l 4 dagen Duitsland Criminelen azen op telefoonnummers klanten prostituees om ze af te persen 11 59.- RECHTSZAAK MH17 RUSSISCHE INVAL IN OEKRAÏNE HANGT ALS SCHADUW BOVEN PROCES De oorlog in Oekraïne werpt een schaduw over het MH17- strafproces, dat gisteren werd hervat. Nabestaanden zien een bevestiging voor de betrokkenheid van Rusland bij de moord op hun dierbaren. Op de dag dat Nederland in actie kwam voor Oe kraïne begonnen de advocaten van de Rus sische verdachte Oleg Poelatov aan hun pleidooi om hem vrij te spreken van het neer schieten van vlucht MH17 en de moord op 298 inzittenden. Bij aanvang toonden alle partijen hun medeleven met de slachtoffers in Oekraïne. Maar iedereen is het erover eens dat juist nü het proces moet doorgaan om de democratische rechtsstaat in stand te houden. Rechtbankvoorzitter Hendrik Steenhuis wees erop dat MH17 werd neergeschoten in een conflictsituatie 'die nooit opgehouden heeft te bestaan'. ,,Deze strafzaak gaat niet over dit conflict maar over een gebeurtenis tijdens dat conflict. De beschuldigingen zijn gemaakt jegens vier individuele verdachten en niet jegens een staat.'' Toch geeft de Russische agressie in Oekraïne het huidige proces een po litieke lading en legt het het pleidooi van de Nederlandse advocaten van Poelatov - Sabine ten Doesschate en Boudewijn van Eijck - onder een ver grootglas. Ten Doesschate zei de ge beurtenissen 'met ontzetting' te vol gen. Tegelijk willen de advocaten niet buigen voor mensenrechtenschen dingen elders en heeft Poelatov recht op een eerlijk proces. Piet Ploeg, voorzitter van de stich ting Vliegramp MH17, noemt het proces nu 'extra geladen'. ,,Nabe- Dat gebeurt via WhatsApp. Hun contact met prostituees wordt openbaar gemaakt als ze niet min stens 1000 euro betalen. Dat blijkt uit onderzoek van tv-programma Pointer. De slachtoffers krijgen een bericht dat als volgt begint: „Luis ter gozer ik ga je dit nu maar 1 keer zeggen. Stop met Sex'obs." Zodra zij hierop ingaan, krijgen ze te ho ren dat ze 1250 euro aan crypto moeten overmaken. Pointer heeft meerdere berich ten ingezien waarin sekswerkers door deze criminelen zijn bena derd om hun klantenbestand te verkopen. Het aanbod is duizend telefoonnummers voor 300 euro. Pointer vond ook meerdere slacht offers die worden lastiggevallen. Bij de politie zijn zeker twee aan giften gedaan van afpersing. Toch hoeven slachtoffers zich vooralsnog weinig zorgen te ma ken, concludeert Pointer. De crimi nelen hebben alleen een telefoon- nummer waarvan ze weten dat het in contact heeft gestaan met een sekswerker. De slachtoffers die Pointer sprak, hebben geen bewijs ontvangen dat er nog meer per soonlijke informatie bij de crimi nelen ligt. Het programma sprak onder anderen met sekswerker Alessandra, die sinds eind vorig jaar wordt benaderd en weet dat meer collega's een aanbod hebben gekregen. Ze kent niemand die daadwerkelijk erop is ingegaan. De politie kan op dit moment niets zeggen, omdat het over een lopend onderzoek gaat. www.Zoweg.nl/krant of bel 0900-9693 70 w staanden leven mee met de situatie in Oe kraïne. We realiseren ons dat de 298 inzittenden de eerste buitenlandse slachtoffers waren van de oorlog die daar acht jaar geleden is begonnen. Dat brengt het heel dicht bij.'' Gestrekt been Ploeg is blij dat de verdediging haar werk voortzet. Hij zegt dat het twaalf dagen durende pleidooi de nabe staanden zwaar zal vallen. ,,We zul len zelfbeheersing moeten bijbren gen over wat we te horen krijgen'', zegt Ploeg. ,,De advocaten zijn kri tisch geweest over het onderzoek en de bewijzen. Dat wordt dunnetjes overgedaan. Dat is niet fijn om te horen, maar dat hoor erbij.'' Poelatovs advocaat Van Eijck beloofde bij de 'toonzetting en woordkeuze' rekening te houden met de gevoelens van nabestaanden. Maar in zijn pleidooi ging hij er met gestrekt been in. Volgens Van Eijck laat het OM zich leiden door 'poli- tiek-maatschappelijke vergeldings- drang en wraakzucht' en gaat de publieke opinie daarin mee. Van Eijck: ,,Dit proces wordt met oog kleppen op gevoerd en waarheids vinding is een relatief begrip. Er is een klimaat gecreëerd waarin een andere gedachte over de gebeurtenis sen niet wordt aanvaard.'' Op basis van ooggetuigen, foto's, video's en tapgesprekken stelt het OM vast dat de Buk-raket afkomstig is uit Rusland en is afgevuurd van een landbouwveld bij Pervomaiskyi. De vier verdachten waren volgens het OM gezamenlijk verantwoorde lijk voor het binnenhalen, vervoeren en inzetten van de Buk-raket. De advocaten zeggen dat Poelatov 'geen actief aandeel' had bij de gebeurtenissen. Ze betwisten de ver meende afvuurlocatie, het type raket en de Russische herkomst. ,,Als het een Buk-raket is geweest, was het een oud model waarover alleen Oek- Nabestaanden leven mee met de situatie in Oekraïne. De oorlog is daar acht jaar geleden begonnen raïne in juli 2014 de beschikking had.'' Ze noemen het onderzoek 'subjec tief en eenzijdig'. Het richt zich van meet af op één scenario en negeert alternatieve scenario's, aldus Van Eijck. Ook twijfelen ze aan de be trouwbaarheid van bronnen, zoals journalisten en de Oekraïense veilig heidsdienst SBU, en vertalingen van getuigenverklaringen. ,,In de stellig heid waarmee feiten worden gepre senteerd zit geen enkel voorbehoud.'' Bovendien hekelt de advocaat de op stelling van het OM, dat volgens hem niet alle informatie met de verdedi ging deelde en onderzoeksverzoeken afwees. Van Eijck wijst erop dat de huidige oorlog geen 'schaduw naar achteren' over de vliegramp mag werpen. ,,Wij vertegenwoordigen Poelatov en niet Rusland. Wat wij naar voren zullen brengen, staat los van de huidige oor log en is niet anders dan wanneer Poelatov een Nederlander zou zijn. 2022 moet los gezien worden van juli 2014.'' 3 dgn Antwerpen 3 dgn citytrip Essen GO DINSDAG 8 MAART 2022 'Inzittenden MH17 eerste buitenlandse slachtoffers' Tonny van der Mee Schiphol ROTTERDAM Nederlandse sekswerkers ont vangen sinds eind vorig jaar be richten waarin ze het aanbod krijgen telefoonnummers van klanten te verkopen. Daarmee proberen criminelen vervolgens die klanten af te persen. - Victor Schildkamp Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Griffier Court Clark Rechter De rechtbank voor afgaand aan de start van de pleidooien. Inzet: Sabine ten Doesschate en Bou- dewijn van Eijck, de Nederlandse advo caten van verdachte Poelatov. foto's anp - Piet Ploeg, voorzitter stichting MH17 Voor maar: Nostalgisch hotel in Duitse stijl, middden in het Bergisches Land, nabij Keulen! 4* Wyndham Garden Gummersbach (7,9) -? 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi en de sauna Aankomsten t/m december. Betaal pas bij aankomst! 3* Century Hotel Antwerpen 2 nachten incl. ontbijtbu Midden in het centrum Aankomsten t/m dec. I 3* GHOTEL Living Essen (8,7) fet en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi Over de grens bij Venlo Gratis annuleren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11