Er zit weer muziek in het Davis Cup-team Team Haas breekt per direct met Mazepin en geldschieter 8 WIELRENNEN PARIJS-NICE Dag één van Parijs- Nice gaat de boeken in als de coup van Jumbo-Visma. Op een klimmetje vlak voor de finish reden Primoz Roglic, Wout van Aert en Christophe Laporte - de uiteindelijk ritwinnaar en geletruidrager - weg van alles en iedereen. In de zwerm van cameramensen, fotografen en journalisten net ach ter de finishboog roept en zwaait Wout van Aert naar Primoz Roglic. Die moet snel komen. Van Aert, zelf veelwinnaar van beroep, beseft dat zijn ploegmaat Christophe Laporte zometeen naar het podium moet. De Fransman wordt over enkele minuten meegenomen om te wor den gehuldigd als ritwinnaar en eerste geletruidrager van Pa- rijs-Nice. Zijn ploeggenoten ziet hij pas 's avonds weer terug in het ho tel. Maar daarvoor wil Van Aert het machtsvertoon van Jumbo-Visma eerst vereeuwigen met een foto van de drie hoofdrolspelers. Dus wringt Roglic zich los en zo staan ze met z'n drieën, schreeuwend voor een batterijtje fotografen. Een coup zoals van Jumbo-Visma op dag één van Parijs-Nice, samen ontsnappen en dan met z'n drieën over de finish, is een zeldzaamheid. Belgisch kampioen Van Aert denkt in de finishstraat aan een clean sweep uit vervlogen tijden. ,,Mij doet het herinneren aan de zege van Mapei in Roubaix. Maar we kunnen een etappe in Parijs-Nice niet vergelijken met Parijs Roubaix natuurlijk.'' Op de wielerbaan van Roubaix waren het in 1996 Johan Museeuw, Gianluca Bortolami en Andrea Tafi. Op de boulevard Roger Salengro in Mantes-la-Ville zijn het dus Laporte, Roglic en Van Aert. De Bel gisch kampioen vertelt over de ver kenning met de ploeg een dag eer der. Dat het plan vooraf was om de wedstrijd op het laatste klimmetje hard te maken. Nou is de 120 meter hoge Cöte de Breuil-Bois-Robert slechts goed voor drie schamele bergpuntjes. Toch blijkt niemand opgewassen tegen de zwart-gele tempoversnelling bergop. Van Aert: Super voor mij als Fransman. Mijn hele familie kijkt in mijn zesde Parijs-Nicex ,,Als je ziet dat je op de top van dat klimmetje maar met drie bent, dan heb je vleugels tot de finish. Het was ongelooflijk om te doen.'' In de laatste vijf kilometer rijden Van Aert, Roglic en Laporte zo hard als ze kunnen. Ondertussen moet ook besloten worden wie zal win nen. Vanuit de ploegleidersauto stelt Grischa Niermann voor dat het Laporte - deze winter bij de ploeg gekomen - moet zijn. Van Aert ,,Dat was ook mijn idee. Voor mij is win nen niet speciaal, maar voor hem is het nog mooier om in Parijs-Nice een etappe te winnen. Voor hem in Frankrijk, dat is echt groot. Primoz kon als nummer twee tijd pakken en bonificatieseconden, dus dat was perfect.'' Laporte hoort pas in de laatste ki lometer van Van Aert dat hij degene is die zo in een gele trui op het po dium zal staan. Laporte: ,,Super mooi voor mij als Fransman. Mijn familie kijkt en het is de zesde keer dat ik Parijs-Nice rijd. In de toe komst zal ik nog veel vaker werken werken voor Primoz en Wout. En alleen maar met nog meer over gave.'' Van Vleuten in de slotklim bijgehaald Er staat geen maat op Dedden Vrieling op het podium in Doha Kipchoge is snel in marathon Tokio De nieuwe lente in het Neder landse mannentennis vertaalt zich door naar de Davis Cup. Niet eens, omdat Canada in Den Haag met 4-0 werd verslagen, waardoor het team van captain Paul Haarhuis in september aan de finalefase van het landentoernooi meedoet. Wel omdat de opgaande lijn van vorig jaar wordt doorgetrokken. Nederland heeft twee enkelspe lers in de bloei van hun carrière, Botic van de Zandschulp en Tallon Griekspoor. De één net binnen, de ander net buiten de mondiale top 50. Maar ook vier spelers die in het dubbelspel tot de top behoren. Be halve Wesley Koolhof en Matwé Middelkoop, die zaterdag voor de beslissende zege tekenden, maar ook Jean-Julien Rojer en Robin Haase. De eerste drie staan in de top 30 van de dubbelranking. Een ongekende luxe voor Haar- huis. In 2004 en 2005 werd de kwartfinale gehaald, in 2001 de halve finale. Drie jaar geleden was Nederland er wel bij, in de eerste finaleronde van de vernieuwde Davis Cup in Madrid, maar kon geen potten breken. Dat is nu, op voorhand althans, anders. Natuurlijk zal Nederland moeten hopen op een gunstige lo ting voor de groepsfase. Maar kansloos zal Nederland niet zo maar zijn. ,,Ik denk echt dat we een goede run kunnen maken", zegt Griekspoor. ,,We hebben een sterk en allround team met twee goede enkelspelers, talloze opties voor het dubbelspel en Robin Haase achter de hand." Dat meldt het Amerikaanse team. Reden is de aanval van Rusland op Oekraïne. Mazepin zou aan zijn tweede seizoen beginnen in de For mule 1. ,,Net zoals de rest van de Formule 1-gemeenschap is het team geschokt en bedroefd door de Russische inval. Haas wenst een spoedig en vredevol einde van het conflict", aldus een verklaring. ,,Ik begrijp de moeilijkheden, maar er is geen enkele procedure gevolgd en ik ben om die reden zwaar teleurge steld", reageert Mazepin. ,,Ik heb mijn tijd in de Formule 1 gekoesterd en hoop dat we allemaal weer sa men kunnen zijn in betere tijden." De positie van de 23-jarige Mazepin kwam in het geding vanafde eerste berichten over de Russische inval. Haas besloot tijdens de testraces in Barcelona de uitingen van Uralkali te verwijderen. Mazepins vader Dmitri is de eigenaar van het Rus sische kunstmestbedrijf, een be langrijke geldschieter van Haas. MAANDAG 7 MAART 2022 GO 'Een, twee en drie, crazy' Daan Hakkenberg Mantes-la-Ville - Christophe Laporte Lotte Kopecky heeft de Itali aanse voorjaarskoers Strade Bianche gewonnen. De Bel gisch kampioene achter haalde Annemiek van Vleuten kort voor de eindstreep in de slotklim in Siena. Bij de mannen won Tadej Pogacar. De 23-jarige Tour winnaar demarreerde op vijf tig kilometer van de streep en werd niet meer achterhaald. Achter de Sloveen werd Ale jandro Valverde tweede op ruim een halve minuut. MARATHONSCHAATSEN Ineke Dedden is de groot verdiener van de Grand Prix op natuurijs in Zweden ge worden. De Wanneper- veense won de afsluitende Alternatieve Elfstedentocht en ook het klassement van de Grand Prix. Bij de man nen ging de zege verras send naar Ronald Kruijer. Het klassement van de Grand Prix was voor Jordy Harink, die op de laatste dag Bart Hoolwerf uit het leiderstenue reed. PAARDENSPORT Springruiter Jur Vrieling (52, foto) is als derde geëindigd op de Global Champions Tour in Doha. Hij bleef op de rug van Long John Silver foutloos en finishte in 40,02. De Duitser Ludger Beer- baum schreef het evene ment op zijn naam, met een foutloze race in 38,18. Vrie ling verdiende ruim 56.000 euro met zijn derde plaats in Doha. ATLETIEK De Keniaan Eliud Kipchoge heeft de marathon van To kio gewonnen in de vierde tijd ooit. De 37-jarige Kip- choge bleef in de Japanse hoofdstad met 2.02.40 iets meer dan een minuut boven zijn eigen wereldrecord (2.01.39). Bij de vrouwen ze gevierde ook de houdster van het wereldrecord, Brigid Kosgei. De 28-jarige Keni- aanse won in 2.16.02. TENNIS FORMULE 1 Een verzwakt Canada vormde voor Nederland geen obstakel, de tennissers van het Davis Cup-team plaatsten zich pro bleemloos voor het finaletoer- nooi, later dit jaar. En doet daar op voorhand niet voor spek en bonen mee. G Tallon Griekspoor. FOTO ANP Het Formule 1-team Haas heeft per direct het contract beëin digd met de Russische coureur Nikita Mazepin. Ook de banden met de Russische hoofdsponsor Uralkali zijn met onmiddellijke ingang verbroken. Christophe Laporte (midden) wint, ook Primoz Roglic en Wout van Aert zijn blij. foto news

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40