Voor tweede keer in een jaar tijd brand in flat Amnestylaan Inperking aantal zorgverleners raakt Daisy Dumèn 4 Daisy Dumèn is moegestreden. ,,Vaak hebben cliënten al bij veel instanties aangeklopt voor ze ergens de juiste zorg krijgen." foto lex de meester Daisy kan het niet meer opbrengen om weer op zoek te gaan naar nieuwe hulpverleners. Maar dat is precies wat de gemeente Vlissingen van haar verlangt nu de WMO op de schop is gegaan. ,,Ik heb mijn verhaal al zo vaak verteld. Ik ben uitgevochten, dan maar geen hulp meer." Het is voor het eerst in tien jaar dat Daisy Dümèn het gevoel heeft dat ze haar leven op de rit heeft. Dank zij haar hulpverleners. Maar dan be sluit de gemeente Vlissingen het aantal zorgverleners dat ze aanbie den via de WMO in te perken. Het raakt ongeveer 400 cliënten. De Vlissingse leest het eind december tot haar ontzetting in de krant. Daisy: ,,Wij als cliënten zijn nooit bij het proces betrokken en wisten van niks! Terwijl het ons aangaat. Ook mijn zorgaanbieders waren er nog niet van op de hoogte. Dat ge tuigt van weinig respect." Daisy heeft in haar leven allerlei trauma's opgelopen en heeft ook hersenletsel. Zij neemt via de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) van de gemeente hulp af bij drie zorgaanbieders. Ze heeft een sociaal pedagogisch werker voor de dagelijkse structuur. Daar naast is er een organizer die haar helpt een netwerk van medisch specialisten en pedagogisch wer kers te onderhouden. Ook krijgt ze hulp in de huishouding. Maar die drie zorgaanbieders vallen in het nieuwe pakket buiten de boot. Zij krijgen geen nieuw contract. Door terug te gaan van ruim 60 zorgaanbieders naar 2 samenwer kingspartners hoopt de gemeente te besparen. Want kosten voor bij voorbeeld huishoudelijke hulp of jeugdzorg rijzen de pan uit. Na het doorlopen van een aanbestedings procedure en goedkeuring door de gemeenteraad is besloten per 1 ja nuari 2022 16 aanbieders onder te brengen bij twee partners. Maar 51 andere Zeeuwse zorgverleners val len na een overgangsperiode van zes maanden buiten de boot. Daisy voelt zich als cliënt niet ge- hoord en dient begin dit jaar een klacht in. ,,Ik heb zelf ook in de hulpverlening gewerkt. Ik ben mondig genoeg om voor mijzelf op te komen en hoop dat op deze ma nier ook voor anderen te doen." Maar ze krijgt maar één reactie, van Ruud Kleefman van de POV. ,,Ze lijken niet in te willen zien dat het wisselen van zorgverlener een grote impact kan hebben op de le vens van mensen die daarvan af hankelijk zijn. Als hier een pedago gisch werker komt dan weet die- gene precies wat er in mij omgaat. Mijn hulp in de huishouding heeft mij weleens aangeboden om in haar vrije tijd te helpen met douchen. Die persoonlijke benadering is heel belangrijk. Vaak hebben cliënten al bij veel instanties aangeklopt voor ze ergens de juiste zorg krijgen." Behalve cliënten kwamen eind februari ook zorgverleners zelf in actie. Zij lieten met spandoeken en lawaai bij het gemeentehuis weten dat ze het niet eens zijn met de be- Ik word angstig van een wethouder die denkt voor mij te kunnen beslissen slissing. Ze zijn bang dat ze het hoofd hierdoor niet meer boven water kunnen houden. Ook maken ze zich zorgen dat cliënten straks niet meer de juiste hulp krijgen, met alle gevolgen van dien. Onnodig bang Wethouder Albert Vader zei tijdens de raadsvergadering na het protest zeer ontstemd te zijn dat zorgaan bieders met cliënten aan hun zijde demonstreerden. Er zijn cliënten die het wisselen van zorgverlener onnodig als bedreigend ervaren." Daisy klom daarop opnieuw in de pen en zei het beangstigend te vin den dat een wethouder voor haar denkt te kunnen beslissen wat goed voor haar is. Ze kreeg een reactie te rug. Daarin blijft Vader bij zijn standpunt, maar zegt hij ook haar beslissing om te demonstreren te respecteren. Hij legt vervolgens uit waarom het besluit is genomen. Tenslotte verwijst hij haar door naar haar klantondersteuner bij het team WMO/jeugd van de ge meente. Daisy hoopt het onder werp, in samenwerking met de POV, weer op de agenda te krijgen en daarmee de beslissing terug te draaien. Het is bijna op de dag afeen jaar ge leden dat bewoners van het appar tementengebouw aan de Amnesty- laan buiten toekeken hoe de brand weer in actie kwam. Nu staan ze er weer omdat er weer brand is uitge broken in dezelfde flat. Niet zo gek, vinden de buren, want de mensen die er wonen leven in een grote bende en kunnen helemaal niet voor zichzelf zorgen. Ze trokken er al vaker over aan de bel. Bij hun wo ningcorporatie NederWoon en bij de gemeente. Gisteren werden bewoners rond 10.50 uur opgeschrikt door rook in het flatgebouw met vier verdiepin gen. ,,Ik was mijn frietpan aan het schoonmaken toen ik een vreemde Ik was mijn frietpan aan het schoonmaken toen ik een vreemde lucht ontdekte lucht ontdekte. Dat bleek van bui ten mijn woning te komen. Uit de slaapkamer van mijn onderburen op de eerste verdieping", vertelt Dennis Charpentier. Hij begon daarop bij al zijn buren op de deur te bonzen om ze mee naar buiten te krijgen. ,,Eén van de buren is slecht ziend. Nu waren er veel mensen thuis, maar ik moet er niet aan den ken wat er was gebeurd als ik op mijn werk was." De mensen van het appartement waar de brand was ontstaan deden de deur niet open. Bewoner Jacco Nijsse hoorde het gestommel en gedoe boven zich en dacht: 'Daar gaan we weer'. Want op 8 maart 2021 was het ook al raak. ,,Dit keer was het erger, met meer rook", vertelt Nijsse. Alle bewoners konden de flat veilig verlaten, maar de twee bewoners van het pand waar de brand uitbrak, moesten door de brandweer uit hun woning gehaald. Ze raakten niet gewond, maar omdat ze veel rook hebben in geademd, zijn ze wel overgebracht naar een ziekenhuis. De maat is vol Voor de medebewoners van de flat is de maat echt vol. ,,Het zijn hoar ders (mensen die veel spullen ver zamelen en daar moeilijk afstand van kunnen of willen doen, red)", zegt Charpentier. In hun woning is het een grote bende. Ze schijnen te wonen onder begeleiding, maar ik heb daar nog nooit een begeleider gezien. Die mensen kunnen niet zelfstandig wonen. We hebben last van stank en afval. Daar hebben we al vaker melding van gemaakt bij de woningcorporatie en de gemeente, maar er gebeurt niks. En nu is er op nieuw brand." De woning is door de brandweer geventileerd, maar door de vele rookontwikkeling in het pand was het niet voor iedereen mogelijk om terug naar huis te keren. Salvage was ter plaatse om dat verder af te handelen met bewoners. Hoe de brand is ontstaan is nog onduidelijk maar brandstichting lijkt uitgeslo ten. MAANDAG 7 MAART 2022 WA 'Dan maar geen hulp meer' Wendy de Jong Vlissingen - Daisy Dümèn MIDDELBURG Het verbaast bewoners van een flat aan de Amnestylaan in Mid delburg niet dat er gisterochtend opnieuw brand is uitgebroken bij één van hun buren. Maar na deze keer hopen ze de brandweer echt nooit meer terug te zien. - Dennis Charpentier, bewoner - Wendy de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24