verkoop van rode diesel in België 17 In Ham worden twee mannen op heterdaad betrapt bij het ontkleuren 'Voor politie en justitie is dit een onbekende wereld. Ideaal crimineel terrein' ons. We vinden een ict-bedrijf, overgenomen van een Belg met een woonadres 'naast de Ko reaanse ambassade in Kameroen' volgens de akte in het Handelsre gister, en een makelaarskantoor, dat ze overnemen van een Belg met een woonadres op een resort op het Venezolaanse Isla de Mar garita. Ook vinden we nog vijf makelaarskantoren die 'handelen in vastgoed', een groentewinkel in het Antwerpse Hoboken en vier holdings. In totaal richt het Ne derlandse netwerk in drie jaar tijd zestien bedrijven in België en vier in Nederland op. Met de bestuurders van de be drijven is iets vreemds aan de hand. De directeuren van de tank stations en bedrijven - zonder uitzondering familieleden en kennissen uit het netwerk van G. en - wisselen elkaar heel regel matig af. Elke paar maanden wordt er volgens het handelsre gister ergens iemand ontslagen en treedt een nieuw persoon in dienst. Het kopstuk dat in het gros van de Belgische bedrijven voor bijkomt, is Serdar uit de Utrechtse wijk Kanaleneiland. Op een oud blog vinden we hem terug als eigenaar van een Zaltbommelse stationskiosk. De blogger schrijft dat de familie zich in de jaren 60 vanuit mid- den-Turkije in België, Frankrijk en Nederland vestigde. 'Vanaf z'n 13de stond ook Serdar na school tijd achter de groentekassa. Er volgden twee tapijtwinkels, een meubelzaak, een snackbar, een restaurant en als belegging een aantal woonhuizen. Op 18-jarige leeftijd gingen hij en zijn 19-jarige broer zelf de handel in. Hun eer ste winkel verkochten ze aan een oom, daarna openden ze twee belwinkels en twee keukenzaken', zo is te lezen op het blog. Zowel leden van de familie als van de betrokken familie G. blijken al jaren bij de Nederlandse politie in beeld. Een van de zoons van de familie G. zit in België vast voor drugssmokkel. Hij is in de af gelopen jaren in Nederland ook aangehouden voor zware mishan deling en wapenbezit. Serkan de broer van Serdar die ook een van de pompstations overnam, was betrokken bij hennepteelt en drugsproductie, opzetheling, dief stal, wapenbezit en mishandeling, blijkt uit politiedocumentatie. Een bron uit het criminele circuit stelt bovendien dat leden van de familie 'groot in de hokken' za ten: wietplantages. Criminele-familieaanpak Een politiebron zegt dat in 2018 en 2019, het jaar van de start van het pompimperium, de familie werd geschouwd in de 'criminele- familieaanpak' door de politie Midden-Nederland, een aanpak die zich richtte op 'criminele sa menwerkingsverbanden'. Hierin werden 85 criminele netwerken in verband gebracht met interna tionale drugshandel, liquidaties, witwassen, afpersing en intimi datie. Volgens het bijbehorende actieplan 'Wie praat, die gaat' zijn netwerken flexibeler geworden in wie ze inzetten. Criminelen gaan op zoek naar de persoon met de beste papieren om de klus klaren. 'Dit kunnen familieleden zijn', staat in het politieplan. De politie identificeert 'geldstromen naar het buitenland' en 'witwassen' als haar eigen blinde vlekken. De familie staat dus bij de poli tie op de radar. Maar tot een con creet onderzoek leidde het niet. ,,Overal was rook, maar wel oude rook", zegt een bron bij de politie die anoniem wil blijven. Volgens deze bron heeft de Utrechtse fa milie veel geld, waarvan al zo veel witgewassen is dat de politie er eigenlijk niets meer aan kan doen. ,,Die tankstations zagen we toen ook, maar die vielen buiten de scope van Utrecht; dat is toen als 'restinformatie' blijven liggen. De Belgische politie is daarover niet geïnformeerd." Merken Belgische garages in de buurt iets van de dieselfraude? Een monteur in de buurt die ano niem wil blijven ziet geregeld de gevolgen van slechte brandstof: ,,Dat speelt al een tijdje. We voe gen nu preventief een additief toe aan tanks wanneer we de auto's een beurt geven, zo wordt de ver vuiling gecompenseerd." Waar komt die vandaan? ,,Ik denk dat er kleine pompen zijn die vervuilde brandstof verkopen, we maken dat in de buurt wel mee. Zelf tank ik liever bij grote merken." Toeval Het is voor de politie moeilijk een beeld te krijgen van het business model van dit soort brandstof fraudeurs. Hoe criminelen de keuze maken in welke branche ze stappen, is vaak een kwestie van toeval of opportunisme, zegt hoogleraar criminologie Toine Spapens: ,,Ze zitten bijvoorbeeld samen in de bajes, de een zegt 'we hebben iets leuks bedacht', de Ne derlander heeft nog een zak geld liggen uit de wietcriminaliteit en wil wel investeren. Zo komen cri minelen terecht in branches waarin frauderen voor hen 'met een beetje optellen en vermenig vuldigen' niet zo ingewikkeld te begrijpen is. ,,Maar voor politie en justitie, die vooral gespecialiseerd zijn in drugscriminaliteit, zijn het vaak onbekende, complexe werel den", zegt criminoloog Edward van der Torre. ,,Ideaal crimineel terrein.'' Bovendien, zegt Van der Torre: als de politie signalen ontvangt over dit soort nieuwe 'onderne mingen' wordt er vaak niks mee gedaan. Signalen die de politie bijvoorbeeld bij telefoontaps krijgt over criminele activiteiten die buiten het lopende onderzoek vallen, worden meestal gearchi veerd als 'restinformatie'. Ook blijkt het moeilijk diesel fraude aan te tonen. Bij ontkleu ringszaken zoals die in Opglab- beek, werd tijdens de inval van het tankstation het ontkleurings poeder 'tonsil' aangetroffen op de locatie, zegt de Belgische Financi- ele Opsporingsdienst (FOD). Tonsil is een stof die de rode kleur uit diesel trekt en vervolgens neerslaat. Zo wordt de rode diesel 'witgewassen' tot normale diesel. ,,Als ontkleuren op die manier lukt, is de fraude aantonen heel lastig. Dan moet je op zoek naar een specifieke stof tussen tiendui zend andere componenten van diesel, om te bewijzen hoe die ontkleurd is. Dat is zoeken naar een speld in een hooiberg", zegt Jan Paul Markusse, zelfstandig brandstofspecialist. De leden van de familie G. wil den niet reageren, de familie was na herhaaldelijke pogingen niet bereikbaar voor commentaar. V I y üfc GO ZATERDAG 5 MAART 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65