5 HULP AAN VLUCHTELINGEN 'WAAROM IK DIT DOE? GEWOON, OMDAT HET MOET' \&:wm De stroom vluchtelingen uit Oekraïne blijft aanhouden. In de Poolse stad Lublin, vlak bij de grens met het belegerde buurland, zet iedereen alle zeilen bij om te helpen. De vraag is: hoelang nog? Hoelang kan Polen de vluchtelin gen uit Oekraïne nog blijven helpen en onderbrengen en verder begelei den? Het zijn maar kale cijfers die nu volgen, maar ze spreken boek delen. Sinds het begin van de Russische invasie in buurland Oekraïne, een kleine anderhalve week geleden, zijn er 'ongeveer' 922.400 mensen de grens met Polen overgestoken, zo meldt de douane. Volgens de Poolse grens wacht ging het afgelopen zaterdag alleen al om 129.000 vluchtelin gen. Terwijl er gisteren, halver wege de ochtend, ook alweer 40.000 waren bijgekomen. Waar gaan al die mensen heen? Wie vangt ze op? Wie begeleidt ze ver der? Maar de mensen in het cultureel centrum van de oost-Poolse stad Lublin stellen zichzelf al die vra gen niet. Zij doen gewoon. Dit voormalige klooster, in normale tijden het decor van voorstellingen en exposities, is nu het brandpunt van de hulp in deze regio. De vluchtelingen uit Oekraïne zijn op verschillende plekken de grens overgestoken (Berdyscze, Hre- benne, Budomierz) en kunnen hier even op adem komen na een vaak dagenlange reis vol ontberin gen. Krzysztof Stanowski laat graag zien hoe de inwoners van Lublin in het geweer komen voor hun arme buren. Hij werkt op het gemeentehuis als directeur van het Centrum voor Internationale Samenwerking, was in een ver verleden staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken en nog langer geleden een van de leiders van de ondergrondse vakbond Solidari teit - waarvoor hij zelfs in de ge vangenis zat. ,,Maar dat was toen", zegt hij. ,,Dit is nu." Op zijn telefoon laat hij foto's zien van een lokale sporthal waar mensen worden opgevangen. ,,Maar ze kunnen ook terecht bij mensen thuis of op de campus van de universiteit. Het is vaak maar voor een of twee nachten, en dan gaan ze weer door, naar familie elders in Polen of Europa." In de kelder van het cultureel centrum wordt alle hulp gecon troleerd. ,,Er hebben zich bijna vierduizend vrijwilligers aange meld", zegt Stanowski. Een van hen is Agnieszka. Zij kijkt wat de vrijwilligers te bieden hebben en verdeelt ze in groepen. ,,We heb ben vertalers nodig, mensen die de telefoon kunnen opnemen, mensen die hulgoederen kunnen uitladen en inladen, enzovoort." Zelf werkt ze bij een marketing bureau in de stad, maar heeft een paar dagen vrij genomen. ,,Waarom? Gewoon, omdat het moet." Er zijn zelfs bedrijven die hun personeel vrij geven om te gaan helpen. In een andere ruimte, in vrolijke kleuren en vol speelgoed, is Emilia in de weer met een paar kleine kinderen. Oekraïense ouders kun nen hier hun kroost even stallen, zodat ze tijd hebben om zaken te regelen. ,,Het gaat redelijk met de kleintjes", zegt ze. ,,Ik heb er nu zes, een uur geleden waren het er tien. Zo gaat het de hele dag door. Ze praten niet over wat ze hebben meegemaakt, ze willen alleen maar spelen. Maar er moet van alles in hun hoofd zitten." Weer twee deuren verder is een ruimte met vijf grote tafels. Hier Vluchtelingen kunnen ook bij mensen thuis terecht, of op onze universiteitscampus helpt Jaroslawa gezinnen met het zoeken naar woonruimte. ,,We zijn hier op de derde dag van de oorlog mee begonnen", zegt ze. Aan haar vermoeide ogen is te zien dat ze sindsdien niet al te vaak pauze heeft genomen. ,,Het is belangrijk dat mensen niet te lang in de noodopvang blijven. Ze hebben rust en begeleiding nodig op dit pijnlijke pad. We nemen even de tijd om ze zo goed mogelijk te helpen. Hoe is het met hun gezondheid? Hebben ze allergieën? Met hoeveel zijn ze? Kinderen? Ouderen?" Moeilijker Het wordt steeds moeilijker om ruimte te vinden voor deze men sen, zegt Jaroslawa, simpelweg omdat er steeds meer vluchtelin gen komen. ,,En lang niet iedereen wil verder reizen. Lublin ligt dicht bij de grens, dus als de oorlog stopt, zouden ze snel weer terug kunnen. Niemand wil hier langer blijven dan nodig is." Er is inmiddels een databank met zo'n 1500 adressen. Jaroslawa en haar collega's hebben de afgelo pen dagen al meer dan tweehon derd gezinnen op weg geholpen. Krzysztof Stanowski neemt ons ook mee naar de bibliotheek. Hier worden boeken in het Oekraïens naartoe gebracht. Er liggen kinder boeken (Het kleine Oekraïense engeltje), een vuistdik heldendicht van de beroemde schrijver Taras Shevchenko en een fotoboek van de natuur, kerken en parken in de oostelijke stad Charkov, die nu zo zwaar bestookt wordt door de Russen. ,,Het kan de mensen zo maar troost bieden." Kort nieuws GO MAANDAG 7 MAART 2022 Polen springt massaal bij, maar hoelang nog? Mark van Assen Lublin - Krzysztof Stanowski, topambtenaar Lublin Ruim zesduizend Ne derlandse gezinnen heb ben zich aangemeld bij het initiatief Onderdak Oekra- ine. Ze hebben zich bereid verklaard oorlogsvluchte lingen uit het Oost-Euro- pese land op te vangen. Initiatiefnemer Huib van Mierlo liet deze tussen stand gisteren weten. In Groningen, Friesland en Drenthe zijn tot nog toe de meeste aanmeldingen. Premier Mark Rutte spreekt vandaag in Lon den met premier Boris Johnson van het Verenigd Koninkrijk en premier Jus tin Trudeau van Canada over de situatie in Oekra- ine. Rutte, Johnson en Tru- deau zullen spreken over de sanctiepakketten en humanitaire hulp. Na afloop is er een persconferentie op Downing Street 10, de ambtswoning van John son. Bij protesten in Rusland tegen de oorlog met buur land Oekraïne zijn gisteren zeker tweeduizend men sen aangehouden, meldt burgerrechtenorganisatie OVD-Info. Verspreid over 44 Russische steden zou den tot nu toe 2034 arres taties zijn verricht. De ge detineerde Russische op positieleider Aleksej Na- valny had landgenoten opgeroepen op 6 maart te protesteren tegen de oor log. De Turkse president Erdogan heeft gisteren met zijn Russische ambt genoot Poetin gesproken over de oorlog in Oekraïne. Turkije biedt aan te bemid delen tussen Oekraïne en Rusland. Het land heeft goede betrekkingen met beide landen en wil dat zo houden. Bijna 20.000 mensen uit 52 landen hebben zich aangemeld als vrijwilligers voor het Oekraïense vreemdelingenlegioen. ,,De hele wereld staat vandaag aan onze kant, niet alleen met woorden, maar ook met daden", aldus de Oek raïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koeleba, die gisteren het aantal bekendmaakte. De Poolse president Andrzej Duda heeft op initiatief van zijn vrouw Agata diverse Oekraïense vluchtelingen onderdak aangeboden in twee officiële residenties van het staatshoofd. In twee villa's die tot de ambtswoningen van de president behoren, zijn vluchtelingen onder gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5