Inwoners willen nog voor 1 april meer parkeerplek Vivian de Jonge uit Ellemeet neemt spierpijn voor lief 4 Eén keer per jaar klimt Vivian de Jonge (39) uit Ellemeet op een paard. Op zo'n imposante Belg, die ze huurt van trekpaardenfokker Bart van der Wekken. Zaterdag was het weer zo'n feest. Een prach tige stoet trekpaarden trok vanuit Ellemeet naar het strand. De su perspierpijn na afloop neemt De Jonge voor lief. ,,Dat is écht ver schrikkelijk. Maar ik heb het er graag voor over. En dit is de leuk ste. Dit is de enige straö waar je echt de kroeg in gaat." De spierpijn zal dit jaar nog er ger zijn dan anders, verwacht De Jonge. Ze heeft al twee jaar geen paardenrug meer gezien. Vorig jaar ging het feestje door corona niet door. Het jaar daarvoor waren ze in Ellemeet de laatste straö die nog gereden kon worden voor de boel plat ging. De borrelfles ging toen nog lachend onder de straörieërs rond. ,,Er werden nog volop grappen over corona ge maakt. We hadden op dat moment géén idee hoe het zou lopen." Een relaxte sfeer Toen het bericht kwam dat de straö weer door zou gaan, was De Jonge er als de kippen bij. De Elle- meetse rijdt al vijftien jaar mee. Eerst op een eigen pony, later met een Belg van de trekpaardenfokker uit Kerkwerve. Door drukte en jonge kinderen deed het paarden- meisje van weleer het paardrijden in de ban. Maar de straö in Elle- meet? ,,Die blijf ik doen. Dit is de allerleukste straö die er is. Het is een klein groepje en er hangt altijd een relaxte sfeer." Tegen de 30 straörieërs doen za terdag mee. ,,In een stoet die voor honderd procent uit trekpaarden bestaat. We zeiden net nog tegen elkaar. Dat is wel bijzonder", zegt trekpaardenman Van der Wekken. Het is een onopgesmukte straö dit jaar, nog even - als nawee van co rona - zonder toeters en bellen als de paardenkeuring. Toch tuigt De Jonge trekpaard Ri- lana met buxuskransen en bloe men prachtig op. ,,Vorige week ging ik met mijn kinderen kijken bij de straö in Noordwelle en toen zei mijn zoon: 'Kijk, die paardjes zijn jarig'. Het is leuk om te zien toch?" Naast haar maakt Madeleen Buth uit Noordwelle trekpaard Quinta mooi. Vorige week was ze aan het EHBO'en bij de straö Noordwelle en toen besloot ze spontaan met drie vriendinnen mee te doen aan die in Ellemeet. Op een trekpaard. ,,Als paarden- meisje op Schouwen moet je wel een keer straö hebben gereden na tuurlijk. En ook een keer op een Ik wilde nog één keer strao rijden. Op een Belg. Zonder zadel. Dat heb ik geweten trekpaard. Dat hoort er bij. Al wordt dat spierpijn natuurlijk van avond." Verslaving Over die spierpijn kan Adriaan Hanse (66) uit Brouwershaven meepraten. Hij helpt Van der Wekken altijd een handje bij het verzorgen van de trekpaarden die met de straö meedoen. Maar bij de straö in zijn geboortedorp Burgh-Haamstede doet hij zelf al tijd mee. Dat deed hij als jochie al, tot hij het paardrijden verruilde voor voetbal en ander vertier. ,,In 2001 zei ik: ik wil nog één keer de straö meerijden, op een Belg. Zon der zadel. Dat heb ik geweten. Ik heb een week niet kunnen lopen." Maar de verslaving was terug. ,,Ik ben niet meer gestopt." Mark Quist van het straöcomité Elle meet rijdt zelf niet, maar zijn fa milie van moederskant (Horst) was hoteldebotel van de straö. Zijn opa deed 55 jaar mee, zijn ooms re den en zijn moeder zat in de jury. Na een paar jaar het paard van zijn oom te hebben vastgehouden als hij de kroeg indook, wilde Quist per se ook zelf mee doen. ,,Daar had ik een paar weken plezier van. Ik heb zó'n spierpijn gehad." De Zierikzeeënaren voeren actie onder de noemer Ik heb er de P in. Woensdag staken ze de koppen bij elkaar, op donderdag was er een website (ik heb er de P in) en vrijdag kregen inwoners in de om geving van de Hoofdpoortstraat in Zierikzee posters en folders in de bus. Door die achter de ramen van hun woning of auto te plakken, kunnen ze laten zien dat ze het niet eens zijn met het huidige parkeer beleid van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Dat er een motie is aangenomen voor meer vergun- ninghoudersplekken op P4 aan de Hoofdpoortstraat en dat bewoners van het Havenkwartier een pasje krijgen om sneller op parkeerter rein 's Heer Lauwendorp te komen, is voor de actievoerders niet ge noeg. ,,Dat geeft wat lucht, maar daar kom je er niet mee", zegt Ton van den Nouweland. Hij is een van de vier inwoners achter deze actie, twee willen anoniem blijven, de vierde inwoner is Rudolf Fon- tein-Hubregtse die eerder al een enquête hield over het parkeerbe leid en een petitie indiende. Van den Nouweland: ,,Er moet sneller iets gebeuren, vóór 1 april, voordat het toeristenseizoen losbarst." Van den Nouweland stoort zich aan de snelle invoering van het be leid waarbij de tweede bewoners vergunning (er waren er nog 202 in 2020) is afgeschaft en 145 parkeer plaatsen in het centrum zijn ge schrapt. ,,Er is daarbij niet vol doende nagedacht over alternatie ven voor bewoners", zegt de oud-journalist van onder meer deze krant. Wat er dan wel moet ge beuren? ,,Onze groep wil de hele parkeer plaats aan de Hoofdpoortstraat re serveren voor vergunninghouders plus mensen die hun tweede bewo nersvergunning kwijt zijn." Die eis is gelijk aan de inhoud van de ver- worpen motie van D66, maar de ac tievoerders zeggen niet verbonden te zijn aan een politieke partij. Van den Nouweland: ,,Als je het echt goed wilt doen, moet het hele sys teem op zijn kop en komt er een slagboom bij de ingang van de stad. Alleen als je een pasje hebt, gaat die Als je het echt goed wilt doen, moet het hele systeem op zijn kop omhoog." Of dat allemaal nog voor 1 april voor elkaar te boksen is, daar heeft Van den Nouweland alle ver trouwen in. ,,Die fietsnieten bij de parkeerplaatsen waren er ook in eens. Dan kunnen die andere maat regelen ook heel snel worden uitge voerd." Zelf is hij onlangs verhuisd naar het centrum van Zierikzee, naar een woning tegenover het P4-terrein. ,,In mijn belang is deze actie niet, want ik heb alle tijd om op zoek te gaan naar een parkeer plek. Het speelt wel voor mensen die bijvoorbeeld laat van hun werk thuiskomen en hun auto niet in de buurt kwijt kunnen." MAANDAG 7 MAART 2022 SD 'De allerleukste straö die er is' De paarden wassen de benen. foto sandra schimmelpennink Esme Soesman Ellemeet - Adriaan Hanse ZIERIKZEE Er moet voor 1 april iets gebeu ren aan het tekort aan parkeer plekken in het centrum van Zie- rikzee, vindt een groep van vier inwoners. - Ton van den Nouweland - Valeska Nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49