E-mailblunder is zo gemaakt c Topmannen als coach op Vrouwendag 15 AAN HET WERK Thijs Launspach Een paar maanden geleden schreef ik me in voor een wereldwijde essay wedstrijd. De prijs was publicatie in een prestigieus blad. Toen ik de aanmeldpa- gina had doorlopen, stond er dat ik binnen een aantal weken bericht kon verwachten of ik voor de shortlist was geselecteerd. Ik was de wedstrijd alweer bijna vergeten, toen ik vorige week een mail ontving. Ik was - he laas, helaas - niet uitgekozen voor de prijs. Jammer natuurlijk, maar kan gebeuren, en de organisatie bedankte me in een keurig bericht toch voor mijn deelname. Wat al leen niet zo handig was: ze hadden de ont vangers van de afwijs-mail niet in de 'bcc', maar in de 'cc' gezet. Alle 250 niet-gekozen kandidaten konden dus precies zien wie er nog meer afgewezen waren. Er volgde chaos. Op het moment dat ik mijn mail opende was al er al een bericht of vijftig op gevolgd, en zo ging het de hele verdere dag door. Een geschrokken excuus- mail van de arme communicatiemedewer ker die de fout begaan had. Een uitgebreid bericht van de ceo van de organiserende partij, met uitvoerige verontschuldigingen. Verontwaardigde briefjes van afgewezenen die zich publiekelijk te kakken gezet voel den. Smeekbedes: 'Haal me alsjeblieft van deze lijst af!' En een aantal opportunistische verliezers die voorstelden alle afgewezen es says maar ergens anders te publiceren. Fouten bestaan niet, zei televisieschilder Bob Ross vaak, er bestaan alleen vrolijke on gelukjes. Toch begaat bijna iedereen soms zo'n vrolijk onge lukje. Mail is zo'n bliksemsnel me dium dat een vergis sing in een klein hoekje zit. Vooral bij de adressering gaat het regelmatig fout. Niet alleen bij de cc/ bcc, maar ook wan neer je bijvoorbeeld een mail met een snedige opmerking ('Kijk, weer zo'n lul lig bericht van Rogier, wat is het toch een flapdrol!!!') wilt forwarden naar een collega, maar het in plaats daarvan via de replyknop aan Rogier zelf terugstuurt. Nog erger: je drukt op 'reply all' en het hele team is getuige van je misplaatste grapje. Wat dat betreft is het jammer dat er bij het versturen van een mail niet zo'n pop-up verschijnt met 'Weet u het wel zeker?' een afwijzing, naar honderden mensen - neem dan een extra minuutje om nog één keer alles te checken. In het erg ste geval verspil je een mi nuut met een onnodige ex tra check. In het beste geval scheelt die ene minuutje een dag herstelwerk, en een hele hoop koppijn. Mail is zo bliksemsnel dateenfout in een klein hoekje zit 'Transitie versnellen' Creditcards in de ban Op Internationale Vrouwendag - morgen, 8 maart - gaat het vaak over het aantal vrouwen aan de top. In Breda werkt een stichting aan het vertrouwen bij vrouwen die minder kansen hebben gehad. Stichting Brood en Rozen zet zich in voor vrouwen die weinig kan sen hebben gekregen. Via een les programma verbindt de stichting vrouwen in topfuncties met vrou wen in de bijstand, met als doel die laatste groep meer zelfvertrou wen te geven. Miranda van Ham (52) en Bou- chra Boutahar (58) leven allebei van de bijstand en hebben niet de carrière waar ze zo naar verlangen. Boutahar: ,,Ik was topambtenaar in Marokko. Toen ik in 2001 in Ne derland kwam, wilde ik hier ook graag zo'n baan. Ik heb opleidin gen gevolgd, me aangemeld voor vrijwilligerswerk. Maar de taal blijft een grote barrière, dus het is nooit gelukt.'' Van Ham vindt het ook lastig om weer aansluiting te vinden op de arbeidsmarkt. ,,Voor de meeste banen heb je recente werkervaring nodig, maar die kun je niet opdoen als niemand je een kans geeft.'' Speeddates Veel vrouwen in de bijstand ver liezen uiteindelijk het geloof in zichzelf. Daar wil vrouwenorgani satie Brood en Rozen (vernoemd naar een leus van feministische textielarbeidsters in 1908) graag iets tegen doen. De stichting orga niseert jaarlijks op Internationale Vrouwendag speeddates met top mannen. Dit jaar zijn dat onder meer oud-premier Jan Peter Balke nende, Olof Suttorp (bestuurs voorzitter Amphia Ziekenhuis) en Berend Buddingh (bestuursvoor zitter scholengemeenschap Li- bréon). Beide partijen kunnen er wat van leren. ,,Emancipatie lukt niet door uit te sluiten, je moet de ver schillen juist benutten. De vrou wen brengen veel levenservaring mee, de mannen kansen. De erva ring leert dat ze elkaar kunnen versterken'', zegt Nora Kasrioui van Brood en Rozen. De vrouwen in de bijstand zijn uitgebreid klaargestoomd voor de speeddates. In een opleidingspro gramma van zes weken volgden ze zes workshops per week, gegeven door verschillende vrouwelijke ceo's, politici en andere 'power- vrouwen'. De groep kreeg onder meer les van Andrea Kaim (be stuurder onderwijsinstelling Cu rio), Tina Hoogstraaten (directeur Academie voor Gezondheidszorg) en Jacqueline Prins (algemeen di recteur van de Sociaal-Economi sche Raad). Van Ham werd door de ge- meente op het programma geat tendeerd. Een kans die ze met beide handen aangreep. ,,Je leert zoveel, over wie je bent, wat je krachten zijn. Daar heb je niet al leen wat aan in je werk, maar ook voor de rest van je leven.'' Door de lessen ontdekte Van Ham dat het goed is om krachtig te zijn, maar dat je je energie soms ook moet doseren. ,,Ik ben heel en thousiast en leergierig. Maar ik moet niet altijd haantje de voorste zijn, dat valt niet bij iedereen goed. En zo krijgen anderen de kans om ook wat te zeggen, daar kun je dan ook van leren.'' Rijbewijs Boutahar vond zichzelf opnieuw uit door de lessen. ,,Aan het begin stond ik hier eigenlijk niet zo voor open. Ik zei altijd 'nee' tegen nieuwe dingen.'' ,,Je bent jezelf enorm tegengekomen, hè'', rea geert Kasrioui. Boutahar: ,,Geluk- kig maar. Ik vond altijd dat ande ren beter waren dan ik, omdat ze hier geboren zijn, de taal goed spreken. Door hier te komen heb ik geleerd om kansen te creëren voor mezelf.'' Zo heeft Boutahar dit jaar toch haar rijbewijs durven halen. ,,Ook autorijden en rijexamen doen vond ik eng. Het is me gelukt, op mijn 58ste. Dit lesprogramma zie ik als een tweede kans. Ik ben soms nog bang dat ik iets niet kan, maar dan doe ik het toch.'' Denken dat je het niet kunt, dat is volgens Kasrioui iets wat vrou wen sneller hebben dan mannen. ,,Er zijn onderzoeken die laten zien dat vrouwen zichzelf enorm onderschatten. Dat merk ik ook al tijd bij het programma. Sommigen schatten zichzelf zo laag in, den ken dat anderen het beter kunnen of zelf niet over de juiste vaardig heden beschikken. Maar dan zie ik ze en dan denk ik: waarom eigen lijk?'' Brood en Rozen hoopt dat bij standsvrouwen, door de persoon lijke verhalen van vrouwen aan de top te horen, zien dat het verschil tussen hen helemaal niet zo groot is. Dat is precies wat er gebeurde bij Van Ham: ,,Je ziet een stukje van jezelf in die topvrouwen en dan denk je: waarom zou ik dat niet kunnen? Zij hebben het ook niet op een zilveren presenteer blaadje aangeboden gekregen.'' Boutahar: ,,Als ik hen zie, denk ik: dat ben ik ook. Ik was vooral onder de indruk van Jacqueline Prins. Ze heeft altijd naar alternatieven ge zocht om te komen waar ze wilde komen en heeft het stap voor stap aangepakt.'' Of Van Ham en Boutahar ze nuwachtig zijn voor de speeddates met de topmannen? ,,Het is ook maar een man, toevallig met een goede functie'', zegt Van Ham. Boutahar is blij dat ze goed voor bereid is. ,,Hiervoor dacht ik: zij zitten daar, aan de top en ik zit hier. We hebben geleerd dat we al lemaal gelijk zijn. Wij zijn top vrouwen, zij topmannen.'' Kas- rioui kijkt naar de twee deelne mers en stelt tevreden vast: ,,Onze missie is geslaagd.'' De taal blijft een grote barrière Waarom zou ik dat niet kunnen? GO MAANDAG 7 MAART 2022 Moraal van het verhaal: als je een écht be langrijk bericht stuurt, bijvoorbeeld om dat de inhoud ervan erg gevoelig is - zeg Thijs Launspach is psycholoog en stres s-expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). WERKGEVERS Europa moet snel af van de afhankelijkheid van olie en gas uit Rusland, zei Ingrid Thijssen van VNO-NCW (foto) gisteren in Buitenhof. De energietransitie moet volgens haar worden versneld, en we moeten op zoek naar andere le veranciers. SANCTIES Visa en Master card schorten alle activiteiten in Rusland op en alle credit cards die in het land zijn uitge geven werken niet langer in het buitenland. Passen die zijn uitgegeven door financiële instel lingen buiten Rusland werken ook niet meer. Vrouwen in bijstand tanken zelfvertrouwen Sanne Wolters Breda Bouchra Boutahar Miranda van Ham FOTO'S ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15