OPEN PODIUM u 'Reorganisatie huisartsenposten is wapen tegen huisartsentekort' 6 Muzikanten laten zien en horen wat ze in hun mars hebben. Vandaag richten we onze spotlight op de band Smaakstof. Zanger/gitarist Dylan den Hartog en gitarist Niels Hariot speelden jaren in de band 'Smout'. Toen de bassist stopte en de drummer verhuisde naar Zwitser land gingen ze door als duo. Maar ze misten een drummer en Den Hartog vroeg Sander Elderkamp. ,,Sander, Niels en ik kennen al meer dan 20 jaar, het klikt gewoon goed", vertelt Den Hartog. Voor Vlis- singer Sander Elderkamp is muziek zijn werk, hij treedt met verschil lende bands zo veel mogelijk op en hij geeft drum-, gitaarles en work shops. De Middelburgers Den Hartog en Hariot werken allebei in het on derwijs. Muziek maken is voor hen hobby, maar wel dé hobby. Den Hartog schrijft de meeste nummers. Hij houdt enorm van De Dijk en The Scene maar ook van John Mayer en Michael Kiwanuka. ,,Mijn muzikale invloeden zijn heel breed." Samen met Hariot arrangeert hij de liedjes. De coronatijd grepen Den Hartog, Hariot en Elderkamp aan om veel sa men te spelen en nieuwe nummers Mijn muzikale invloeden zijn heel breed te schrijven. Als middel tegen verve ling in lockdowntijd gingen ze bij El- derkamp thuis, midden in Vlissin- gen, repeteren. Professionele opname De eigenaar van de net nieuwe opna mestudio Nuka uit Eindhoven bena derde Elderkamp of ze een nummer bij hem wilden opnemen. Hij wilde zijn nieuwe opnameapparatuur uit proberen en zij konden gratis muziek opnemen. Het leek de muzikanten handig en leuk, een professionele op name, zonder kosten. Het zou mis schien ook een mooie demo kunnen zijn voor het krijgen van optredens. Onderweg naar de studio bespra ken de bandleden dat de bandnaam Smout eigenlijk niet meer paste. Den Hartog: ,,Onze nieuwe nummers hebben een rauwer randje, het neigt meer naar blues en rock, de muziek van Smout was zoeter." In de auto, op de snelweg riep Ha riot opeens 'Smaakstof!' In de studio kwam de vraag, hoe heten jullie? Ze zeiden alle drie Smaakstof. Sinds dat moment lag het vast, Smaakstof was de nieuwe naam. De demo Als het regent opnemen, lukt goed. Smaakstof besluit als nieuwe band vol achter optredens aan te gaan. Smaakstof heeft een set list van meer dan 20 nummers, alle maal Nederlandstalig. ,,De focus ligt op eigen nummers, maar als we een hele middag of avond spelen doen we er ook wat co vers bij." Dat zijn nummers als Blauw van The Scene, maar ook 'hertaalde' nummers, bekende liedjes van bands die ze zingen in het Engels. Still got the blues van Gary Moore wordt bij voorbeeld Stil de blues voor jou, ik speel heel stilletjes de blues voor jou. En Ma ybe tomorrow van de Stereophonics wordt dan misschien vind ik morgen, een weg naar jou. Smaakstof past arrangementen van covers helemaal aan. De band speelt met een akoestische gitaar, een elek trische gitaar en drums. Bij kleinere optredens speelt drummer Elder- kamp op een cajon, een houten kist waarmee je een bas- en snaredrum- geluid kan nabootsen. ,,We maken een soort MTV-unpluggedversie van nummers", zegt Elderkamp. Bassist Als Smaakstof nummers opneemt bij Elderkamp thuis kunnen arrange menten heel uitgebreid zijn. ,,Als we toetsen erbij willen hebben of bij wijze van spreken 20 strijkers, dan doen we dat. Live wordt het dan weer een kleine, akoestische versie." De band zoekt inmiddels wel een bassist. ,,Onze bassist van het eerste uur, komt misschien weer meespe len. Hij mag binnenkort auditie doen", vertelt Den Hartog. Het geluid en de teksten van Smaakstof zijn in trek. Er komen veel boekingen binnen. Naast optredens op feestjes van vrienden en sessies in café's, treedt Smaakstof in juni op tij dens het Eindeloos Eiland Festi val (EEF). Ze knipperde even met haar ogen toen ze zaterdag de krant opsloeg. Daarin spreekt Daniël Joppe, de nummer twee van het CDA Schou- wen-Duiveland, de vrees uit dat de huisartsenpost en de polikliniek in Zierikzee gaan sluiten. In Oostburg zou dat al zijn gebeurd omdat de Zeeuws-Vlaamse huisartsenzorg in Terneuzen is geconcen treerd. Daar klopt niks van, rea- geert Van Miltenburg. ,,De huisart senpost in Oostburg is niet geslo ten. Ook zijn de twee huisartsen posten in Zeeuws-Vlaanderen niet samengevoegd in Terneuzen." Wel draait een proef voor het reorgani seren van de huisartsenposten. De post in Oostburg is alle avonden open en in de weekenden en op feestdagen ook overdag. 's Nachts werkt een dienstdoende arts vanuit de post in Terneuzen. Die ziet daar patiënten en legt visites af in de hele regio. De proef heeft volgens Van Mil tenburg niets te maken met de groeiende vraag naar spoedzorg, zoals voorzitter Anne Marijn Kool van de eilandelijke huisartsenver- eniging in hetzelfde artikel sugge reert. ,,Het terugdringen van de vraag lukt natuurlijk niet door minder dokters in te zetten. Daar mee lopen alleen de wachttijden op. En wachttijden zijn een belang rijk kwaliteitscriterium in de wet." De reorganisatie van de huisart senposten in Zeeuws-Vlaanderen vloeit niet voort uit de wens van de zorgverzekeraar om de kosten om laag te brengen. Het initiatiefom de openingstijden in Oostburg te be perken komt van de huisartsen. ,,Het verlagen van de dienstendruk moet het vak van huisarts in Zeeuws-Vlaanderen aantrekkelij ker maken", verklaart Van Milten burg. ,,Daarmee hopen we meer jonge huisartsen naar Zeeuws-Vlaanderen te kunnen trekken." ,,Het huisartsentekort is een groot probleem in Zeeland. Veel mensen hebben geen huisarts meer, en dokters die met pensioen Het verlagen van dienstendruk moet vak aantrekkelijker maken gaan, vinden moeilijk een opvolger. Op diverse manieren werken ver schillende huisartsenorganisaties van onder en boven de Wester- schelde samen met CZ om dat te kort terug te dringen. De verzeke raar steekt daar, samen met het Rijk, veel geld in. Het veranderen van de organisatie van de huisart senposten ligt daarbij inderdaad op tafel. Niet omdat het leuk is om te veranderen, en ook niet omdat het goedkoper is voor de belastingbeta ler, maar omdat er over tien jaar 30 procent minder huisartsen zijn die de gezondheidsvragen van alle in woners van Zeeland 24 uur per dag moeten opvangen." MAANDAG 7 MAART 2022 GO Nederpop met rauw randje Arie Westeneng Vlissingen/Middelburg - Dylan den Hartog, zanger/gitarist G De band Smaak stof met links Niels Ha- riot, mid den Zan- ger/gita- rist Dylan den Har- tog en rechts drummer Sander Elder- kamp. FOTO LEX DE MEESTER Wil je Smaakstof zien en horen spelen? Kijk op pzc.nl/video OOSTBURG De reorganisatie van huisartsen posten in Zeeland is geen bezui niging maar een middel in de strijd tegen het huisartsente kort, zegt directeur-bestuur der Anouchka van Miltenburg van Nucleuszorg. - Anouchka van Miltenburg, Nucleuszorg - Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 26