Ook mannen die geen vechtersbazen zijn, zijn vastberaden, 14 Net als in elke oorlog gaan ook hier geruchten over een vijfde colonne Ze zitten bij elkaar aan tafel en krijgen net iets sneller hun eten dan de andere gasten. De recepti oniste kijkt een beetje ongemak kelijk: ,,Ze zijn van de territoriale verdediging." Het is niet duidelijk of ze voor deze gelegenheid zijn uitgenodigd, maar ze logeren hier inmiddels al een paar dagen. Als het luchtalarm afgaat, pakken ze onmiddellijk de regie en bonzen ze op elke deur: ,,Wakker worden! WAKKER WORDEN! Iedereen naar beneden, naar de schuilkel der!" In hun kamers staan oude kalasjnikovs, blinkende shotguns en splinternieuwe scherfvesten. Het zijn mannen die van wanten weten, en dat ook graag uitstra len. ,,Hoezo ga jij alweer terug naar je kamer? Heb ik gezegd dat je terug kunt naar je kamer? Als de kust veilig is, dan hoor je dat van ons, oké?" De donkere vluchteling Daarvan zijn er duizenden en duizenden. Ze komen oorspron kelijk uit Zambia, Ghana, Nigeria of Zuid-Afrika, maar ook uit Ma rokko, Pakistan, India en Bangla desh. Ze werken hier of studeren aan een van de goedkope univer siteiten. Sommigen zijn hier pas twee weken en moeten meteen rennen voor hun leven, zoals de Ni- geriaan An thony (32, foto) en zijn vrienden Jo seph (30) en Samuel (29). „We waren net begonnen aan onze studie in Charkov, aan de technische universiteit. Maar plotseling vlogen er raketten over ons hoofd." Ze staan met hun handbagage in Lviv, te wachten op een auto, bus of trein naar de grens met Hongarije. Ei gen vervoer hebben ze niet. Grote kans dat ze ergens ver voor de grens worden gedropt en de rest moeten lopen. Zo stond er afgelopen week een file van 36 kilometer tussen het stadje Su- dova Vyshnya en de Poolse grensplaats Medyka. Langs die hele route liepen plukjes donkere vluchtelingen. ...en de racisten De tocht van Anthony en zijn vrienden kan nog een hele toer worden, want er sijpelen steeds meer berichten door over de slechte behandeling van de chorny, of de 'zwarten', zoals ze hier genoemd worden. Dat ze niet de bus in mogen, omdat de echte Oekraïners voorrang hebben. Dat ze worden uitgescholden door mensen die vinden dat de file een stuk sneller zou oplossen als zij er niet in zouden staan. Dat ze sim pelweg worden uitgelachen. Dat zelfs de Poolse ombudsman moest worden ingeschakeld om een groep Zambiaanse studenten binnen te laten die al meer dan een dag werd tegengehouden. Dat met name Afrikaanse mannen en vrouwen voortdurend (en letter lijk) terzijde worden geschoven om voorrang te geven aan Oekraï- ners. ,,Er kwamen meer dan tien bussen", zegt studente Rachel Onyegbule tegen CNN, ,,maar wij moesten toekijken hoe iedereen vertrok. En toen we dachten dat wij uiteindelijk aan de beurt wa ren, zeiden ze dat we moesten gaan lopen." Anthony heeft helemaal nog niks gemerkt van racisme, zegt hij. ,,Als de oorlog voorbij is, kom ik zeker terug naar Oekraïne!" Maar hij kijkt erbij alsof hij niet de hele waarheid wil vertellen. Er staan mensen mee te luisteren. De geduldigen Er is hier in Lviv geen paniek. Mensen hebben geen korte lont jes. In de rij voor de kassa klaagt niemand dat het moet opschieten. In de rij voor de geldautomaat wacht iedereen rustig zijn beurt af. Als je de straat over wilt steken, zelfs zonder zebrapad, wordt er keurig gestopt en gebaart de chauffeur dat je je gang mag gaan. Dat is in een willekeurige Neder landse stad weleens anders. De 'sleepers' Je ziet ze niet, maar ze zijn er wel. Of niet. Net als in elke oorlog gaan er ook hier geruchten rond over een vijfde colonne. Het gaat om stiekeme mannen en vrouwen die jarenlang als gewone burgers on der de andere gewone burgers hebben geleefd, maar intussen bij de vijand horen. Er wordt zelfs of ficieel gewaarschuwd voor deze sleepers (slapers, die wakker wor den als de oorlog is uitgebroken). Iedereen die na het luiden van de avondklok nog buiten is, wordt beschouwd als verdacht persoon en opgepakt (zoals in Lviv) of me teen neergeschoten (in Kiev). Verslaggevers van de BBC be schrijven een stilstaande auto die lil ZATERDAG 5 MAART 2022 GO VERVOLG VAN PAGINA 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 62