Agent met dubieuze hypotheek mag zijn baan houden MH17-proces gaat door, maar invasie Oekraïne dringt zich op 13 c Nabestaande hoopt dat strafproces door oorlog niet politiek wordt gemaakt Juist nu het Russische leger Oekraïne aanvalt en er actie wordt gevoerd voor de slachtoffers, komt in het MH17-proces de verdediging van Rus Poelatov aan het woord. 'De oorlog plaatst alles in een heel ander daglicht.' Acht jaar lang was de officiële Kremlin-verklaring: er zijn geen Russische wapens in Oost-Oe- kraïne. Dus als vlucht MH17 al neer gehaald zou zijn door een Buk-ra- ket, dan was het zeker geen Russi sche Buk, klonk het uit Moskou. ,,Ik wist niet van een Buk. Zelfs als ik er om gesmeekt zou hebben, dan zou den we zo'n systeem niet hebben gekregen'', verklaarde Oleg Poela- tov, een van de vier verdachten. Anderhalve week nadat Rusland met tanks, vliegtuigen, raketten en tienduizenden militairen wel offi cieel Oekraïne is binnengevallen, is het vandaag in het MHi7-proce s aan de advocaten van Poelatov om zijn onschuld te bepleiten. Zij zul len betogen dat het helemaal niet zeker is dat het vliegtuig van Ma laysia Airlines in 2014 werd neerge haald door een Russische raket. ,,Wij hebben lang en goed nage dacht of de vreselijke oorlog in Oe kraïne gevolgen moet hebben voor ons optreden als advocaten van een Russische staatsburger'', aldus de advocaten Sabine ten Doesschate en Boudewijn van Eijck. ,,Wij kun nen, mogen en willen niet buigen voor de schendingen van rechtssta telijke principes elders in de wereld. Het is de taak van een advocaat om een verdachte bij te staan. Wij zul len dat blijven doen.'' Volgens het Openbaar Ministerie was Poelatov een van de uitvoe rende commandanten in het veld toen vlucht MH17 met een Russi sche Buk-raket werd neergescho ten boven Oost-Oekraïne. Hij was, aldus justitie, leidinggevende bij de inlichtingendienst en zou betrok ken zijn geweest bij het transport van de raketinstallatie. Levenslang Tegen Poelatov en zijn drie mede verdachten Igor Girkin, Sergej Doe- binski en Leonid Chartsjenko werd eind vorig jaar in de rechtbank bij Schiphol een levenslange celstraf geëist. De vier waren ten tijde van de crash (17 juli 2014) in Oost-Oe- kraïne en maakten daar onderdeel uit van de commandostructuur van de pro-Russische separatisten. Drie van hen hebben een achtergrond in het Russische leger of veiligheids diensten. Poelatov is de enige van de vier die een advocaat heeft. Dat werd door analisten gezien als een strate gische zet vanuit Moskou: een ver dachte heeft toegang tot de infor matie uit het hele strafdossier, dat tienduizenden pagina's dik is. Voor het pleidooi van de advoca ten van Poelatov is twaalf dagen uitgetrokken. Hun werkwijze is, sinds de start van het proces in maart 2020, opmerkelijk: ze focus sen niet alleen op de vermoedelijke rol van hun cliënt, maar stellen vraagtekens bij de oorzaak van de crash. Ze vonden de onderzoeken tot nu toe te eenzijdig: ,,Wie gelooft er een nu nog ander scenario dan dat wat het OM vertelt?'' De advocaten vroegen om meer onderzoek naar een ander, ook door de Russen geopperd, scenario: er zou ook een Oekraïens gevechts vliegtuig in de lucht zijn ge weest. ,,Hoe onwaarschijnlijk dat menselijk-schildscenario ook ons eerst klonk, het moet wel onder zocht worden. Is er wel echt een Buk afgeschoten? En op wie was die Het is de taak van een advocaat om een verdachte bij te staan dan gericht?'' Er is de afgelopen twee jaar echter geen bewijs naar boven gekomen van de aanwezig heid van zo'n tweede vliegtuig. Beklemmend Nabestaande Robbert van Heijnin- gen zou vandaag in de rechtszaal zitten, maar kan het niet opbrengen vanwege de situatie in Oekraïne. ,,Het is te beklemmend", zegt hij. ,,Het is goed dat het strafproces doorgaat, maar deze oorlog plaatst het in een heel ander daglicht. Ik heb gemengde gevoelens. Wat met MH17 is gebeurd, is verschrikkelijk, maar dit is nog veel groter.'' Tegelijk beseft hij dat MH17 on derdeel was van de aanloop naar de huidige oorlog, namelijk de strijd tussen Oekraïne en de door pro-Russische rebellen beheerste gebieden in Oost-Oekraïne. Nabe- staanden zijn ervan overtuigd dat Rusland hoofdverantwoordelijk is voor de ramp. ,,Achter deze oorlog zat een plan van jaren'', zegt Van Heijningen. ,,Als je ziet hoe de Russen nu niets ontziend Oekraïense steden be schieten, dan telt voor hun een vliegtuig ook niet mee. Het grijpt me erg aan. Rusland is zo onbere kenbaar. Heeft het Westen zich al die tijd zand in de ogen laten strooien? Terugkijkend vallen puz zelstukjes in elkaar. Rusland was overduidelijk betrokken bij de ramp.'' Volgens de nabestaande zal de oorlog zeker van invloed zijn op het MH17-proces. Hij is benieuwd wat de advocaten van Poelatov daarover gaan zeggen. ,,Misschien vragen ze een schorsing aan omdat ze niet met hun cliënt kunnen overleggen of aangevraagde onderzoeken niet kunnen worden uitgevoerd. Ik hoop dat het proces door de oorlog niet politiek gemaakt wordt. Dat zou geen recht doen aan het werk van het OM.'' De gemeente Haarlemmermeer laat weten dat er voor vandaag geen demonstraties zijn aangekondigd bij de rechtbank Schiphol. De uit spraak in het megaproces word eind dit jaar verwacht. De agent raakte in 2018 betrokken in een strafzaak. Het openbaar mi nisterie beschuldigde hem van wit wassen. Hij had in 2004 een hypo theek van 240.000 euro afgesloten bij het bedrijf van zijn broer. Dit geld bleek afkomstig van beleg gingsfraude. Justitie denkt dat de agent wist dat het om crimineel geld ging, wat de man ontkent. De broer van de politieman werd in 2003 in Duitsland veroordeeld tot 3,5 jaar cel voor beleggings fraude. Hij zou voor ruim 30 mil joen euro aan illegale inkomsten hebben weggesluisd. De Duitse zaak was voor het openbaar minis terie aanleiding om jaren later ook in Nederland een onderzoek te be ginnen. De broer stond in twee ver schillende zaken terecht: voor fraude in zijn vleesbedrijf in Breu- kelen en voor witwassen. Het OM stelt dat onder meer via familiele den voor miljoenen aan vastgoed is gekocht in Nederland en Duitsland. Een van de kopers was dus de agent. De strafrechter oordeelde in maart vorig jaar dat het onwaar schijnlijk is dat de agent niets wist van de herkomst van het geld. De hypotheek werd verstrekt tegen veel gunstiger voorwaarden dan bij banken. De rechtbank zag onvol doende aanwijzingen om witwas sen bewezen te achten; de agent werd vrijgesproken. De agent was kort na zijn aan houding al ontslagen. De vrijspraak bracht daar geen verandering in. C De broer stond in twee verschillende zaken terecht: voor fraude in zijn vleesbedrijf en voor witwassen Volgens de korpsleiding is sprake van ernstig plichtsverzuim. De agent vocht het ontslag aan bij de bestuursrechter en haalde daar in eerste instantie bakzeil. Maar nu in beroep krijgt de man na drie jaar alsnog gelijk en wordt zijn ontslag ongedaan gemaakt. De Centrale Raad van Beroep acht het heel goed mogelijk dat de agent inderdaad niet wist dat het om crimineel geld ging. Ook heeft een notaris destijds goedkeuring gegeven aan de trans actie. Dat hij later geen moeite deed om van de lening af te komen, doet daar volgens de rechters niets aan af. De agent was de laatste jaren werkzaam als persoonsbeveiliger bij de dienst die onder meer politici en leden van het koninklijk huis bewaakt. ,,In die functie heeft hij goed gewerkt. Iedereen is enthousi ast over hem. Je moet er een zwaar opleidingstraject voor volgen en er is een tekort aan persoonsbeveili gers, dus ik zie geen reden hem niet te laten terugkeren in zijn oude functie'', zegt zijn advocaat. Of dat gebeurt, of dat de korpslei ding zich buigt over een lichtere disciplinaire straf, kan een woord voerder van de Landelijke Eenheid niet zeggen. ,,Dit is een zaak tussen betrokkene en de politie. Als werk gever doen wij geen uitspraken over arbeid gerelateerde zaken be treffende een specifiek persoon.'' - Ariën Prins GO MAANDAG 7 MAART 2022 Boudewijn van Eijck en Sabine ten Doesschate, de advocaten van verdachte Oleg Poelatov. foto anp Tonny van der Mee Cyril Rosman Schiphol - Sabine ten Doesschate en Boudewijn van Eijck, advocaten van Oleg Poelatov UTRECHT Een politieagent (48) van de Landelijke Eenheid die zijn huis financierde met crimineel geld uit het bedrijf van zijn broer, mocht niet worden ontslagen. Dat heeft de Centrale Raad van Beroep, bepaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13