Alsje te lang wacht, verliezen planten nodeloos energie Klem 27 HUISARTSENPOST Rutger Verhoeff schrijft wekelijks over patiënten die hem raken De plantensappen gaan binnenkort weer stromen. Hoog tijd om te snoeien. Dat is geen must - in de natuur gebeurt dat ook niet - maar het zorgt wel voor mooie vormen en meer oogst. Dat snoeien zou dienen om een plant klein te houden, is een misvatting. Zeker als je in één keer drastisch in grijpt, krijgt je plant er een groeiboost door. Snoei dus nooit meer dan 20 procent in één keer weg. Wil je planten compact houden, dan doe je dat door ze regelmatig bij te snoeien in plaats van één keer per jaar, en fruitbomen en leifruit kort wiek je liever in de zomer dan win ter. Heb je deze winter struiken en hagen geplant? Snoei de twijgen nu terug tot bo ven een paar mooie knoppen. Het lijkt te genstrijdig - de plan ten zijn nog maar zo klein - maar het stimu leert ze om meer wor tels te ontwikkelen. Jonge fruitbomen geef je door te snoeien een mooie, open kruin, waarin fruit beter groeit en jij makkelijker plukt. Bo men zoals leilinden, dakplatanen, bolacacia's en leifruit moet je so wieso elk jaar in vorm snoeien. Bessenstruiken Als je nog aan de klus moet begin nen, doe dat dan bij fruit als druiven, kiwi's en vijgen. Hoe langer je wacht des te groter de kans dat de planten sappen uit de snoeiwonden lopen en planten nodeloos energie verliezen. Leid druiven, kiwifruit en kiwibes- Bewaar altijd het etiket van je clematis voor snoeidata sen naar één verticale hoofdtak, met links en rechts horizontale zijtakken. Kort die zijtakken in na de vijfde of zesde twijg. Knip de twijgen terug tot op één tot twee knoppen of 'ogen'. Dat is een verdikking waar straks een nieuwe twijg met bessen uit groeit. Snoei uiterlijk in maart ook je bes- senstruiken. Bij aalbessen en kruis bessen houd je vijf tot zes rechte hoofdtakken over, de rest knip je tot op de grond af. Top alle zijscheuten tot drie of vier knoppen, dat is zo'n 10 centimeter. Bij zwarte bessen mik je op een achttal takken per struik; houd de jongste over. Knip elk jaar twee tot vier van de oudste takken tot op de grond af. De zwarte bes ver nieuwt zichzelf met jonge grondscheuten. Bij frambozen knip of breek je alle droge takken af, de rest laat je staan. Houd niet meer dan acht takken per lopende meter over. Trek alle andere uit, want frambozen hebben de neiging te woekeren. Van bramen en de Japanse wijnbes snoei je alle takken die vruchten heb ben gedragen tot op de grond af. Knip de zijscheuten van de resterende tak ken terug tot op twee knoppen, dat is meestal ruim 10 centimeter. Appel- en perenbomen hoefje maar een keer in de drie jaar te snoeien. Knip bij een jonge boom de hoofdtakken met een derde in en snoei de lange zij takken tot op twee of drie knoppen te rug. Haal alle kruisende en schurende takken weg. Snoei nu geen kastanjes, pruimen en kersen. Dat doe je in de (na)zo- mer, na de oogst. Ook leifruit snoei je zo veel mogelijk in de zomer, met wintersnoei stimuleer je de boom om zogenaamde waterloten te vor men: steil omhoog groeiende jonge twijgen waar geen fruit aan komt. Knip van je vijgenboom alle scheu ten op de stam en onderaan de stronk weg. Houd vier tot zes hoofdtakken over. Zijtakken die zich te ver uit strekken, knip je af na de eerste knop, dat is op 5 a 8 centimeter. Laat genoeg jongere takken staan, daar komen de vijgen van dit jaar aan. Vaak zie je nu al die erwtachtige vruchtjes staan. Bloemenborders Rozen snoei je voor meer bloemen en voor de vorm. Bij struikrozen houd je de drie sterkste twijgen over, mooi over de plant verdeeld, en knip je alle anderen tot tegen de stronk af. De overblijvende twijgen knip je af net boven de derde naar buiten wij zende knop. Bij klimrozen knip je de oudste hoofdtakken tot tegen de grond af; houd er niet meer dan drie tot vier over. Snoei alle zijtakken terug tot op een of twee knoppen; je krijgt dus veel korte stompjes. Leid de takken zo veel mogelijk horizontaal, daar ko men de meeste bloemen op. Een wilde scheut die uit de grond komt, trekje er uit. Clematissen die in de zomer bloeien, knip je in maart tot 30 centi meter van de grond af. Clematis sen die in de winter of vroeg in de lente bloeien zo als Clematis montana, snoei je pas na de bloei. Bewaar altijd het etiket van je clematis, daar staan de snoeidata of snoeigroepen op beschreven. Ook vlinderstruiken snoei je nu flink terug, anders krijg je alleen kale takken met wat bloemen in de top. Houd vijf tot zes hoofdtakken over en knip de rest tot op de grond af. Knip de overblijvende takken tot 30 centi meter in, telkens boven een naar bui ten wijzende knop. Als je je blauweregen niet snoeit, ontpopt hij zich tot een klimmer met veel blad en weinig bloemen. Verwij der alle scheuten op de zijtakken tot op twee of drie knoppen na. Horten sia's en hibiscus snoei je in maart, lavendel in april. Groenblijvende hagen en struiken snoei je niet voor eind april. De 15-jarige Mark zit vooroverge bogen in de wachtkamer. Zijn vader, rechts van hem, heeft zijn arm om hem heen geslagen. Ook zijn opa is erbij. Ik heb Mark en zijn vader één keer eerder gezien. Toen had Mark last van zijn astma. Als ik Mark vraag om te komen, helpt zijn vader hem voorzichtig omhoog. Het valt me op dat Mark een in elkaar gevou wen theedoek tegen zijn kruis drukt. Stap voets begeleidt zijn vader hem mijn kant op. Mark kreunt zachtjes met gesloten ogen. Opa blijft achter. In de spreekkamer stuur ik Mark direct naar de onderzoeksbank. ,,Lukt het om te gaan liggen?'' Mark opent zijn ogen en knikt zachtjes. Hierna laat zijn vader hem los en gaat hij in gespannen houding op de^ onderzoeksbank liggen. Zijn vader kijkt me bezorgd aan. ,,Hij heeft veel pijn, dokter.'' Ik leg mijn hand op de schouder van Mark. ,,Ik zie dat je veel pijn hebt. Laat maar eens zien.'' Mark haalt de theedoek van zijn kruis en overhandigt die aan zijn vader. Vervolgens wipt hij zijn billen omhoog en trekt hij heel langzaam zijn trainingsbroek samen met zijn boxer short naar beneden. Ik zie meteen waar zijn pijn vandaan komt. Zijn penis doet me Zijn penis doet me denken aan het spelletje ringwerpen denken aan het spelletje ringwerpen waarbij de ring op driekwart is blijven steken. Je hebt een Spaanse kraag'', leg ik Mark uit. ,,Je voorhuid is klem komen te zitten achter de rand van je ei kel. Het gevolg: een opgezwol len voorhuid en een pijnlijke eikel.'' ,,We dachten al zoiets'', re ageert zijn vader, terwijl hij de theedoek ontvouwt en mij de inhoud laat zien. ,,Vandaar de bevroren biefstuk. En nu?'' Ik zal de voorhuid terug over de ei kel moeten schuiven.'' ,,Doet dat pijn?'' vraagt Mark met een angstige blik in zijn ogen. ,,Heel even de tanden op elkaar.'' Na een paar seconden zit Mark opge lucht op de rand van de onderzoeksbank. Zijn vader richt zich tot mij. ,,Hoe heeft dit kunnen gebeuren?'' ,,Een te nauwe voorhuid'', antwoord ik. ,,Nee, dat bedoel ik niet. Hoe is de voor huid klem komen te zitten?'' Ik kijk naar Mark, die ineens begint te blo zen. ,,Dat weet jij beter dan ik.'' „Nou, ik bewoog de voorhuid heen en weer en plotseling zat die vast." „In bed?" vraagt zijn vader. Even is het stil. Dan valt het kwartje. „O. Nou, zul len we opa maar zeggen dat het een ongelukje was? GO ZATERDAG 5 MAART 2022 Snoeien doet groeien LAURENCE MACHIELS De namen zijn geanonimiseerd en/of er is toestemming gevraagd aan patiënten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 75