Ram letters en emoji's uit je tikkende toetsenbord Navigeren zit soms tussen je oren Elden Ring blijft uitdaging ^2 d 25 HEBBEDINGEN i TECH 'ALS JE ERGENS AAN BEGINT, «a MOET JE HET - AFMAKEN' Zo vind je vrijwilligerswerk 'IK WIL HAAR MEEGEVEN DAT 1 SCHOOL BELANGRIJK IS' KOKEN ©eten GO ZATERDAG 5 MAART 2022 Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. FRANS DERKSEN (75) Fietsmaatje in Millingen aan de Rijn. Gepensioneerd ingenieur Royal Haskoning. „Iedere vrijdagmiddag trek ik erop uit met Rob. Door een herseninfarct functioneert de ene helft van zijn lichaam niet meer, maar hij wil nog graag lichamelijk actief bezig zijn. Daarom zijn wij via het Fiets- maatjesproject aan elkaar gekoppeld. Het project trok mij aan omdat ik zelf altijd veel gefietst heb. Ik vind het prettig dat je dat hier samen kunt doen. We fietsen een flink eind, drinken koffie onderweg en praten veel. Over van alles. Tijdens de fietsrit lossen we samen alle wereldproblemen op. Ik heb het geluk dat ik fiets met iemand die commu nicatief vaardig is. Ik zou het vervelend vinden als ik met iemand op pad moest die alleen maar stil naast me zit. In de lente, de zomer en het najaar fietsen we iedere vrij dag, alleen bij heel slecht weer niet. Het is belangrijk dat je je aan de afspraak houdt. Je kunt niet alleen iets doen als het jou uitkomt. Als ik er nu mee op zou houden omdat ik er geen zin meer in heb, dan maak ik mijn maatje behoorlijk ongelukkig. Mij is altijd meegegeven: als je ergens aan begint, moet je het afmaken. Ik wilde iets betekenen voor de maatschappij. Er zijn veel mensen die het slechter getroffen hebben, door ziekte of wat dan ook. Meer men sen zouden vrijwilligerswerk moeten doen, dan realiseren ze zich wellicht dat ze het zo slecht nog niet hebben en houden ze op met moppe ren.'' SAPA OMARZAI (17) Huiswerkmaatje bij TOMaatjes. Scholier vwo. ,,Ik wil rechten of bouwkunde studeren. Om toegela ten te worden is het een aanbeveling als je vrijwilli gerswerk doet. Dat wilde ik graag, dus heb ik ge zocht naar iets dat mij leuk leek. Zo kwam ik terecht bij TOMaatjes, een project om kinderen die nog niet lang in Nederland zijn te helpen bij hun huiswerk. Ouders kunnen hun kinderen vaak niet helpen, omdat ze niet of nauwelijks Nederlands spreken. Ik werd gekoppeld aan Hadia. Zij is met haar familie gevlucht uit Afghanistan. Iedere week maken we op zaterdag een uur samen huiswerk, vanwege corona via de computer. Mijn ouders komen ook uit Afghanistan en ik weet uit ervaring hoe lastig het is als ze je niet kunnen helpen met je Nederlandse huiswerk, omdat ze de taal niet goed spreken. Daar naast hebben meisjes in Afghanistan lange tijd geen recht gehad om naar school te gaan. Mijn ouders hebben me altijd verteld hoe belangrijk het is om je best te doen op school, dat wil ik aan haar doorgeven. Daarvoor moet je de taal goed begrijpen. Als zij goed Nederlands spreekt, kan ze communiceren met haar vrienden en bouwt ze geen achterstand op school op. Ik vind het ontzettend leuk om haar helpen. Het is fijn dat ik iets heb gevonden wat ik graag doe. Daarnaast past het werk goed bij me, omdat ik mijn broertje ook veel geholpen heb met huiswerk. Hadia is net als mijn jongere zusjes. Daar wil ik ook het beste voor.'' Wil je op een bepaalde plek vrijwilligerswerk doen? Klop gewoon aan, de meeste organisaties staan te springen om vrijwilligers. Samen kun je kijken bij welke taak je talenten het best tot hun recht komen. Op ontdekjevrij- willigerskracht.nl vind je een leuk testje om het juiste werk bij jouw (nog niet ontwikkelde) talenten te vinden. Op de vacaturepagina van vrijwilligerswerk.nl staat een overzicht van vacaturesites op thema. Op 11 en 12 maart is NLdoet. Dan kan iedereen meehel pen als vrijwilliger. Zoek op nldoet.nl een locatie waar je wil helpen of een klus die je wilt klaren en schrijf je in. Veel steden hebben een vrijwilligerscentrale met online vacaturebank. Hier kun je zoeken naar werk dat voor je gevoel goed bij je interesses past. De Logitech Pop Keys is met afstand het meest getikte toet senbord op de markt. Dit me chanische keybord tikt en klinkt als een ouderwetse type machine, maar ziet er meer dan eigentijds uit, dankzij hippe kleurtjes en een rijtje toetsen die speciaal gereserveerd zijn voor emoticons. Als het gezegde 'een smiley of duimpje omhoog zegt meer dan duizend woorden' waar is, dan zit het met het aantal aan slagen per minuut wel snor. Er zijn toetsenborden die echt prettiger tikken, maar die ont beren wel deze opvallende looks. En in een letterlijke handomdraai kun je de voorge- installeerde emoticons vervan gen door andere, want je krijgt vier extra knoppen meegele verd. Logitech Pop Keys Draadloos toetsenbord €100 Hoe zouden we anno 2022 zon der telefoon en navigatieapp de weg vin den? Het gros van die apps loodsen je op een standaard manier van A naar B. Het Oostenrijkse WaveOut slaat echter een radicaal andere weg in. Dat loodst je naar je bestemming door middel van 3D-audio. Moet je naar rechts, dan hoor je in je rechteroor een subtiel trom- roffeltje bijvoorbeeld. Een in teressante benadering, want zo hoef je niet steeds op een schermpje te loeren en hou je je blik op de weg. Maar dat is eigenlijk niet het basis idee achter deze minimalisti sche app, want die werd in eerste instantie voor blinde en slechtziende mensen ontwikkeld. Voor anderen zit er trou wens ook een visuele optie ingebakken, en gelijk ook een zeer fraaie. Daarin word je via augmented reality en grote groene bollen die op het scherm verschijnen de weg gewezen. WaveOut gratis voor iOS De spellen van het Japanse From- Software zijn even gelauwerd als gehaat, vanwege de belachelijke moeilijkheidsgraad. Met het epische The Elden Ring slaan ze vrolijk op de ingeslagen weg verder, alleen is het ditmaal net wat minder deprimerend en ietsjes makkelijker. Met nadruk op ietsjes. Erg vergevingsgezind is dit spel waarin monsterlijke tegen standers je met één welgemikte klap uit je lijden kunnen verlos sen nog steeds niet. Anders dan de claustrofobische voorgangers heeft Elden Ring een spectaculaire open wereld om te verkennen, met nog meer mysterie. Dat motiveert om niet direct de moed in de schoenen te laten zakken en toch maar weer de vaak ongelijke strijd aan te gaan. De vormgeving is fenomenaal en het spel zit goed in elkaar, vandaar dat het negens en tienen regent. Maar wie de voorgan gers niet trok, is bij deze een gewaarschuwd mens. Elden Ring PlayStation, Xbox en pc €65 De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 73