Nederlandse criminelen gelinkt aan netwerk rond de illegale 16 Een Nederlands crimineel netwerk lijkt enorme winsten te hebben geboekt met de illegale verkoop van rode diesel in België. Volgens de Belgische belastingdienst werden tientallen miljoenen euro's aan accijnzen ontdoken. Verdienmodel: op rode diesel zit 1,7 cent accijns per liter, op witte diesel 60 cent ROMY VAN DER BURGH, MARIEKE ROTMAN en YELLE TIELEMAN nel geld verdienen, héél veel geld, mil joenen zelfs, is de droom van menig crimineel. In België heeft het boeven- gilde een markt aangeboord waar astronomische bedragen binnen gehaald kunnen worden: het 'om katten' van rode diesel tot witte en die verkopen aan de pomp. Het verdienmodel zit hem in het ver schil in belasting: op rode diesel (bedoeld voor landbouwvoertui gen) is dat 1,7 cent per liter, voor witte betaalt de inkoper/hande laar 60 cent. Door dit verschil loopt de winst snel op. Héél snel. Vanwege de fraudegevoeligheid mag rode diesel in Nederland sinds 2013 niet langer aan de pomp verkocht worden, maar bij onze zuiderburen nog wel. Een Nederlandse criminele bende lijkt zijn oog te hebben laten vallen op dit lucratieve businessmodel, blijkt uit onderzoek van Platform Investico en deze krant, mede voor De Groene Amsterdammer. België kampt al decennia met grootschalige fraude met rode diesel, vertelt Benny Spreeuwers, oud-burgemeester van het Bel gisch-Limburgse dorp Opglab- beek. Hij tilt zijn dunne bril op en wrijft zuchtend in zijn ogen. Hij weet het nog exact, de aanhou ding van een 34-jarige Turks-Bel gische man in zijn gemeente. En wat eraan voorafging. ,,Ze begon nen hier gewoon een illegale pomp. Via radiosystemen zochten ze contact met Turkse vrachtwa genchauffeurs, en lokten die met de belofte van douchefaciliteiten en barbecuefeestjes hierheen. Al die wagens werden daar volge- gooid. Op een gegeven moment stond er een permanente file met Turkse vrachtwagens op het hele industrieterrein." Het legde de broers geen windeieren: de ge schatte winst was 50.000 euro. Per dag. De 34-jarige man en zijn broer zouden in Opglabbeek met hun jarenlange brandstofhandel voor zo'n 230 miljoen euro gefraudeerd hebben. Om de rode diesel om te vormen tot legale witte, werd een heuse ontkleuringsinstallatie ge bruikt. Door de kleur aan de die sel te onttrekken, werden voor miljoenen aan accijnzen omzeild. Dat gebeurde niet in een normaal tankstation. ,,Wij stonden als kleine gemeente redelijk machte loos," vertelt Spreeuwers. ,,We hebben hier een kleine lokale po litiedienst en één milieuambte naar. Je begint niet zomaar iets te gen deze figuren, dat is maffia." Pas toen samen met het grote politiekorps van het nabijgelegen Genk en andere opsporingsdien sten een actie op touw werd gezet, kon één van de broers worden op gepakt. De ander vluchtte naar Turkije. Volgens Het Belang van Limburg werden de broers in 2018 samen met de andere betrokke nen veroordeeld tot jaren cel en monsterboetes van in totaal ruim 130 miljoen euro. Platform Investigo en deze krant kwamen een vergelijkbare zaak op het spoor, waarbij Neder landers betrokken lijken. Onder zoek in bronnen zoals het Han delsregister en krantenarchieven wijst naar een vermeende crimi nele organisatie waarvan het ver moeden bestaat dat ook zij in de ontkleuringsbusiness is gestapt. Onlangs werden twee Belgen die vermoedelijk onderdeel zijn van dit netwerk op heterdaad be trapt bij het ontkleuren van maar liefst 2,2 miljoen liter brandstof. Dit gebeurde in een loods in het plaatsje Ham. De Belgische Finan ciële Opsporingsdienst (FOD) eist van hen een astronomische 80 miljoen euro: 30 miljoen aan mis gelopen accijns en daarnaast een boete van 50 miljoen euro. Een tankstation waar ontkleurde die sel wordt aangetroffen, is in han den van Nederlanders. De advo caat van de FOD zegt verder niets van hen te weten, maar uit onder zoek blijkt dat zij de afgelopen ja ren een Belgisch imperium heb ben opgebouwd. Zoektocht Een Nederlands netwerk koopt in drie jaar tijd pompstation na pompstation, in een markt waar volgens experts geen droog brood meer in te verdienen valt. Frank Vlaeminck, eigenaar van pomp station Lubolux Oil in het Belgi sche Nazareth kent geen onder nemers die nu nog in de branche stappen. Integendeel: het enige wat hij ziet, zijn grote ketens die kleine tankstations overnemen. ,,Nu ondernemen in deze markt is als een steenkoolhandel begin nen'', zegt hij. Waarom zijn deze Nederlanders dan toch in deze markt gestapt? Onze zoektocht begint pal tegen- Illustratie Studio Vonq over het politiebureau Burgwal len, hartje Amsterdam. Hier staat een imposant lichtblauw pand. Het is het hoofdadres van een ma kelaarskantoor, dat weer eigen dom is van een vastgoedonderne mer die begin deze eeuw samen met zijn broers terechtstond voor witwassen van crimineel geld en onderwereldbankieren. Bij de Kamer van Koophandel staat op dit adres een ratjetoe aan bedrijven geregistreerd. De meeste zijn van de makelaar zelf, maar een aantal staat op naam van de Turks-Nederlandse Nihat G. Hij richt op één dag in 2019 op het adres van het makelaarskantoor vier financiële bedrijven op: twee 'stichting administratiekantoren' (een bedrijfsvorm waarbij moei lijk te achterhalen is wie de aan deelhouders zijn) en twee finan ciële holdings, blijkt uit stukken van de Kamer van Koophandel. Een daarvan lijkt iets te doen met olie, afgaand op de naam. Opvallend genoeg richtte hij in België nog een holding op, met precies dezelfde naam. Die hol ding bestuurt hij samen met ene Serdar Het toenmalige adres van deze holding is opmerkelijk: op die plek staat een tankstation in het kleine Belgische dorpje Zoersel. Dat blijkt in handen van Serdar en Nihats zoon, Orhan G. Daar handelen ze volgens het handelsregister in olie, petroleum en 'diverse andere grondstoffen'. Tijd voor een bezoek aan aan Zoersel. De pomp staat midden in een luxe woonwijk, met vrij staande huizen, strak gelakte raamkozijnen en groene oprijla nen. Er zijn vier pompen en naast het gebouw zit een kleine was- straat. We tanken en bekijken het pinbonnetje. Daar staat de naam op van een ander bedrijf. Dat blijkt weer te horen bij nog een tankstation, 60 kilometer ver derop. Dat tankstation is, in 2021, ook overgenomen door Serdar Vanuit Zoersel strekt zich een web van bedrijven uit, telkens be stuurd door de twee Turks-Ne derlandse families en G. uit Utrecht en Den Haag. Ze bezitten vier tankstations, verspreid over Vlaanderen, volgens het Handels register alle overgenomen tussen 2018 en 2021. Het netwerk is niet alleen geïnteresseerd in tankstati- ZATERDAG 5 MAART 2022 GO Schatrijk met schimmig imperium van pompstations

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 64