Gaan de laatste restricties nu ook overboord? Weer strenge maatregelen brood: het stinkt naar zwavel, rot ei en overgeefsel' 11 Als de besmettingen niet leiden tot een toename van coronapatiënten in de ziekenhuizen, staan de seinen op groen voor het loslaten van de laatste restricties. Vrijdag komt het OMT bijeen. Na weken van daling steeg het aan tal infecties de afgelopen dagen weer, tot gemiddeld dagelijks ruim 53.000. De februariversoepelingen, carnaval en de wintersport funge ren vermoedelijk als aanjagers, maar in de ziekenhuizen is de situ atie stabiel, met 1368 opgenomen patiënten, van wie 157 op de ic. ,,Maar het is geen gelopen race'', meldt een Haagse bron. ,,Het is niet gezegd dat alles in één keer wordt losgelaten.'' Zo zouden de mond kapjes in het ov en op stations wat langer verplicht kunnen blijven, om ouderen en kwetsbaren te be schermen. ,,Daar zal nog over ge sproken worden.'' Vandaag worden de meest betrokken ministers door OMT-voorzitter Jaap van Dissel bij gepraat over de stand van zaken, de gevolgen van versoepelingen en de situatie in de ziekenhuizen. 'Oude normaal' Sinds 25 februari geldt nog maar een beperkt aantal coronaregels en -adviezen: mondneusmaskers zijn verplicht in het ov en op stations, thuiswerken moet de helft van de tijd en een toegangstest is verplicht bij binnenevenementen van vijf honderd bezoekers of meer. Vrijdag komt het Outbreak Management Team (OMT) bijeen voor advies over de versoepelingen, de dinsdag daarna beslist het kabinet. Minister van Volksgezondheid Ernst Kuipers zal dan geen perscon ferentie houden om 19.00 uur, aan- gezien het de avond vóór de ge meenteraadsverkiezingen is. Ver moedelijk geeft hij die middag een korte toelichting aan de media. Nederland koerst af op een lente en zomer in het 'oude normaal', zonder coronatoegangsbewijs, af standsplicht en mondkapjes, maar betrokkenen wijzen erop dat de pandemie niet voorbij is. Op het Binnenhof en binnen het OMT wordt rekening gehouden met een opleving van het virus in het naj aar, eventueel met een nieuwe variant. OMT-lid en viroloog Marion Koop mans benadrukt dat de pandemie in een 'transitiefase' zit. ,,Je moet met diverse scenario's rekening houden.'' Ofkomende week al wordt beslo ten tot het afschalen van corona als C Kabinet werkt aan plan voor vergroten van 'pandemische paraatheid' A-ziekte en eventuele aanpassin gen van het kostbare en tijdrovende PCR-testbeleid is onduidelijk. Het kabinet werkt nog aan een plan om de 'pandemische paraatheid' te ver groten, met flexibele ziekenhuis capaciteit en een meer schokbe- stendige zorg. Eerder wijzigde Kui pers al de hoofddoelen van het co- ronabeleid: uitsluiting van risico's is voorbij, uitgangspunt is het openhouden van de samenleving. Ook komt de minister nog met een 'tussenwet' die de tijdelijke co- ronawet moet vervangen. Die biedt het kabinet de mogelijkheid allerlei draconische maatregelen te nemen, maar de politiek wil daarvan af nu de milde omikronvariant dominant is. Zulke heftige vrijheidsbeper kende maatregelen in 'de gereed schapskist' houden is dan niet ver antwoord, redeneren de partijen. GO MAANDAG 7 MAART 2022 avondeten, koek: het stinkt naar zwavel, rot ei en overgeefsel.'' Sindsdien leeft Siep op witte kaastosti's zonder korstjes - want korstjes smaken naar zwavel - en spaghetti met kaas en bietjes. ,,Terwijl ik voordat ik corona kreeg kaas niet eens lekker vond.'' Vitaminepillen konden niet voorkomen dat Siep ondervoed raakte. Door het ge brek aan voedings- stoffen voelde ze zich moe en slap. De huis arts verwees haar door naar een kinder arts, die medische kunstvoeding voor schreef. Ze blijft nu op de been met flesjes Nutridrink. Met haar neus dichtgeknepen en een rietje lukt het om die te drinken. Gelukkig maar, want anders moest ze aan de sondevoeding. Maar leuk is anders: ,,Het maakt me soms verdrietig. Ik wil weer gewoon mee kunnen eten. En met m'n vrien den naar de super markt om een frikan- delbroodje te halen.'' Ook voor haar ouders is Sieps smaakvervor- ming een worsteling. ,,Je wilt niet dat een meisje, nog volop in de groei, afhankelijk is van Nutridrink'', zegt haar moeder Femke. ,,Om herstel te bevor deren moeten we Siep stimuleren om te blij- ven proeven, maar dat is zo'n opgave voor haar. Soms houden we een paar dagen pauze en proberen we het daarna weer.'' Laatst had Sieps oma een slagroomtaart van de bakker. Siep rook eraan en verrek: het stonk niet. Ze proefde. ,,De slagroom was echt heel vies, maar de cake lekker.'' In de vriezer ligt nu een hele voorraad cake van oma's bakker. Niels Klaassen Den Haag HONGKONG FOTO AP In Hongkong laait corona weer op. Eind vorig jaar was de stad drie maanden lang coronavrij, afgelopen zaterdag werden er bijna 38.000 nieuwe besmettingen gemeld en 150 doden. Leider Carrie Lam wil geen complete lockdown, maar de maatregelen in de stad zijn niet zo streng geweest sinds het begin van de pandemie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11