leuk, ik verdien er mijn geld mee, ik drink bier na afloop en heb lol. Maar dat gewone leven is er ook nog. En dat kon ik niet goed leven. Daarop had ik geen grip. Achteraf kan je zeggen: die stuurloosheid maakt somber, angstig. Dat geeft een onveilig gevoel. Ik liet altijd alles maar een beetje gebeuren. Ik heb heel lang aan mijn man Jan gehangen, zo van: hoe doen normale mensen dit, wat gaan we doen, wat kost een brood? Ik had geen idee. Het was niet om te koketteren. Ik kon niet zeggen: ik wil een blauwe bank. Had iemand toevallig een rooie, dan zei ik: nou zet maar neer. Klinkt stom hè, maar ik kon gewoon geen keuzes maken.' Die periode ligt achter je. 'Godzijdank. Ik kan er nog niet helemaal de vinger op leggen, maar ik krijg steeds meer grip op mijn leven. Je moet wel, want je kunt niet eeuwig als een kip zonder kop rondlopen. En nu ik beetje bij beetje begrijp hoe het werkt, heb ik daar zo'n lol in. Aha, zó doe je dat! Ik vind het nog steeds lastig, maar nu weet ik: als je zo doet, word je rustig. Dit gaan we wel doen en dat niet. De verdiensten van het ouder worden. En dat wordt alleen maar aantrekkelijker. En een oudere vrouw die goed in haar vel zit, dat is...' Een genot om naar te kijken? 'Ja! Het zij zo dat je een ouwe kop krijgt. Je bent milder, zachtaardiger. En je bent wijzer.' Ik ben vrij droog opgevoed, sterker nog, voor mijn vader was het leven een aaneenschakeling van moeilijke opdrachten. Dan krijg je mee dat het leven niet leuk is. Niet luchtig. Mijn man ging vroeger bijvoorbeeld met zijn ouders in het weekend naar een museum en daarna een kroket eten en dan hadden ze een leuke middag gehad. Dat soort lichtheid, dat zat bij ons niet zo in het systeem. Toen ik in het cabaret belandde, was ik voor mijn gevoel ontsnapt aan die vermeende zwaarte. Ik dacht: o, dat moeilijke hóeft helemaal niet, ik loop het toneel op en mensen vinden het MEZZA 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 97