l 9 Kun je tegelijk Kamerlid zijn én raadslid? Of misschien zelfs drie politieke petten op hebben? Het mag, maar vaak klinkt kritiek. Is dat terecht? ,,In Frankrijk weten ze niet beter.'' NAAR DE STEMBUS Weer aardbeving in Groningen GEMEENTERAAD Elizabeth neemt afscheid van paleis Doden door tornado Iowa omdat ik Pim Fortuyn een beetje wilde helpen door hem rond te rijden. Als hij niet vermoord was, had niemand in Nederland van mij gehoord. Ik was al financieel onaf hankelijk, had mijn zaak op mijn 40ste verkocht. Nee, om geld was het mij nooit te doen.'' Bovendien, stelt bestuurskundige Julien van Ostaaijen van Tilburg University, kijken wij Nederlanders er misschien wat te negatief tegen aan. ,,In heel veel landen is het nor maal om het Kamerlidmaatschap te combineren met een lokale plek. In Frankrijk heeft bijna iedereen wel een dubbelfunctie, soms ook een uitvoerende als burgemeester. De overheid heeft soms maar matig zicht op wat er nodig is op lokaal niveau. Met een andere functie heb je daar meer oog voor.'' Ook in Frankrijk klinkt overigens wel kritiek. Tegenstanders schermen met 'afwezigheidscijfers', want ze 'missen weleens een stemming of een debat', zegt Van Ostaaijen. ,,Maar de tijd die je beschikbaar hebt wordt misschien wel in veel grotere mate bepaald door bijvoorbeeld de vraag of je een gezin met jonge kinderen hebt. Ik bedoel maar: het taboe moet misschien wel van het functie-stape len af." Interne spelregels Politieke partijen zijn zover echter nog niet. Verschillende partijen heb ben eigen, interne spelregels. Bij de PvdA wordt in de reglementen van 'onverenigbaarheid' gesproken: bijna geen enkele combinatie van politieke functies is toegestaan. Zo is het ook bij de WD, alleen een termijn nog heel kort uitzitten wordt 'gedoogd'. Kamerlid Queeny Rajkowski zegde vorig jaar haar raadsfunctie in Utrecht op: „Ik wilde me gewoon voor 1000 procent gaan inzetten in de Kamer, dus daarom heb ik ook alle andere functies laten varen. Een Kamerlidmaatschap is een veelei sende baan, dus daar wilde ik niets anders naast hoeven doen." Ook collega-WD'er Ingrid Michon is blij dat ze al in 2018 stopte als raadslid. „Ik zie niet hoe je dat zou kunnen combi neren. Hoe dan?" Toch kennen enkele partijen ook coulance, zoals de Chris tenunie: het vatte alles samen ineen tabelletje waarin 'onverenigbare combina ties' staan, maar ook 'af te raden combinaties' en zelfs 'mogelijke combinatie'. Smolders blijft erbij: twee functies? Doen. Terwijl hij het vertelt aan de telefoon, kirt zijn pasgeboren klein kind van plezier in zijn armen. „Dat onderstreept mijn punt. Als je jonge kinderen hebt, of pubers, dan moet je oppassen datje niet iedereen en je werk verwaarloost." Maar als oppas- opa blijft er nog genoeg tijd over. „Raadslid naast je Kamerwerk: ik zou het iedereen aanraden." Je ziet hoe Haags beleid zich vertaalt naar de straat. Dat is zo waardevol in Brabant én wil raadslid in Den Bosch blijven. Smolders zou twee functies 'abso luut aanbevelen'. ,,Je zit dan echt in de haarvaten van de samenleving. En je ziet hoe Haags beleid zich vertaalt naar de straat. Dat is zo waardevol.'' En het mag, volgens de wet. Een Tweede Kamerlid mag niet ook nog in het Europees Parlement zitten of in de Eerste Kamer, maar verder zijn de wettelijke spelregels soepel. Baantjesstapelaars Kritiek klinkt er niettemin wel vaak, bij politieke dubbelfuncties. 'Baan- jesstapelaars' zijn het, 'parlementaire spijbelaars', omdat ze nog wel eens een debat moeten laten schieten. En wat te denken van het geld: een drie voudige functie levert een riant sala ris op. Los van toeslagen, onkosten vergoedingen of tegemoetkomingen al een slordige 160.000 euro per jaar. Smolders wuift dat graaiverwijt aan zijn eigen adres weg. „Ik ging de politiek in Nee, erkent Hans Smol ders, drie politieke functies tegelijk - zoals hij een tijd had - is 'echt te gek'. ,,Dat moet je niet te lang doen, want dan doe je ze al snel alle drie tekort.'' Het Tweede Kamerlid voor BVNL, een afsplitsing van Forum, werd in 2019 verkozen in Provinciale Staten (PS) van Brabant, was al gemeente raadslid in Tilburg en werd vorig jaar ook nog Kamerlid. Waarom hij het dan toch deed? ,,Ik wilde FvD in het provinciebestuur krijgen. Mijn poli tieke antenne en ervaring waren daar hard bij nodig.'' In interviews veinsde Smolders dat drie functies best te combineren waren. Maar eerlijk gezegd, daar valt wat op af te dingen, zegt hij nu. ,,Je moet veel taken aan anderen laten. Ik had een gerichte taak en had al besloten het niet te lang te doen, maar ik zou collega's aanraden: gebruik je gezonde verstand." Let wel: Smolders vervulde drie functies. Dat is zeldzaam. Met de raadsverkiezingen in aantocht waagt een aantal politici zich aan twee functies. Zo wil FvD'er Gideon van Meijeren ook in Den Haag de raad in - zijn lijstduwerschap in Doetin- chem is slechts een steunbetuiging - terwijl hij ook al Kamerlid is. PVV'er Alexander van Hattem jongleert al jaren: hij is Eerste Kamerlid, PS-lid GO MAANDAG 7 MAART 2022 ZEERIJP Petje op, petje af In de buurt van het Groningse dorp Zeerijp is gistermiddag rond 14.15 uur een aardbeving geweest met een kracht van 2.1, meldt het KNMI. Het epi centrum lag op 3 kilometer diepte. Het is nog onbekend of er door de beving schade is ontstaan in het gebied. Op Twitter melden verschillende mensen dat ze de aardbeving hebben gevoeld. In oktober en november vorig jaar werden in de provincie Groningen ook al diverse aardbevingen gemeld, waar van meerdere in Zeerijp. De bevingen worden veroor zaakt door de gaswinning in de regio. LONDEN De Britse koningin Elizabeth II is verhuisd uit Buckingham Palace in het centrum van Londen. Ze zal vanaf nu wonen en werken in Windsor Castle, circa 20 kilometer ten westen van de hoofdstad, meldden Britse media. Ook officiële ontvangsten vinden nu in Windsor Castle plaats. De 95-jarige Elizabeth is waarschijnlijk al bijna twee jaar niet in Buckingham Palace geweest. Ze ging in 2020 met de komst van coro namaatregelen 'thuiswerken' in Windsor. Hier overleed vorig jaar april ook haar echtgenoot prins Philip. DES MOINES Minstens zes mensen in Winterset, in de Amerikaanse staat Iowa, zijn zaterdag om gekomen door een tornado. Dat melden de lokale autori teiten, aldus de krant Des Moines Register. De wervel storm raakte de stad ten zuidwesten van de hoofdstad Des Moines in de late namid dag en veroorzaakte grote schade. Door zware stormen kwamen meer dan tiendui zend mensen in Des Moines zonder stroom te zitten. Volgens de Amerikaanse weerdienst NWS bereikte de tornado windsnelheden tot 332 kilometer per uur en was die 'extreem gevaarlijk.' Tobias den Hartog - Hans Smolders, vindt drie functies teveel maar twee functies geweldig Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9