Favoriete discipline Roest wordt H 6 Derde wereldtitel Oranjevrouwen SCHAATSEN WK ALLROUND IN HAMAR Irene Schouten zag zichzelf nooit als allrounder, liet het schaatsonderdeel zelfs lopen, overtuigd van haar kwaliteit op de langere afstanden. Maar in de vorm van haar leven wint ze na haar drie gouden olympische medailles nu ook de wereldtitel allround. Irene Schouten gaat slapen en wordt wakker. Ze verplaatst zich over de wereld, van het ene continent naar het an dere. Ze buigt haar schouders om er een medaille of krans om te laten hangen; een, twee, drie, vier, enzovoorts. Ze lacht tussendoor 'ja, ja' stamelend haar ongeloof weg. Maar vooral leeft ze een droom die inmiddels al maanden duurt. ,,Na de Spelen kon het niet meer kapot. Maar dit eh.is niet nor maal", zegt ze zondagmiddag in Hamar. Als iemand haar voor de winter had gezegd hoe haar sei zoen zou verlopen? ,,Had ik het niet geloofd. Dit is een droomsei- zoen." Wie allroundkampioene wordt, is een complete schaatser, zo had ze eerder deze week nog gezegd. In dezelfde vertelling er kende ze ook haar meerdere in Miho Takagi als topfavoriete, de Ja panse die zowel goed is op de 500 meter als op de 3000 meter. Ze baalde nog, Schouten (29). In de vorm van haar leven had ze zich graag goed voorbereid op dit mon diale allroundtoernooi dat al zo snel na de Winterspelen van Peking plaatsvond. Ze is een stre ber, haalt vertrouwen uit arbeid. Nu moest de winnares van drie gouden olympische medailles en een bronzen het doen met één startje in de training, eerder in de week. Verre van ideaal, maar an ders was geen optie, met haar olympische missie. Haar laatste 500 meter? Een jaar geleden. Als ik maar niet twee seconden of meer verlies, dacht ze nog. Dan is er na de eerste afstand al niks meer aan. Een paar jaar geleden had Schouten het allrounden afgeslo ten. Dacht ze: oké, ik ga voor dat terrein waar mijn kracht ligt: de 3000 en 5000 meter. Voor de ma rathons en de massastart. Maar toen plaatste ze zich 'eigenlijk per ongeluk', voor het EK allround vo rig seizoen, dankzij het Neder landse kwalificatiesysteem des tijds, waarin de combinatie van een 1500 en 3000 meter telde en dus haar minste afstand, de 500 meter, niet. ,,Het was eigenlijk niet een doel", zegt ze nu. ,,Maar op het EK werd ik tweede. En Jillert (Anema, haar coach bij Zaanlander, red.) zei: 'Volgend jaar kun je een stapje beter. Allrounden is ook een vak, dit moet je leren.' Nou, ja, ik heb vorig jaar wel dingen geleerd." Niet het vak, zal ze vervolgens zeg gen. In haar hoofd kan het altijd beter. Maar wat ze zondagmiddag in het Vikingskipet vol ongeloof, lachend, zegt is een feit: ,,Nu ben ik gewoon wereldkampioen." Kort daarvoor had ze nog achter het verkeerde podium plaatsgeno men, om zichzelf vervolgens hard uit te lachen. Ze stond niet achter plek 2, maar 1, voor de ceremonie van de 5000 meter - in Hamar ver- Teamsprint loor ze voor het eerst dit seizoen op haar beste afstand, maar een smetje mag het niet heten, daar voor is het overall succes te groot. ,,Weet je, dan zit je nog zo in ge dachten, en Martina Sablikova (winnares van de 5000 meter, red.) stond ook gewoon verkeerd. En toen dacht ik: hé, ik was tweede. Ik was gewoon een beetje dromerig. Ik zit ook nog steeds in een droom. Al een paar weken. Een heel sei zoen." Vrijdag, een dag voor het toer nooi, zei Anema tegen haar: ,,Alle grote kampioenen worden we reldkampioen allround." Het was bedoeld om haar scherp te krijgen. Ze had een week vol festiviteiten achter de rug, van huldigingen tot feestjes, tot een bezoek aan de ko ning en koningin. ,,Ik zat nog best wel in mijn hoofd in een partymode, zeg maar. Van: ja, ik ben olympisch kampi oen, leuk, nu ga ik WK allround rijden. Maar Jillert zei: 'Er is van al les mogelijk.' Toen dacht ik: nou, ik zou wel heel graag in dat rijtje willen staan." Tenen Ze had een marge van zes secon den voor de afsluitende 5000 me ter. De tweede dag van het all- roundtoernooi moest 'uit mijn te nen komen'. ,,Het kwam vandaag echt niet makkelijk, maar ik heb er alles aan gedaan. Ik ben blijven knokken. En ja, uiteindelijk heb ik 'm." En nu, nu ze nagenoeg alles heeft gewonnen dat ze wil? Zelfs de titel die ze als onbereikbaar achtte. Een wereldrecord staat op haar verlanglijstje, maar dat is af hankelijk van de schaatskalender en of Salt Lake City en Calgary aangedaan worden. De langste schaatsmarathon zit in haar ach terhoofd. ,,Eerst dacht ik: ik ga me meer richten op de 1500 meter, maar na vandaag dacht ik: het is echt een kutafstand, dat ga ik niet doen. Laat maar. Maar toch: het wordt meer richten op de 1500 meter, of op de Elfstedentocht. Al rij ik liever de echte dan de alter natieve. Ik moet er nog effe over nadenken." Hij is bezig aan zijn favoriete schaatsdiscipline: allrounden. In een van zijn favoriete stadions, het Vikingskipet in Hamar, waar hij va ker succesvol was. Maar nu, terwijl Zweden juicht en zijn benen verzu ren, is allrounden voor heel even niet zo leuk. Het is een lijdensweg voor Patrick Roest. Een dag eerder, halverwege het mondiale toernooi, werd Roest (26) gevraagd naar de marge die hij dacht nodig te hebben voordat hij zou starten op de afsluitende 10.000 meter. „Vijftien seconden", zei hij. Een meter verderop sloeg Nils van der Poel hem geamuseerd gade, zo als de Zweed vaker doet; met een glinstering in zijn bruine ogen. Hij dacht dat Roest aan twintig secon den genoeg zou hebben. Roest startte als topfavoriet voor de wereldtitel, op het toernooi waarvan hij de voorgaande drie edi ties won. Al vlakt Roest rivalen ei genlijk nooit uit, geen toernooi waar hij niet benadrukt dat ande ren nooit mogen worden onder- schat. Hier in Hamar vooraf het zelfde verhaal: Van der Poel mag dan in dit olympische seizoen puur naar olympisch goud op de 5000 en 10.000 meter hebben toegewerkt en lange tijd geen korte afstanden hebben geschaatst, dat wil nog niet zeggen dat hij geen kanshebber is. De vijftien en twintig seconden waarover de twee generatiegenoten Ik zou het hem heel graag een keer écht moeilijk maken. Nu zat er niet meer in MAANDAG 7 MAART 2022 GO Wereldtitel kroon op werk voor Schouten Lisette van der Geest Hamar De Nederlandse schaatssters hebben op de teamsprint hun wereldtitel geprolongeerd. Di- one Voskamp, Jutta Leerdam en Femke Kok kwamen in het Vikingskipet in Hamar tot een tijd van 1.27,42. Daarmee wa ren ze sneller dan Polen (1.29,09). Het is de derde keer dat er wordt gestreden om de wereldtitel op de teamsprint. Leerdam, die een dag eerder wereldkampioene sprint werd, maakte deel uit van alle drie de gouden ploe gen. De schaatsers konden geen derde titel veroveren. Merijn Scheperkamp, Kai Ver bij en Thomas Krol kwamen tot een tijd van 1.20,81. Daar mee werden ze derde. De titel ging naar Noorwegen. Patrick Roest houdt van allroun den, maar afgelopen weekeinde in Hamar was voor hem een martelgang. Hij zag zijn voor sprong van 21 seconden op de 10.000 meter verdampen en moest genoegen nemen met zil ver. ,,Dan is er het besef, maar moet je nog wel vijftien rondjes doorrijden." Lisette van der Geest Hamar - Patrick Roest Een ontgoochelde Patrick Roest nadat hij zijn voorsprong heeft weggegeven. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38