spullen heen, vluchtelingen mee terug 3 Doneren via een Airbnb-boeking OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND Al anderhalve week vallen er Russische raketten op Kiev. Winkels zijn dicht, de overgebleven bewoners schuilen diep onder de grond. Verslag uit een spookstad. uim ioo meter onder de grond liggen Nika, haar dochter Diana en twee katten op de kens en slaapzakken op de stenen vloer van metrosta tion Arsenalna, in de Oekraïense hoofdstad Kiev. „Vanwege de ra ketten durven we niet thuis te slapen'', legt Nika (39) uit. In haar ogen een mix van paniek en onze kerheid. ,,We zijn hier nu al acht volle dagen'', vervolgt ze, ,,Wat moeten we doen?'' Arsenalna is met ruim 105 me ter het diepste metrostation ter wereld. En dat is precies de reden dat sommige inwoners van Kiev hier beneden schuilen voor de oorlog boven de grond. Want als je ergens veilig bent voor de bom men, dan is het wel hier. Twee reusachtige lange roltrap pen leiden de aarde in. Bij de in gang is een circa 40 centimeter dikke stalen deur, die 's nachts dichtgaat. ,,Dit metrostation is zelfs veilig in het geval van een atoomaanval'', aldus Oekraïense bewakers bij de ingang. Wie naar beneden wil, moet camera en telefoon achterlaten bij de bewa kers. Foto's maken is verboden. ,,We moeten uitkijken vanwege Russische spionnen.'' Schokkend De stenen vloer van het perron is deels bedekt met dekens, slaap zakken, flessen water en zakken met voedsel. ,,Tien dagen geleden hadden we nog een normaal le ven en nu wonen we in een me trostation. Het is allemaal zo schokkend wat hier gebeurt, ik kan het gewoon niet bevatten.', zegt Nika. Zij en haar dochter zijn verre van de enigen die diep onder de grond wonen. Ook Olga, een 68-jarige vrouw die een bontjas draagt tegen de kou, zit hier al bijna tien dagen. ,,Mijn huis ligt op een plek waar wordt gevochten'', vertelt de bejaarde vrouw. „Overdag zit ik op een metrobankje'', zegt ze, ter wijl ze wijst op een dekentje en C Het wordt drukker onderde grond, terwijl de stad steeds leger en leger raakt een plastic tas. ,,'s Nachts zetten ze hier treinstellen neer waarin we kunnen slapen. Dat is iets warmer dan op de koude vloer van het perron. Dit is een nacht merrie en ik weet niet wanneer het ophoudt." Terwijl Kiev nu al tien dagen onder vuur ligt, raakt de stad in middels leger en leger. Onder de grond mag het dan steeds drukker worden, boven de grond is Kiev veranderd in een spookstad. Op straat zijn er nauwelijks nog men sen. De bewoners die je voorbij ziet sloffen, zijn vaak bejaarden die nergens anders heen kunnen. Bijna alles in de stad is dicht. Kan toren, scholen, restaurants en bijna alle winkels zitten op slot. Een paar benzinepompen zijn nog open, te herkennen aan enorme rijen auto's die wachten op benzine. Sommige apotheken en een paar supermarkten zijn nog niet dicht. Ook hier vaak forse rijen voor de deur. Het allergrootste deel van de 3 miljoen inwoners van Kiev is in middels gevlucht naar andere plekken buiten de stad. Veel men sen zijn vertrokken in westelijke richting naar Lviv, ver weg van de huidige frontlinies. Waar in spookstad Kiev geen gebrek aan is, zijn militairen, bewapende vrijwilligers, weg blokkades en loopgraven. Overal moet je slalommend door de stad, omdat er eindeloos veel barrica des zijn opgeworpen die Russi sche tanks moeten tegenhouden bij een aanval. Nerveuze Oekra- iense soldaten bemannen de con troleposten en checken veelvul dig je papieren. In parken vullen burgers met scheppen zandzak ken of leggen loopgraven aan. De situatie in Kiev mag dan dramatisch zijn, maar op dit mo ment is het nog geen Aleppo uit de jaren 10. Kiev is niet omsin geld. Ook is er nog genoeg voedsel en werken de waterleiding en elektriciteit nog. In sommige wij ken rijden er nog stadsbussen, de metro stopte eerder wel met rij den. Veruit het grootste deel van de stad staat nog overeind. Slechts enkele gebouwen in de stad zijn beschadigd door Russische raket ten. Ook het belangrijkste station van Kiev is nog in werking. Bijna lege treinen komen aan uit andere delen van Oekraïne, volle treinen met vluchtelingen vertrekken. Al was het gisteren zelfs op het treinstation relatief rustig. ,,Bijna iedereen is al weg'', luidde de ver klaring van een man. Luchtalarm Regelmatig klinkt het luchtalarm. De afgelopen dagen viel het ech ter mee met de beschietingen op de stad. De Oekraïense verdedi gers van Kiev proberen de Russen buiten de stad tegen te houden. Maar met Russische troepen vlak ten noorden van de stad zijn de overblijvers in de stad als de dood dat de Russen binnenkort de aan val inzetten. De angst is dat Kiev hetzelfde lot ondergaat als Marioepol in het zuiden en Charkov in het oosten. ,,Wij vechten tot de dood'', aldus een strijder bij een wegblokkade, ,,Alleen over mijn lijk komen de Russen de stad in.'' Met meer dan tien voertuigen, waaronder twee vrachtwagens vol hulpgoederen, trokken politieme dewerker Irma Neijman en haar collega's Koen Simmers en Ramon Meijerink naar Polen, vanwaar de spullen de grens met Oekraïne over zijn gebracht. Wat begon als een hulpactie voor dieren in nood, breidde zich in een mum van tijd uit tot een humanitaire operatie waarbij Neijman 100.000 kilo aan hulpgoederen voor Oekraïne verza melde. Tegelijk begon een enorme inzamelingsactie bij de politie. Collega's doneerden na een op roep op persoonlijke titel massaal tactische goederen die hun colle ga's in Oekraïne goed kunnen ge bruiken: nachtkijkers, helmen en kogelwerende vesten die de politie kon missen, maar ook EHBO-sets, reddingsdekens en defibrillatoren. Op een locatie die de bonden niet prijsgeven, zijn alle spullen in een loods uitgeladen. Veel van de goe deren zijn inmiddels al over de Oe kraïense grens gegaan. Terug deed de bus van Neijman Warschau aan, waar Oekraïense vluchtelingen op het treinstation verbleven. ,,De vluchtelingen lagen daar op de ijs koude grond. De Polen doen wat ze kunnen, maar hun capaciteit is aan de max. In overleg met een hulpor ganisatie hebben we 31 vluchtelin gen in onze bus meegenomen. Het zijn vooral vrouwen en kinderen, en twee jonge mannen.'' Dierenliefhebster Irma Neijman voegt toe dat haar konvooi behalve 31 vluchtelingen ook 45 honden heeft meegenomen. ,,En één kat.'' Mensen boeken via Airbnb een ver blijf in Oekraïne, maar vermelden bij de reservering dat ze niet ko men. Het geld komt vervolgens bij de verhuurder terecht. In totaal le verde dat bijna 2 miljoen dollar (1,8 miljoen euro) op. Airbnb heeft la ten weten de actie te steunen en laat de de servicekosten voor de hosts in Oekraïne vervallen. REPORTAGE OVERLEVEN IN KIEV GO MAANDAG 7 MAART 2022 Al sinds het begin van de oorlog schuilen inwoners van Kiev in de verschillende metrostations in de stad uit angst voor Russische bombardementen, terwijl boven de grond controleposten worden ingericht. fotos afp reuters, epa Het metrostation als schuilkelder Harald Doornbos Nederlandse politiemensen heb ben tonnen aan hulpgoederen afgeleverd aan de grens bij Oekraïne. 31 vluchtelingen keer den mee terug. Koen Voskuil Baarn KIEV Airbnb-hosts in Oekraïne wor den overspoeld met boekingen van mensen over de hele wereld. Het maakt deel uit van een cam pagne die op sociale media is ontstaan om de Oekraïners fi nancieel te steunen. R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3