Bloemen van de judasboom lijken op kaal hout geplakt ;rX4".'é -= Zes tips voor beginnende vogelaars EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DE KAA fm*» «r de visboer voor eten. Dat hebben ze via een gpszender geconstateerd. Als je weet dat deze meeuw zo standvastig is en kilometers vliegt om voer voor zijn jongen te halen, dan krijg je daar wel respect voor.'' Wat is er leuk aan vogelen? ,,Je verdiepen in vogels maakt je wereld groter. Ook al ga je steeds naar hetzelfde gebied, het is elke keer anders. Door te vogelen krijg je veel meer gevoel voor de samen hang in de natuur. Vogels eten in secten of zaden, dus zijn er bloe men nodig, en die moeten besto ven worden. Daar hebben we weer bijen en vlinders voor nodig. Als je doorhebt hoe harmonieus zo'n heel kringloopsysteem werkt, dan realiseer je je welke rol wij mensen daarin spelen. Dat wij ze verjagen van de plekken waar ze standaard kwamen voor hun voed sel, maakt ons eigenlijk tot een in- vasieve exoot.'' Scan download de app! ormaal gesproken heb je begin maart nog tijd ge noeg om een boom te planten. Maar seizoenen zijn nooit normaal. Nor maal is een gemiddelde. Dit jaar bloeit de sleedoorn sinds half febru ari en de meidoorn loopt al uit. Bo men planten kan nog steeds, maar het is wel opschieten geblazen. De judasboom, Cercis siliqua- strum, is misschien wel de meest exotische boom die we in onze tuin kunnen planten. Het is een boom met een legende: de judasboom zou de boom zijn waaraan Judas Iskariot zich heeft verhangen na zijn verraad van Jezus. Daarbij heb je toch iets an dere associaties bij dan bij een knot wilg of een populier. Waarschijnlijk klopt het verhaal niet en is de judas- boom een verbastering van Judea's boom. Judea is de streek waarin de judasboom veelvuldig voorkomt. Ook wat uiterlijk betreft is de boom met geen andere te vergelijken. De judasboom bloeit vanaf eind april met roze vlinderbloemen die qua vorm op de bloemen van de blauwe regen lijken. Ze hangen alleen niet in trossen naar beneden en ze verschij nen ook niet, zoals bij gewone bomen, aan de uiteinden van de takken maar breken in losse groepjes van tien tot twintig bloemen op willekeurige plaatsen uit de stam en de tak ken. Het is een verras send gezicht, die bloe men aan een kale stam en je hebt altijd de nei ging om er even voor zichtig aan te voelen of ze wel echt zijn. Cercis siliquastrum bloeit op het naakte hout, en vaak zo rijk dat de takken onder de bloesem schuilgaan. De bloemkleur varieert van licht- tot donkerroze en - heel zelden - wit. De judasboom groeit in alle landen rond de Middellandse Zee. In Griekenland en Italië zijn in april hele streken roze gekleurd en soms wordt er daar zelfs een berceau, een loofgang, van geplant. Maar ook bij ons is de boom winterhard. Boom is overigens wel een groot woord voor wat meestal een vertakte struik is die niet meer dan vijf meter hoog wordt. Naast mooie bloemen heeft de ju dasboom aantrekkelijk blad: het is bijna rond, als een hart zonder scherpe punt. Dat blad is niet helder groen, maar heeft een blauwe zweem. De judasboom groeit overal, ook op de armste grond, en houdt van volle zon. Na de bloei hangt de boom vol peulen die eetbaar zijn. De smaak houdt niet over. Ook de bloe men kun je eten. Je kunt ze over een salade strooien om die een feestelijk tintje te geven. Ook kun je ze door een beslag halen en frituren; ze smaken aangenaam licht- zuur. De laatste tijd is er nog een tweede judasboomsoort in de handel gekomen: de roodbladige Cercis canadensis 'Forest Pansy', een naam die Engels sprekenden soms besmuikt doet la chen. Want naast viooltje betekent pansy zoiets als 'mietje'. De bloe men zijn wat klei ner dan die van de gewone judasboom, maar het don kerrode blad is zeker de moeite waard, vooral bij tegenlicht. PC ZATERDAG 5 MAART 2022 >ii Marjolein van Rotterdam trekt er geregeld op uit om vogels te spotten. ,,Je verdiepen in vogels maakt je wereld groter.'' FOTO DANIELLA VAN BERGEN O Blijf dicht bij huis: juist in je naaste omgeving kun je vogels leren kennen. O Bekijk veel foto's van vogels. Op de site van de Vogelbe scherming vind je een schat aan infor matie. O Om te zien welke vogels in jouw buurt voorkomen, kun je kijken op mijnvogeltuin.nl. O Ga naar een vogel- kijkhut. Die staan op strategische plaat sen, waar bijzon dere soorten te spotten zijn zonder dat je de dieren verstoort. Op vogelkijkhut.nl zie je waar ze staan. O Houd je waarnemin gen bij. Dit kan bij voorbeeld op waar- neming.nl. Hier zie je welke soorten waar en wanneer gesignaleerd zijn, niet alleen vogels, maar ook planten en zoogdieren. O Alle informatie over de vogels die voor bijkomen tijdens de najaars- en voor jaarstrek vind je op trektellen.nl. De peulen van de judasboom V Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 71