V Onbetaald helpen Wat eten sporters? Hatsjie! Daar gaan we weer. Het hooi koortsseizoen is ongemerkt begon nen. Zo houd je volgens allergoloog Marike Stadermann (46) van het UMC Utrecht en Diakonessenhuis Utrecht de overlast binnen de perken. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES 6 Marjolein van Rotterdam trekt er graag op uit om vogels te spotten. Ze geeft zes tips waardoor ook jij ze kunt herkennen. c pagina 22 Met vrijwilligerswerk kun je anderen helpen, maar ook jezelf ontwikkelen. Drie vrijwilligers vertellen waarom ze doen wat ze doen en we leggen uit hoe je iets kunt vinden dat helemaal bij jou en je kwaliteiten past. c pagina 24 Moet je een eiwitshake drinken na het trainen? En tijdens het hardlopen sportdrank nemen? Expert Pol Grootswagers vertelt je alles wat je moet weten over sportvoeding. c pagina 26 „Hooikoorts is een allergie voor stuif meel van bloeiende grassen, bomen en planten. Als deze onzichtbare pol len op je slijmvliezen, zoals in je neus en ogen, belanden, reageert het im muunsysteem daarop. Je krijgt klach ten als een jeukende neus, branderige ogen, hoesten en benauwdheid. Ongeveer vijftien tot twintig pro cent van de volwassenen heeft last van hooikoorts. Het is een vervelende aandoening die de levenskwaliteit echt beïnvloedt. Hooikoorts maakt je moe en je kunt je er ziek door voelen. Kinderen missen soms veel van school en volwassenen kunnen min der goed functioneren op hun werk.'' ,,Genen spelen een rol. Hebben je ou ders hooikoorts, dan is de kans groter dat jij het ook hebt. Maar genen zijn niet het hele verhaal. De laatste tien jaar zien we steeds meer kinderen en volwassenen met hooikoorts. Een eenduidige verklaring hebben we niet. Misschien komt het doordat onze hygiëne verbeterd is en we meer binnen zitten, waardoor we 'Ben je buiten geweest, spoel dan je haren en wenkbrauwen onder de douche om de pollen te verwijderen' minder worden blootgesteld aan dier-, plant- en boomsoorten. Zo ko men we minder in aanraking met pollen, waardoor we er allergisch op reageren. Het veranderende microbi- oom, de bacteriesamenstelling in ons lichaam, lijkt ook mee te spelen.'' ,,Beruchte bloeiende bomen zijn ber ken, de vroege els en de hazelaar. Rond april krijg je de bloeiende gras- sen en daarna de zomer-onkruiden, zoals bijvoet. Vroeger duurde het hooikoortssei zoen een paar maanden, door de kli maatverandering loopt dat nu vrijwel het hele jaar door. De els en hazelaar bloeien tegenwoordig vaak al in janu ari of zelfs met kerst.'' ,,Wat je kunt doen, is uitzoeken voor welke pollen jij allergisch bent. Op- TIPS VAN DE EXPERT c Kies je vakantie c Zonnebril c Ogen spoelen pollennieuws.nl zie je welke planten en bomen momenteel bloeien. Zo kun je achterhalen welke pollen bij jou klachten veroorzaken. Zitten die in de lucht, blijf dan zo veel mogelijk binnen. Houd je ramen en deuren dicht, ook 's nachts. Plekken ontwijken waar deze plan ten staan, heeft weinig zin. Mensen willen soms een boom van hun bu ren weg hebben, maar dat maakt am per verschil. Op het moment dat bo men of grassen bloeien, zitten hun pollen overal in de lucht. Pollen van bloeiende planten op de Veluwe vind je ook in de Randstad.'' ,,Ben je buiten geweest, spoel dan bij thuiskomst je haren en wenkbrau wen onder de douche goed af om de pollen te verwijderen. Trek daarna schone kleren aan. Droog je wasgoed niet buiten, want dan komen er pol len op. Je neus spoelen met speciaal spoelzout helpt om de pollen te ver wijderen. Heb je veel last, dan kun je zonder problemen langere tijd anti-allergie tabletten of oogdruppels van de dro gist gebruiken. Een volgende stap is een neusspray met ontstekingsrem mers, verkrijgbaar via je huisarts. Heb je nog steeds veel klachten, dan kun je naar een hooikoortspoli." „Wij zoeken uit waarvoor iemand allergisch is en pas sen de medicatie daar op aan. Vaak helpt dat al enorm. Mensen waarbij dit onvoldoende resultaat geeft, bieden we immuno- therapie: drie jaar lang krijg je dagelijks een tabletje, of maandelijks een prik. Zo dienen we de stof waar je allergisch voor bent, toe in een steeds hogere dosis. Uiteindelijk word je zo to leranter voor pollen. Volledig verdwijnen zal de hooikoorts waarschijn lijk niet. Maar als je na de immunotherapie tien da gen per jaar een anti-aller- giepil moet nemen in plaats van eerst elke dag, is dat een enorme verbetering. Men sen kunnen weer zorgeloos deelnemen aan het gewone leven en eens op het terras zitten zonder vervelende niesbuien.'' GO ZATERDAG 5 MAART 2022 „J"»-....» 'Hooikoorts gaat nu vrijwel het hele jaar door' CARIN RÖST Hoe ontstaat hooikoorts? Niet iedereen heeft er last van. Waarom de een wel en de ander niet? Welke planten en bomen geven de meeste klachten? Hoe kunnen we de overlast toch een beetje dragelijk houden? Hoog in de bergen en aan zee zijn geschikte vakantieplekken voor mensen met hooi koorts. Hier zijn veel minder pollen. Draag een zonnebril. Zorg er wel voor dat hij zo goed mogelijk om je ogen sluit. Voel je hooikoorts klachten opkomen, wrijf dan niet in je ogen. Spoel liever je ogen met water of bevochtig ze met oog druppels. Wat kun je dan wel doen? En wat doen ze daar? Kun je er zeker vanaf komen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 69