Met vrijwilligerswerk ontwikkeljeje talenten en vaardigheden Vrijwilligerswerk doen we niet meer alleen voor iemand anders, maar ook voor onszelf. Het blijkt de ideale manier om talenten te ontwikkelen, vaardigheden te leren en iets te doen waar je veel plezier aan beleeft. Hoe vind je iets dat bij je past? 24 'DIE ENERGIE, DAAR KAN IK EEN JAAR OP TEREN' Piplfes S M 'l ms n Nederland helpen we graag een ander. Bijna de helft van de Neder landers (49 procent) doet weleens vrijwilligerswerk. Dat stamt nog uit de tijd van de verzuiling, vertelt Krista van Mourik. Zij doet bij ken nisinstituut Movisie onderzoek naar de relatie tussen vrijwillige inzet en soci ale vraagstukken, zoals eenzaamheid en participatie. ,,Binnen de zuil zette je je in voor de ander. Dat deed iedereen. Het was dan ook niet raar om op ieder moment de hulp en tijd van iemand anders in te kunnen roepen.'' Dat continu voor iemand klaarstaan is in de loop der jaren veranderd. Het aantal uren dat we vrijwillig werken, is de laatste decennia flink afgenomen. Volgens het meest recente onderzoek besteedde in 2019 de grootste groep (37 procent) gemiddeld een uur per week aan vrijwilligerswerk en maar 4 pro cent meer dan twintig uur per week. Ook de reden waarom we vrijwillig werken, is verschoven. Van Mourik: ,,Waar vrijwilligers vroeger binnen een organisatie voor alles en iedereen klaar stonden, heeft de nieuwe vrijwilliger andere behoeftes. Die wil ook nieuwe vaardigheden aanleren en talenten ont wikkelen, en bijvoorbeeld afspraken maken over hoeveel tijd hij besteedt aan het werk.'' Dat blijkt ook uit onder zoek van het CBS, waarin de voor naamste motivatie van de vrijwilligers is dat ze iets doen wat ze leuk vinden. Spaarzame uurtjes Vrijwilligerswerk is gebaat bij afspra ken. Als je belooft te helpen, is het voor iedereen vervelend als je na een paar weken het bijltje erbij neergooit. Maar hoe vind je een plek waar je graag je tijd besteedt? ,,Het gaat erom dat je ergens betekenis hebt en dat je iets doet wat jij belangrijk vindt'', zegt Joost van Alke made, directeur bij de Vereniging Nederlandse Organisaties Vrijwilli- 'In vrijwilligerswerk kun je jezelf uitdagen en grenzen verleggen gerswerk. ,,Voor de ene is dat F-jes trai nen bij de sportclub, de ander helpt bij het zagen van wilgen.'' Veel mensen worden gevraagd, zeker op scholen en bij verenigingen. Maar wil je iets voor de samenleving doen en je kent niemand die iets soortgelijks doet, is het lastiger. ,,Daarom is een actie als NLdoet (zie kader, red.) zo belang rijk. Als je niet goed weet wat bij je past, kun je op een laagdrempelige manier binnenlopen. De site van NLvoorelkaar maakt het weer makkelijker om breder te zoeken op locatie. Voor mensen die niet goed weten wat ze kunnen bijdra gen, is de vrijwilligerscentrale een op lossing. Daar kijkt iemand met je mee om iets te vinden wat bij je past. Besef: je bent bijna overal welkom. Er zijn al tijd meer vrijwilligers nodig.'' Dat ziet ook Van Mourik: ,,Nederland kan niet zonder vrijwilligers. We doen het werk ook graag. Dat bleek des te meer tijdens corona. Er werd voor elkaar gekookt, eenzame ouderen kregen post van wildvreemden en kwetsbare men sen kregen hulp van boodschappenbud- dy's. Het is zo verweven met onze geschiedenis, dat gaat niet weg.'' ZATERDAG 5 MAART 2022 GO IWl "X-.' V- - •*- z?1 a v'*i-£l iyStT^i*''* -I" ■-"J-o'y v.ivj.V-^ MARCEL FLOOR (45) Vrijwilliger bij onder meer muziekvereni ging ST. Cecilia Voorhout. Werkt als omgevingsmanager in de bouw en infrastructuur. ,,De muziekvereniging waar ik als 8-jarige begon, drijft op vrijwilligers. Je kopieert wat zij doen en rolt erin. Bij de scouting ontdekte ik hoe leuk het is om vrijwilliger te zijn. Daar kreeg ik de ruimte om mezelf te ontplooien. Ik begon dingen te organise ren: een vossenjacht en uitjes naar de Efteling. Dat doe ik nog steeds het liefst, al zijn de uitjes omvangrijker geworden. Nu organiseer ik bijvoorbeeld ook het concert voor Koningsdag. Daar krijg ik zo veel energie van, daar kan ik een jaar op teren. Ik doe geen vrijwilligerswerk voor de waardering. Ik doe het voor mezelf, omdat ik het leuk vind en om iets voor anderen te doen. Zeker door corona hebben we gezien hoe belangrijk het is om elkaar te blijven ontmoeten en het verenigingsleven is daarbij onmisbaar. Verenigingen kunnen niet bestaan zonder vrijwilligers. Onze muziekvereniging heeft door de lock- downs best veel sociale schade opgelopen en die moet hersteld worden. Zeker als bestuurder is het lastig. Door alle wet- en regelgeving - van AVG tot corona - is er zo veel administratieve rompslomp. Veel liever stop ik mijn tijd weer in het organiseren van evenementen voor de vereniging. In vrijwilligerswerk kun je jezelf uitdagen en grenzen verleggen door nieuwe dingen te leren. Omdat het geen betaalde functie is en het dus niet perfect hoeft te gaan, is het ideaal om alles te proberen. Sommigen doen dat op hun werk, maar ik zeg altijd: als je het doet met vrijwilligerswerk, heb ben anderen er ook nog iets aan.'' Frans Derksen (rechTs) Trekt er elke vrijdag op uit met Rob. fotos frank jansen en koen verheijden. v 0::-v O* Help de ander, maar ook jezelf NYNKE VAN SPIEGEL - FRANS DERKSEN, FIETSMAATJESPROJECT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 72