Hoe voeding kan helpen bij betere sportprestaties Voor het sporten een bord pasta, tijdens een energiedrankje, en na afloop een bak kwark: is dat het ideale sportdieet? Experts vertellen wat je nodig hebt om te presteren. v\v 26 et allerbelangrijkste van sportvoeding is een ge zonde basis zoals de Schijf van Vijf, zegt Pol Groot- swagers, postdoctoraal onderzoeker aan de Wageningen University. ,,Zorg dat de basis goed is. Daarna ga je kijken naar sportspeci- fieke voeding. Duursporters hebben andere behoeften dan krachtsporters. Dan pas kijk je naar specifieke ingre diënten zoals bietensap en cafeïne.'' Koolhydraten voor duur Voor duursporters zijn koolhydraten essentieel, vertelt onderzoeker Grootswagers. ,,Eet een volwaardige maaltijd om de voorraad reserve glucose in je lever en spieren aan te vullen. Doe dat minimaal twee uur voordat je gaat sporten; dan is je maag leeg als je begint. Als je meer dan anderhalf uur sport, moet je de koolhydraten tijdens het sporten aanvullen.'' Eiwitten voor spieren Vooral krachtsporters hebben be hoefte aan eiwitten. ,,Dan wil je da gelijks 1,6 gram eiwit per kilo li chaamsgewicht binnenkrijgen. Een krachtsporter is snel een kilo of 80, dan kom je uit op 128 gram eiwit per dag. Dat is ongeveer de hoeveelheid i /L:ï ty' in 1,5 liter kwark of 500 gram kip.'' Meteen na het sporten staan de spieren open om eiwitten te ontvan gen. De ideale hoeveelheid eiwit is 20 gram, meer neem je op dat moment niet op. De uitzondering zijn zestig plussers, zegt de wetenschapper die promoveerde op voeding en spierkwaliteit tijdens veroudering. ,,Bij hen is de prikkel om spieren aan te maken verminderd, daarom mo gen zij het dubbele: 40 gram.'' Eet liever een gewone maaltijd dan een eiwitshake, benadrukt Groot- 'Eet liever een ge wone maaltijd met zuivel of vlees dan een eiwithshake' swagers. „Dierlijke eiwitbronnen zoals vlees en zuivel zijn lekker makkelijk. Die bevatten alle type eiwitten die het lichaam nodig heeft. Al zijn er tegenwoordig uit stekende plantaardige alternatie ven, zoals sojakwark. Dat bevat niet alleen veel, maar ook alle es sentiële eiwitten. Een vegan dieet kan helpen om af te vallen, zoals onlangs bewe zen door zanger Nick Schilder. Graan en bonen bevatten minder eiwitten dan kwark. Je moet flink wat graan en bonen eten om twintig gram eiwit binnen te krij gen. De kans is daardoor wel klei ner dat je tussen de maaltijden door gaat snacken.'' Veel krachtsporters weten dat ze eiwitten nodig hebben en duursporters letten meestal op hoeveel koolhydraten ze eten. De grootste winst is volgens Groot swagers te behalen bij teamspor ters. Zo hebben voetballers en hockeyers zowel koolhydraten als eiwitten nodig. ,,Extra koolhydra ten tijdens de rust van een voet balwedstrijd kunnen het verschil maken en eiwitrijk eten na de wedstrijd zorgt voor extra spier- aanmaak.'' Vocht aanvullen Water mogen we tot slot niet ver geten, benadrukt Grootswagers. Hoeveel kun je eenvoudig bere ken. ,,Weeg je voor het sporten en meteen na het sporten. Vermenig vuldig het verschil met 1,5, dan weet je ongeveer hoeveel liter wa ter je moet drinken.'' Skyr Gelletjes Banaan >Eiwitshakes Sportdrankjes Cafeïne ZATERDAG 5 MAART 2022 GO Kopje koffie voor het joggen? TIJN ELFERINK t jJZfï- Elke vorm van sport beoefenen vraagt om andere voeding. illustratie trik - POL GROOTSWAGERS Skyr bevat niet alleen bijna drie keer meer eiwitten dan gewone yoghurt, het bevat meestal geen vet. ,,Dat kan handig zijn'', zegt Grootswagers. „Krachtsporters die veel kwark eten, heb ben soms best wat vet- massa.'' Maar pas op met vanille- of bos- vruchtenskyr. ,,Die be vatten vaak suiker.'' Een gemiddelde man zou dagelijks zo'n 2500 kilocalorieën moeten eten. Veelvoudig Olympisch zwem- kampioen Michael Phelps at er da gelijks zo'n 12.000. Grootswagers: ,,Een gelletje bevat verschillende soorten suiker die de sportprestatie bevorderen. Zeer fa natieke sporters nemen 60 tot 90 gram koolhydraten per uur.'' Ge bruik een gelletje niet voor het eerst tijdens een wedstrijd, advi seert de Wageningse wetenschap per. ,,Je darmen moeten daaraan wennen.'' Een banaan is de per fecte manier om een hongeraanval na het sporten te lijf te gaan en ongezond snaaien te voorkomen. ,,Een gezonde keuze voor, tijdens en na sporten'', aldus Grootswagers. De kalium in het fruit helpt ook bij spierher- stel. Nodig zijn ze volgens Grootswagers niet, handig wel. De meeste eiwitten in shakes, poe ders en repen worden gemaakt van melkwei. Dat is het product dat overblijft bij het kaas maken. Die eiwitten zijn volgens Jordy Holthuij- sen van XXL Nutrition zo populair dat de prijs van bepaalde eiwitpoe ders in een jaar tijd met 350 procent steeg. ,,Spieren gebruiken sui ker'', zegt Maria Hop man, hoogleraar inte- gratieve fysiologie aan de Radboud Universi teit. Niet onlogisch dat sportdrankjes suiker bevatten. AA drink bij voorbeeld, bevat per 500 milliliter maar liefst achttien klontjes. De meeste sporters ver branden minder calo rieën dan ze met zo'n flesje energiedrank binnenkrijgen. Cafeïne verbetert prestaties van duursporters, volgens Trudy Voort man, voedingswetenschapper aan het Erasmus MC en Wageningen University. ,,Cafeïne verhoogt de hartslag, stimuleert de hersenen, bevordert de vetverbranding en heeft een gunstig effect op het uit houdingsvermogen.'' Voorafgaand aan een marathon drinkt cardioloog en marathonloper Janneke Wittekoek een kop koffie. ,,Het beste effect geeft 6 milligram cafeïne per kilo lichaamsgewicht. Een kopje koffie bevat gemiddeld zo'n honderd milligram.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 74