Watje wilt weten als je begint met vogelen Rlle folders altijd op zak? Met het voorjaar in aantocht trekken er weer veel vogels door ons land. Wie is wie? Met een beginnend vogelaar trekken we door de duinen van Den Haag. Trek in het voorjaar 22 I» 'De grutto's komen in maart, net als veel ande re steltlopers zoals de kemphaan en de kanoet' De ontmoetingsplek tijdens het ochtendgloren is een duintopje waar de sche mering nog omheen hangt. Het zingen van honderden vogels klinkt door de lucht. Hoe je die vogels herkent en onderscheidt, vragen we aan Marjo lein van Rotterdam, beginnend voge laar. ,,Vogelen doe je voor negentig procent met je oren. In het begin kon ik geen touw vastknopen aan al die verschillende geluiden, maar tijdens een cursus bij de Vogelbescherming leerde ik handige foefjes om wegwijs te worden in de ruim vijfhonderd Nederlandse vogelsoorten. Neem bij voorbeeld de zangklok waarbij ruim voor zonsopgang onder meer de roodborsten beginnen met een zacht melancholisch melodietje, daarna volgen onder andere de winterko ninkjes, die zingen heel hard, en zo heeft iedere vogelsoort zijn eigen tijdstip op de klok.'' Je eigen gedrag maakt ook veel uit. ,,Als je verstoort - je telefoon gaat bij voorbeeld af- dan zul je geen vogel meer horen. De alarmroep van één vogel is een waarschuwing voor het hele bos. De vogels gaan weg of hou den zich koest tot de kust weer veilig is. Waar ze bang voor zijn? Dat ze op gegeten worden. Wat het beste werkt is dat je zelf een beetje een vogel wordt.'' Wat heb je nodig? ,,Veel voorbereiding en een dure ver rekijker heb je niet nodig. Ik heb een verrekijker mee, maar apparatuur is bijzaak. Ga gewoon ergens zitten en luister. Na een minuut of twintig komen de vogels vanzelf. Ze zijn nieuwsgierig, de koolmezen voorop. Kies een paar vaste plekken. Dan weet je welke vogels je kunt ver wachten en gaat het herkennen mak kelijker.'' Dat herkennen begint met een paar soorten, niet te veel. ,,Er zijn allerlei vogelgidsen en zoekkaarten om te helpen. Apps om vogelgeluiden op te vangen of te beluisteren kunnen ook nuttig zijn. Als je een paar keer naar wat zanggeluiden hebt geluisterd weet je al iets meer. De tjiftjaf bij voorbeeld, die zijn eigen naam zegt en een van de eerste trekvogels is die naar Nederland terugkeert. Of de nachtegaal, die later aankomt, maar heel herkenbaar is met zijn fluitjes trillers.'' Behalve de zang geven ook de vorm en grootte van een vogel informatie. ,,Je hebt bollige vormen, anderen zijn juist slank van postuur, zoals de nachtegaal.'' Inmiddels heeft de ochtendsche- mer plaatsgemaakt voor een bleek zonnetje. Het gezang van roodbor- sten is vervangen door dat van merels en lijsters. Wanneer kun je de meeste vogels spotten? ,,Het beste is om vroeg op pad te gaan, nog voor zonsopgang. Dan zijn de meeste vogels actief en gaan ze eten. Daarna gaan ze op een tak zit ten, houden hun kop en gaan roesten (rusten, red.). Let bij het spotten op vogelsporen zoals poepjes en veer- tjes. Die verraden waar ze zich op houden.'' Herfst en lente zijn toptijden voor vogelaars vanwege de vogeltrek. ,,De grutto's komen in maart, net als veel andere steltlopers zoals de kemp haan en de kanoet. De tjiftjaf en de zwartkop hoor je dan ook. De boe renzwaluwen volgen in april. Nog weer later komt een favoriet, de wie lewaal, die je soms ook in de duinen hoort en ziet. Zijn lied hoef ik niet uit te leggen: tudeldjoho klinkt zijn lied, tudeldjoho!'' De zomer is een minder goede tijd voor vogelaars. ,,De vogels houden zich dan koest. Veel soorten gaan ruien, en kunnen daardoor niet goed vliegen. Ze hebben dan ook de jongen grootgebracht. In het najaar is de trek spectaculair. Misschien nog wel spectaculairder dan in het voorjaar. Ook de jongen gaan dan trekken. Als je op een duin staat, kijk je zo op de zanglijsters, koperwie ken, vinken en sijzen.'' Wat moet je weten? Vogelen is geduld hebben. ,,Het is handig om iets te weten over wat ze eten. Dan weet je ook waar je ze kunt tegenkomen. Daarvoor moet je kijken naar wat voor soort snavel de vogel heeft. Hieraan kun je zien wat voor voedsel hij eet. Vinken hebben echte zaadetersnavels, dat zijn stevige, korte snavels. En insec teneters als de grote bonte specht hebben weer lange dunne snavels om in kleine holtes te kunnen ste ken. Als je meer weet over het gedrag van vogels, worden ze steeds leuker. Zelfs zilvermeeuwen, ondanks dat ze vuilniszakken opentrekken en herrie maken. Wist je dat het de au tisten onder de meeuwen zijn? Ze zijn altijd in hun eentje, gaan altijd naar dezelfde plek en keren daar ook weer terug. Er is een zilver meeuw die op en neer vliegt van Texel naar Amsterdam waar hij neerstrijkt op een lantaarnpaal bij ZATERDAG 5 MAART 2022 PC Bonus knaller Nieuwe**1"5 'i prey— Wat vliegt daar? Even uitvogelen NANDA RAAPHORST c In februari of maart keren de ooievaar en grutto als eerste trekvogels terug naar Nederland. c Begin maart kun je onder andere de tjif tjaf en de zwartkop weer spotten. c De lepelaar en boe renzwaluw keren eind maart, begin april te rug. c De gierzwaluw, koekoek en noordse stern volgen eind april of begin mei. c De nachtzwaluw en wespendief zitten in de achterhoede van de trek en zie je in juni weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 70