l Het 'lege land' Armenië en persoonlijke herinneringen in belfort Sluis Brouwerslokaal Groede opent de deuren 5 Aandacht voor de situatie in Oekraïne en omliggende landen vind je op de meest onverwachte plekken. Ook in de raadskelder van het belfort in Sluis. Sophie Stockman Sluis Het is niet zomaar 'pla tjes kijken' in de raadskelder van het belfort. Anne Hana uit Driewegen en Eme lien Dieleman uit Terneuzen heb ben allebei een verhaal te vertel len. Dat doen ze met beeld. De ex positie van de twee Zeeuws- Vlaamse fotografen stond al langer op de agenda maar werd vanwege de coronamaatregelen een paar maanden uitgesteld. Dat had onbedoeld tot gevolg dat de foto's die Anne Hana in Ar menië maakte, en het verhaal daarachter, ineens actueler dan ooit zijn door de oorlog tussen Oe kraïne en Rusland. Over Armenië lees je momenteel niet veel, maar de situatie is er al jaren gespannen. En nu helemaal, legt Anne uit. ,,De positie van het land is ook nu pre cair: economisch en militair af hankelijk van Rusland." Anne is fotograaf en politico loog. Haar interesse ging tijdens haar studie politicologie uit naar de impact van internationale poli tiek op lokaal niveau: op de men sen in de regio. Ze reisde tien jaar geleden naar Armenië waar ze fo toproject 'Armenië, het lege land' maakte. ,,Het is nog even relevant, er is nog altijd spanning. Ik ben het gebied altijd blijven volgen. Ongeveer drie miljoen Armeniërs wonen nog in het land, en geschat zo'n tien miljoen erbuiten." Er is zoveel aan de hand dat de inwoners er op eieren lopen. ,,De al decennia lang gesloten grenzen met Turkije en Azerbeidzjan wor den met name door Russische mi litairen beheerd." De bewoners zitten er in feite ingesloten, met Fotografen Anne Hana (l) en Emelien Dieleman (r) vertellen verhalen met beeld in de Raadskelder van het Belfort in Sluis. Op de achter grond zijn de foto's te zien die Anne in Armenië maakte. foto frank peters vijandig gebied om zich heen. In buurland Georgië lopen de span ningen op met Rusland, omdat Rusland via Abchazië en Zuid-Os- setië invloed in Georgië uit wil breiden. Ondertussen wil Georgië lid van de EU worden. Met die informatie in het achter hoofd, schetsen de foto's van Anne een bijzonder beeld: weidse verge zichten, prachtige natuur en heel erg weinig bewoners. Ook een nie mandsland aan de grens bij Iran maakt indruk. Aan de andere kant is er ook het rijke, christelijke le ven en hoop. ,,In de kerken bran den altijd kaarsen, waar je ook komt." Anne laat ook persoonlijk werk zien: de serie 'duetten van water en land' is een ode aan haar opa Kees Hana. Hij was bioloog, foto graaf en schrijver. Anne koppelt steeds een beeld van land en water Er moet een gevoel aan zitten, als je er naar kijkt - Emelien Dieleman, fotografe aan elkaar. Emelien Dieleman maakt het nog persoonlijker, de Terneuzense geeft een kijkje in haar herinneringen: het voorbij gaan van de tijd fascineert haar. Ze werkt met blauwdrukken, die van een foto haast een schilderij ma ken. ,,Het is een oud, fotografisch proces waarbij je opnieuw nega tieven afdrukt." Uit de golven Ze gebruikt vakantiefoto's van vroeger en maakt van meerdere foto's één nieuw beeld. ,,Dan is het niet alleen maar een herinnering, maar komt er nieuw leven in: een nieuwe herinnering." Oftewel een permanent 'nu', een geconstru eerde realiteit. Zo is er een foto te zien van het gezin Dieleman. De kinderen zijn aan het zwemmen in Frankrijk en het zusje van Eme lien duikt steeds opnieuw op uit de golven. Ook maakt de kun stenares nieuwe foto's met bijzon dere composities. Altijd in blauw druk en met een boodschap. ,,Er moet een gevoel aan zitten, als je er naar kijkt." De tentoonstelling De Andere Ik is tot en met 1 mei te zien in de raadskelder van het belfort in Sluis. GROEDE Brouwerslokaal in Groede is open voor publiek. Daar werd zaterdag meteen een andere primeur aan gekoppeld: de pre sentatie van twaalf kunstwerken die dit jaar op de experimentele bieren van Dutch Bargain te zien zijn. Er is de afgelopen jaren keihard ge werkt aan de voormalige basis school en gymzaal in de Blekestraat. Het historische gebouw is al een tijdje de plaats waar Marc Menue, Stijn Jordans en Thibo Baccarne de bieren van Dutch Bargain brouwen. Daar hoort ook een proef- en eetlo- kaal bij, dat nu open is. Met maar liefst dertig taps. ,,Er is lang aan gewerkt en we hebben alles zelfgedaan. Het perso neel heeft ook meegeholpen", ver telt woordvoerder Rutger-Jan Clei- ren. ,,Dit is best een spannend mo ment. De eerste tafels voor van avond zijn al gereserveerd." De oude elementen van de gymzaal zijn er nog te zien, zoals de touwen en ringen. Bier en kunst Bij de opening zijn ook meteen twaalf kunstwerken te zien. Dutch Bargain heeft jaarlijks twaalf expe rimentele bieren, die voorzien wor den van een kunstwerk. Kunste naars uit de omgeving 'krijgen' een bier waar ze hun creativiteit op los mogen laten. Van fotografen en di gitale artiesten tot grafische kun stenaars. Zij waren ook aanwezig tijdens de opening, er is werk van vijf Zeeuws-Vlamingen te zien. Anne Nobels maakte beeld bij de Chocolate Tonka Beach: een vrouw die bedekt lijkt te zijn met choco lade, met dahlia's in het haar. ,,Vrouwelijk, chocolade en warmte", licht Anne het idee erach ter toe. Vrouw van Rinus (Vincent van Leeuwen) maakte een kunst werk bij een zomers bier, de Pinky Promise. De planten op zijn werk tafel zorgden voor inspiratie. ,,Het moest er fris uitzien!" - Sophie Stockman Het proeflokaal van Brouwerslokaal is open voor publiek. Er wer den ook meteen twaalf kunstwerken geëxposeerd. foto frank peters VL MAANDAG 7 MAART 2022 Foto's die verhalen vertellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54