Harmonieus ■BR^^KjE5] Uitblinker bij 2 Hugo Borst vredeswedstrijd in het Gelredome een waardig eerbetoon aan Oekraïne. We kunnen er niet omheen. We denken aan Oekraïne. In 1988 was ik daar. Het was een onvergetelijk verblijf. Ik ontmoette er een heel grote trainer, Valeri Lobanovski. En zijn spelers. Hoe zou het nu met Oleg Blochin zijn, Europees Voetballer van het jaar in 1975? En waar hangen Vasili Rats, Igor Belanov en Alexei Michailitsjenko uit, uitblinkers tijdens het EK van 1988 in West-Duitsland? Mijn gedachten zijn bij die superieure voetbal lers van Dinamo Kiev die ik midden jaren 80 zag en kon spreken in hun vaderland. Geboren Oekraï- ners, maar in 1988 kwamen ze uit voor de Sovjet unie. Die heilstaat was nog niet ontmanteld. Loba- novski, Rats, Belanov en Michailitsjenko luister den in 1988 naar een ander volkslied. Oekraïne werd pas later een zelfstandig land. Ik weet nog goed. Pesterig zei Michail Oshem- kov, secretaris van Dinamo Kiev en mijn gastheer, op de luchthaven: ,,Welkom in Kiev, Hugo. Welkom in de voetbalhoofdstad van het Sovjet-voetbal.'' Wat was ik midden jaren 80 verliefd op het Oekraïense voetbal. Op 2 mei 1986 had de wereld gezien hoe een elftal van trainer Lobanovski de Europacup II-finale won, met oogstrelend voetbal in de allerhoogste versnelling. Slachtoffer was Atlético Madrid, dat er met drie tegengoals genadig van afkwam. Het was een heel nieuw soort voet bal, zo leek het. Al zei de ontwerper zelf dat hij mede voortborduurde op het Nederlandse totaal voetbal uit de jaren 70. Het jagen op de bal heette nu forechecking, geleend van het ijshockey. Po- werplay, dat speelde Dinamo Kiev. Lobanovski haalde het beste uit andere sporten. Ook uit Ame rican football, ironisch genoeg. Ze werden vaak getest en ook op trainingen geana lyseerd. „Spelers met een slechte conditie nemen geen risico'', legde Lobanovski me uit. ,,Daar heb je niks aan.'' Ik vroeg hem wat de mondiale voetbal liefhebber nou precies zag en hoe we zijn voetbal moesten noemen? De trainer zei: ,,Het is geen aan vallend voetbal, geen verdedigend voetbal, maar harmonieus voetbal.'' Ik vind dat nog steeds een prachtige - romantische - benaming. Natuurlijk draaide het om het collectief, maar we zagen echt geen robotten zoals wel vaak gezegd. De baas van Dinamo Kiev streefde naar gepassioneerde, inten sieve perfectie. Lobanovski was de eerste coach die gebruik maakte van de wetenschap. Hij werkte nauw sa men met professor Anatoli Zelentsjov. Lobanovski: ,,Zij die al in de toekomst leven zijn de winnaars van vandaag.'' Hij had berekend dat een team dat niet meer dan 18 procent fouten maakte onover winnelijk was. In Moskou, vertelde secretaris Oshemkov, be stond er flink wat jaloezie tegen die uitvinders uit Oekraïne. Lobanovski's vakmanschap werd er kend, maar dat het nationale elftal van de Sovjet unie bestond uit tien Oekraïners en de uitstekende keeper Rinat Dasajev van Spartak Moskou was voor het centrale gezag onuitstaanbaar. Ze zaten Lobanovski dwars. Zelf bleef hij er tamelijk onver stoorbaar onder. Hij was mentaal onverwoestbaar. Jammer genoeg gold dat niet voor zijn hart en lever. Hij stierf te vroeg. Hopelijk blijft zijn laatste rustplaats op begraafplaats Bajkove in Kiev bij al het Russische oorlogsgeweld ongeschonden. EREDIVISIE AJAX - RKC WAALWIJK Assist voor topscorer Karlsson tweemaal Miniem verlies Hij zorgde met steun aan Mare Overmars voor een onrustige aanloop. De enige captain, die dit weekend geen geelblauwe band droeg, voorkwam daarna nieuw puntverlies voor Ajax. Tot zover de rust bij Ajax. Toen de storm rond het schandaal van de 'grensoverschrijdende' directeur Marc Overmars voor de club einde lijk leek te gaan liggen, was daar een sportieve dip met een zwakke tweede helft in de Champions Lea gue tegen Benfica en een eredivi sienederlaag in Deventer tegen Go Ahead Eagles. Een crisis werd in de halve finale van de KNVB-beker met een prima, zakelijke zege op AZ in de kiem gesmoord. Maar net toen Ajax zich dacht op te maken voor een voetbalshow in een volle Johan Cruijff Arena tegen degradatiekandidaat RKC, was daar aanvoerder Dusan Tadic, die de door Overmars veroorzaakte wond weer open wreef. Hoe? Door in een interview met de NOS, waarin Ta- dic zich eens in het Servisch kon ui ten, de loftrompet te steken over de vertrokken directeur, die onder meer dickpics naar vrouwelijke col lega's verstuurde. Dat gedrag bleek voor Tadic geen reden om Overmars af te vallen. In het interview noemde hij de voor malige directeur 'speciaal', omdat hij zijn droom om voor Ajax te spe len vervulde. ,,Hij zal altijd een vriend van me blijven. Ik zal er al tijd voor hem zijn. Iedereen maakt fouten. Het is niet aan ons om ande ren te veroordelen. Onze band is ES g Ml Ik weet niet wat er is gebeurd. Ik wil niemand veroordelen goed. We hebben af en toe contact. Hij heeft het even moeilijk gehad. Ik hoop dat hij groots terugkomt. Dat verdient hij echt." Tadic noemde de gebeurtenissen ook 'jammer'. ,,Ik weet niet wat er is gebeurd. Het interesseert me ook niet. Of iemand een fout heeft ge maakt of niet... Ik wil niemand ver oordelen. Ik wil daar niets over zeg gen, omdat ik niet weet wat er ge beurd is." De uitspraken zorgden gisteren voor flinke ophef. Tadic geldt als één van Overmars' beste aankopen. De Serviër. die me teen nummer tien en later ook de aanvoerdersband overhandigd kreeg, wekte nu vooral de indruk het blazoen van zij n 'vriend' schoon te willen vegen. Ook omdat Tadic, als leider en uithangbord van de club, niet van de gelegenheid ge bruik maakte om expliciet zijn steun aan de vrouwelijke (ex-col lega's uit te spreken. En dan moest er nog gevoetbald worden. Dat ging Ajax en Tadic, niet voor het eerst in de laatste we ken, moeizaam af. Twee juweeltjes van Sébastien Haller leken Ajax nog wel een makkelijke middag te be zorgen. Eentje na een fraaie zaal- voetbalaanval en de tweede na een Er was in medialand wat ophef over de uitstapjes die Joey Veer man afgelopen weekend op vrij dag en zaterdag had gemaakt naar respectievelijk VVV en Willem II. De nieuwe PSV'er wilde in Venlo zijn oud-ploeggenoten van FC Vo- lendam aan het werk zien en in Tilburg kwam zijn vorige team sc Heerenveen in actie. Een mooie MAANDAG 7 MAART 2022 PC Wat was ik dit weekend trots op het dappere anti-oorlog-statement van het Russische Vitesse, en wat was die De spelers van Dinamo Kiev waren gruwelijk fit. NIEUWKOOP Bart Nieuw koop en zijn club Royal Union Sint-Gil les hebben za terdag op het nippertje ge wonnen van KV Kortrijk. Het werd 2-3 voor de Belgi sche koploper dankzij een treffer in de absolute slot fase, waarbij de Tholenaar de assist op topscorer De- niz Undav gaf. AZ AZ heeft zon der groots te spelen drie punten over gehouden aan de uitwedstrijd tegen NEC. De Alkmaarders kwamen vroeg op voorsprong via Jesper Karlsson, maar vlak voor rust kwam NEC op 1-1 via Guth. Na rust beslis ten opnieuw Karlsson (13e goal) en Evjen de wedstrijd. CAMBUUR Tom Boere verloor met SC Cambuur met 1-0 bij één van zijn vorige clubs, FC Twente. De uit Terneuzen af komstige aan valler speelde 90 minuten, maar kon zijn scorende vorm van de laatste weken niet doortrek ken. Hij blijft daardoor op 6 goals staan. De dag van de Johan Inan Amsterdam AJAX - RKC 5,5 ËSJ Onana S Rensch Blind 70. Tagliafico - m m Schuurs Martinez 1 Alvarez Gravenberch 81. Kudus - eb 62. Klaassen - M Berghuis Q Antony Q Tadic Haller MM u Kramer Odgaard 80. Kuijpers - Van der Venne Bakari 60. Daneels 5 Wouters "S™ Gaari Touba Van den Buijs Adewoye pv] 80. Mulder - El Maach 69. Oukili - Anita AJA/RKC Éi AJA/RKC 33. Haller 1-0 Doelpogingen 37/6 37. Haller 2-0 Balbezit 73/27 50. Kramer 2-1 Overtredingen 6/16 57. Van der Venne 2-2 Hoekschoppen 9/3 90. Tadic (pen.) 3-2 Buitenspel 3/1 Reddingen keeper 1/12 Higler 6,5 - Dusan Tadic (33) j|) 53.467 EINDHOVEN Joey Veerman wordt nu al gelinkt aan Oranje. FOTO STANLEY GONTHA/PROSHOTS Twee maanden na zijn overstap vanuit Heerenveen mag Joey Veerman zich basisspeler noe men bij PSV. Toch? ,,Ik sta toch in de basis", zei de uitblinkende middenvelder gistermiddag na de zege op Heracles (3-1) met een knipoog. AINPORT >DHOVEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34