger Raymond Knops (CDA) stelde in 2020 zelfs dat de landen hun 'au tonomie niet kunnen dragen', een impliciete faillissements uitspraak over het koninkrijk. Eind vorig jaar weigerden de lan den mee te gaan in de strikte voorwaarden. Vooral het strenge financieel toezicht was hen een doorn in het oog. Maar de scherpe randjes zijn er door Van Huffelen nu afgevijld. De door Nederland geëiste sala riskorting bij de overheid blijft wel overeind, volgens de staats secretaris is dat een 'harde voor waarde': ,,Maar ze mogen die wel alternatiefinvullen, bijvoorbeeld door te snijden in het ambtelijke apparaat, zodat de personeelskos ten ook omlaaggaan." Critici claimen nu dat door een te soepele opstelling van het Ne derlandse kabinet de hervormin gen weer op de lange baan gaan. Maar Van Huffelen vertrouwt erop dat het lukt: ,,We willen wel werken op basis van vertrouwen en gelijkwaardigheid. Ik zeg daar ook: vergelijk het met de EU. Dan moet je samenwerken, heb je af spraken over financiën, rechts staat en economie, maar dan krijg je niet altijd je zin." VAN [mü HET ÜM SPECIAAL VOORJOU VANAF ^j/Warr.ea.nl Cultuur, shopppen en Bourgondisch genieten! Bestel nu op pzc.nl/marrea05 PC DINSDAG 8 MAART 2022 Kabinet: meer geld voor Caribisch deel koninkrijk Niels Klaassen Den Haag Het Koninkrijk der Neder landen bestaat uit vier landen: Nederland, Aruba (112.000 inwoners), Curapao (158.000) en Sint Maarten (41.000). Bonaire (20.000 inwoners), Sint Eustatius (3100) en Saba (1900) zijn 'bijzon dere gemeenten' van Nederland. Op verzoek van de Tweede Kamer kijkt het kabinet met de landen nog naar een 'nadere invulling van verant woordelijkheden' binnen het koninkrijk, omdat er geregeld gedoe is over plannen en hervormingen. g Staatssecretaris voor Koninkrijksrelaties Alexandra van Huffelen: ,,In de supermarkt op Saba kostte een pot pindakaas 11 dollar!'' foto anp 2 OF 3 DAGEN hotelarrangementen Ben jij al wel eens in Antwerpen geweest? Een heerlijke stad om cultuur te snuiven, te winkelen en lekker uit eten te gaan. Vanuit het hotel loopje zo de binnenstad in. Bezoek het Rubenshuis, maak een rondvaart over de Schelde en geniet van een drankje op de Grote Markt. 1 of 2 x overnachting incl. ontbijt 2-daags 62,50 p.p. 3-daags 105,00 p.p. Diverse vouchers voor lekkernijen Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Gekoeld mineraal water op de kamer Geldig t/m december 2022, m.u.v. feestdagen. Vrij gebruik van fitness en sauna Aankomst mogelijk op vrijdag of zaterdag en y Stadsplattegrond van Antwerpen dagelijks in vakantieperiodes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13