9 een realitycheck. Dit is de wereld waarin wij nu leven. Maar ik zie het ook als duidelijk signaal van waardering naar onze troepen." ,,Ik zie dat toch niet zo. Het Euro pees gemiddelde is uiteindelijk wat we hebben afgesproken in het coalitieakkoord." ,,Nee, mijn partij, D66, hecht erg aan internationale afspraken. De afspraak was toen: toegroeien naar 2 procent. Dit kabinet nam een grote stap, dus ik denk dat we daar leveren. We zien nu dat Poe- tin enorm militair geweld toepast in Oekraïne. Dat is echt een game- changer." ,,Dat kunt u aan mij vragen, maar goed beschouwd moet dat in het kabinet, onder leiding van Sigrid Kaag, de minister van Financiën, worden afgewogen. Maar uitzon derlijke tijden vragen ook om een uitzonderlijke oplossing." ,,We weten wel waarnaar gekeken wordt, maar het zit nog niet in de fase dat we daar een go op kunnen geven. Dat verwacht ik wel in de komende paar dagen." ,,De situatie heeft veel impact op mensen, met name op de familie Tegelijkertijd is de gereedheid onvoldoende. Dat is een feit. Daar moeten we aan bouwen en de mensen om hen heen. Het brengt onzekerheid met zich mee. Dit gaat niet ongemerkt voorbij. We hebben mensen in Litouwen zitten. Die horen dan: jullie vallen vanaf nu onder direct commando van de Navo. Dat is bijzonder en heeft te maken met snel kunnen handelen. Het is zelfs de eerste keer dat we het commando over Nederlandse troepen overgeven aan de Navo-commandant." „Uiteraard. We zijn er om het Navo-grondgebied te beschermen. Dan moet je ook laten zien dat je dat doet, dat je snel kunt handelen als dat nodig is. Afschrikking noe men we dat." ,,We hebben 65.000 mensen, van wie er zo'n 40.000 militair zijn. Die hebben we niet allemaal in de staat van gereedheid die we zou den willen hebben. Er zijn ge woon knelpunten, dat is een feit. Die extra investeringen zijn dus zeer welkom." ,,Er is inderdaad meer interesse, merken we. We hebben ook mooie banen op allerlei verschil lende terreinen en op verschil lende krijgsmachtonderdelen. We hebben meer dan 50 procent extra sollicitaties. Nu het leger zicht baarder wordt en deze oorlog gaande is in Europa, kan ik me goed voorstellen dat mensen gaan nadenken over hoe zij een bijdrage kunnen leveren. Dat is een mooie ontwikkeling. En we hebben echt mensen nodig!" GO ZATERDAG 5 MAART 2022 Minister in kan extra gebruiken In het D66-verkiezingspro- gramma staat niets over de Navo-norm. Ook voor uw partij is het dus een omslag. Dat is niet hetzelfde als de afspraak van 2 procent uit 2014. Daar hecht u minder aan? Tegelijkertijd mogen extra uitga ven niet ten koste gaan van andere afspraken uit het regeer akkoord. Kan het dan wel? Heeft de Navo ons eigenlijk al om troepen gevraagd? De verloven zijn ingetrokken. Wat merken de mannen en vrouwen in ons leger van alle voorbereidingen? Minister Kajsa Ollongren vindt de aanval op Oekraïne ook een aanval op het vrije Westen en op de democratische rechtsstaat. FOTO PIM RAS In de hoop dat het niet nodig is? Kort voor dit kabinet aantrad, luidde de legertop de noodklok over de slechte staat van de strijdkrachten. Ineens is alles wel mogelijk? Defensie kampt met een groot personeelstekort. Er staan zo'n achtduizend vacatures open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9