het ongewone bovenhaalt bij gewone mensen 13 im Alles en iedereen wordt anders in een oorlog. Mensen zien en doen ongedachte dingen tijdens de Russische invasie die nu al meer dan een week duurt. Onze verslaggever verbleef in de West-Oekraïense stad Lviv en tekende verhalen op van inwoners en passanten. 0 MARK VAN ASSEN weer plannen om terug te gaan. In eerste instantie met een wa gen vol hulpgoederen, die hier heen worden gebracht door col lega's uit Zwitserland. Niet on middellijk om te vechten, hij is geen soldaat, maar weet wel iets over wederopbouw. ,,Zo kan ik mijn land ook helpen." Zijn moeder is op het moment niet aanspreekbaar. ,,Ze is in shock. Ze snapt er niks van. Haar leven lang is ze op Rusland ge richt, en de informatie die ze via televisie krijgt, is anders dan die van ons. Voor haar zijn de Rus sen vreedzaam, hebben ze het beste met iedereen voor en wil len ze met niemand oorlog. Wat er nu gebeurt, dat kan ze niet be vatten." De vrijwilliger (1) Iedereen wil helpen, dat is wel duidelijk. En iedereen zoekt daarvoor zijn of haar eigen ma nier. Woon je aan de weg naar een grensovergang? Dan sta je buiten met gratis koffie, thee, soep of koekjes voor al die men sen die al uren in hun auto zitten of al kilometers met hun bagage door de kou sjokken. Je maakt een vriendelijk praatje met ze, en je ziet hoeveel dat al helpt. Heb je iets met hulpverlening? Dan ga je bijvoorbeeld naar het Centraal Station om uitgeputte vluchte lingen op te vangen. Je geeft ze wat eten, een warme deken, biedt ze even een stoel aan, wijst ze de weg naar de wc of een warme tent waar ze zich kunnen omkleden. Spreek je je talen? Dan krijg je een geel hesje en vertel je mensen waar ze moeten zijn als ze de bus willen nemen of de trein naar Polen, Roemenië, Slowakije, Hongarije of Molda vië. Heb je verstand van organi seren? Dan word je coördinator van een inzamelingsactie en zorg je dat alle spullen netjes worden ontvangen, gesorteerd en verder gedistribueerd. Ook al ben je hoogleraar aan de Technische Universiteit, zoals Anatoly Ihna- tovich. ,,Dat lesgeven komt wel weer. Dit is veel belangrijker." Weet je niet wat je moet doen? Dan ga je naar een aanmeldcen trum voor vrijwilligers en dan zoeken ze wat voor je. Mannen met wapens In ons hotel, en in vele andere, duiken ineens mannen met wa pens op. Het zijn grote mannen, breed, met baard, en veelal in het zwart gekleed. Als ze zich om draaien, zie je dat ze een pistool achter hun riem hebben gestopt. GO ZATERDAG 5 MAART 2022 Helpen, hopen, vluchten en vechten in een brandend land LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 61