Labrador Joy houdt niet van rommel 5 c Klanten balen van ondergang snuffelmarkt en 'ontmoetingsplaats' - Wendy de Jong De snuffelmarkt wordt druk bezocht. foto lex de meester Alex van Eck met hond Joy. foto lex de meester Veteranen Wil Lossie en Lodie Everts hebben de afgelopen weken 'klote' nachten gehad. De gedachte dat ze straks geen snuffelmarkt meer mogen houden, houdt ze uit hun slaap. De sfeer bij de snuffel markt van de Stich ting Veteranen Ont moeting Centrum Zeeland (SVOCZ) in Vlissingen zit er zaterdag goed in. Tientallen koopjesjagers en gezel ligheidszoekers neuzen tussen de spulletjes. Maar dat het einde na dert voor de wekelijkse snuffel markt, is het gesprek van de dag. Soms wordt het de beheerders even te kwaad, want ze vinden het besluit van de gemeente maar moeilijk te accepteren. Handhavers van de gemeente constateerden dat aan de Edison- weg 'een winkel is gevestigd zon der de daartoe vereiste omge vingsvergunning'. Dat betekent dat SVOCZ over zes weken weg moet zijn op straffe van het opleg gen van 'een last onder dwangsom of bestuursdwang'. Verschrikkelijk flauw, vindt voorzitter Kees Jan sen dat. ,,In het begin wilden we strijden tegen die beslissing, want er gebeurt hier op het terrein wel meer dat op detailhandel lijkt." Maar het pand is gratis beschik baar gesteld door de Stichting Meijaard-Rijsdijk. En die hebben geen zin in een juridische strijd. Jansen ziet zo'n strijd inmiddels zelf ook niet meer zitten. ,,Deze beslissing gaat met veel emoties gepaard. Vooral voor de beheer ders, die dit veelal samen met fa milie doen. Ik denk daarom dat het het minst pijn doet als we doen wat ons is opgedragen. Strijden te gen de gemeente is ook duur en bovendien zinloos. Toen ik een aanvraag indiende voor een subsi die moest het ook tien maanden duren voordat ik te horen kreeg dat dat niet kon omdat de ge meente onder financieel toezicht staat. Dat geeft weinig vertrou wen." Cathrien Harthoorn en haar vriendin Lia de Meij komen regel matig koopjes jagen bij SVOCZ. Cathrien: ,,Mijn huis staat vol met tweedehands spullen. Ik heb niks nodig, maar ik neem altijd wel iets mee. Het is jammer dat de snuffel markt hier weg moet. Het is ook een ontmoetingsplaats, het sociale aspect daarvan wordt door de ge meente onderschat." Ook Mieke Veldman baalt dat veel mensen hun pleziertje straks wordt ontno men. En ze begrijpt ook niet goed waarom het niet mag. ,,In andere steden zie je zoveel kringloopwin kels op industrieterreinen." Van deze tijd Wil en Lodie maken aan de lo pende band grappen met de klan ten. Bijvoorbeeld als voor de vijfde keer iemand met hun keukentrap Mijn huis staat vol met tweedehands spullen aan de haal probeert te gaan. Som mige klanten zijn ronduit boos over het besluit van de gemeente. ,,Ze zouden zelf eens zoiets moe ten organiseren! Kringloop is hele maal van deze tijd. Detailhandel? Wat een onzin. Alle spullen die hier nu staan, gaan straks naar de stort. Dat moet de gemeente toch ook niet willen?" Het is een komen en gaan van vaste klanten en andere nieuws gierigen die verdringen rond de overvolle rekken met koopjes. Wil en Lodie zijn bijna constant prijs jes aan het maken. Ze zijn blij met de klanten die extra gul geven om dat de dagopbrengst naar de oor log in Oekraïne gaat. Want de ve- teranen weten als geen ander dat vrijheid niet vanzelfsprekend is en dat we blij moeten zijn dat we niet in een land wonen waar één 'zot' het voor het zeggen heeft. Nieuwe stek 19 maart is de laatste ronde voor de snuffelmarkt. Verhuisbedrijf Bou- wense, dat veel spullen naar SVOCZ doorsluist, heeft twee containers beschikbaar gesteld om goederen in op te kunnen slaan. Die containers mogen voorlopig ook daar op het terrein staan. De libanon-veteranen blijven onder tussen hopen dat ze de spullen weer tevoorschijn mogen halen op een nieuwe stek. De overenthousiaste labrador Joy heeft een hekel aan rommel. Ziet ze een plastic flesje, dan brengt ze die naar haar baas. Zaterdag mocht ze helpen met opruimen op het Badstrand in Vlissingen. Joy is de hond van Alex van Eck van Enjoycleaningup. Hij zet zich in om zwerfafval op te ruimen in zijn ei gen omgeving in de buurt van Utrecht, maar reist in de weeken den ook af naar de stranden van Bloemendaal, Vrouwenpolder of Neeltje Jans. Op dat laatste strand ligt vaak zo ontzettend veel troep, dat de ze maar de helft mee kunnen nemen, vertelt hij weemoedig. Van Eck en Joy zijn naar Vlissin- gen gekomen op uitnodiging van GroenLinks Vlissingen. De 'groene hesjes' helpen driftig mee om vooral dopjes en visdraadjes op te ruimen. Het is Van Eck om het even wat voor kleur jassen de deelne mers hebben. Hij is blij dat hij met Joy het afvalprobleem op een aai bare manier kan overbrengen op het volle strand. Joy laat onder luid geblaf weten dat ze helemaal geen zin heeft om te kletsen, ze wil weer aan het werk. Sterallures, verklaart Van Eck. Grijper In Vlissingen valt voor de bruine la brador niet veel te halen, de stran- den zijn al behoorlijk schoon. Sofia Kleijweg komt uit de stad. Ze doet wel vaker mee aan opruimacties in de omgeving, want ze stoort zich ontzettend aan al het afval op het strand. Ze las over de actie via de Enjoycleaningup en besloot een grijper op te pakken en bij de actie aan te haken. Tegelijk met de actie in Vlissin- gen werd in Middelburg ook zwer fafval opgeruimd door GroenLinks en kregen mensen plantjes uitge deeld. Dat gebeurde in de wijk Dau- wendaele. Toen die klus erop zat, werden ook nog twee voortuinen vergroend. WA MAANDAG 7 MAART 2022 'Sociale aspect wordt onderschat' Wendy de Jong Vlissingen - Cathrien Harthoorn VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25