Dierenmens Hoe de oorlog in Oekraïne Op de valreep niet naar Charkov Een bom zou voor dieren en verzorgers een ramp zijn 12 Jfr 1 Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Vijf Portugese chim pansees stonden op het punt te verhui zen naar de dierentuin van Charkov, Oekraïne. Het transport was geregeld en de gezondheidschecks waren gedaan. Maar voor lopig blijven ze in Lissa bon. ,,Je zou momenteel nog geen muis naar de Oekraïne durven sturen", zegt Marjo Hoedemaker. Hoedemaker (75) werkt al bijna zijn hele leven in DierenPark Amersfoort - hij woont ook op het ter rein - en is al acht jaar mentor van de dierentuin in Charkov. Dat bete kent dat hij de medewer kers begeleidt op weg naar het felbegeerde lidmaat schap van de Eaza, de Eu ropean Association of Zoos and Aquaria. ,,Ze waren er bijna", vertelt hij veilig vanuit Amersfoort. ,,Er zou nog een screening volgen en dan mochten ze toetre den." Maar toen kwam er oor log. Hoedemaker heeft da gelijks appcontact met zijn collega's in het belaagde Charkov. Dat gaat via Google translate, want ze spreken elkaars taal niet. „Vanmorgen hoorde ik dat de verzorgers inmiddels in de dierentuin wonen. Ze durven niet naar huis om dat ze bang zijn dat er bij voorbeeld een blokkade wordt opgeworpen waar door ze niet meer terug kunnen." Zonder verzor gers zijn dierentuindieren ten dode opgeschreven. Vanuit het park filmden de medewerkers deze week al hoe elders in de stad raket ten insloegen. De apen die in Lissabon klaarstonden voor vertrek, waren de eerste chimpan sees die de dierentuin zou den betrekken. De regels van de Eaza schrijven voor dat een dierentuin die wil toetreden eerst een paar jaar moet 'oefenen' met een groep mannetjes. Pas als dat goed gaat, komen er vrouwtjes om dehoek kij- ken en mag er gefokt wor den. ,,Mensen denken vaak dat het ruzie wordt als je allemaal mannetjes bij el kaar zet, maar dat is hele maal niet zo. De Portugese chimps zijn broertjes van elkaar, ze gaan pas vechten zodra er een vrouwtje bij komt." Internationale dierentui nen werken nauw met el kaar samen. Ze kijken welk park bijvoorbeeld een ge schikte neushoorn of tijger heeft die bij een bepaald vrouwtje geplaatst kan worden. Ze houden stam boeken bij zodat ze, in het geval van paring, kunnen garanderen dat er geen in teelt plaatsvindt en de soort zo gezond mogelijk blijft. De uitwisseling van dieren gaat met gesloten beurzen. ,,Zodat dieren geen geldwaarde meer hebben. We willen niet dat het statussymbolen zijn." De laatste jaren meldden zich steeds meer Oost-Eu- ropese dierentuinen die zich wilden aansluiten bij het collectief, zegt Hoede- maker. Zelf nam hij als mentor behalve Charkov ook een park in Georgië en een in Macedonië onder zijn hoede. Een delegatie uit Charkov ontving hij re cent in Amersfoort. ,,Ze hebben ons olifantenver- blijf nagebouwd, maar dan groter. De winters daar zijn kouder, dus de dieren zit ten meer binnen. Het is prachtig geworden." Zes weken geleden was hij nog in Oekraïne om het verblijf te bekijken. Ook drie olifantenman netjes staan zo goed als klaar voor transport: eentje in Moskou en twee in an dere dierentuinen in de re gio. Vanaf dit voorjaar zou den ze te zien zijn in het dierenpark van Charkov, dat al leeuwen, nijlpaarden, beren en ka melen onderdak biedt. Marjo Hoedemaker maakt zich grote zorgen over de toekomst van 'zijn' dierentuin. Een bom zou zowel voor de medewer kers als de dieren rampza lig zijn. In het Rotterdam van 1940 moest een Blij- dorpdirecteur zelf zijn leeuwen, jaguars en tijgers afschieten nadat ze ge wond waren geraakt bij een granaataanval. Een andere angst van de verzorgers ter plekke is dat de voedselvoorraad op korte termijn opraakt. Hoedemaker: ,,Met veel moeite hebben ze in Charkov net een pinguïn familie binnengehaald. Die vogels kunnen echt niets anders eten dan vis." Volgens de Amersfoorter heeft een Poolse dieren tuin aangeboden een aan tal Oekraïense katachtigen tijdelijk op te vangen. ,,Maar stel je voor dat je met die dieren in de auto twee dagen in de file staat voor de grens. Dat kan he lemaal niet." Hij voelt zich machteloos. Het enige wat hij kan doen, is zijn colle ga's een hart onder de riem steken. De Portugese chimpan sees wachten voorlopig af in hun verblijf in Lissabon. Of ze ooit nog naar Oekra- ine gaan, is de vraag. De zoon en zijn moeder Het doet hem pijn om te zien hoe moeilijk ze het heeft. De oude moeder (75) van Oleg Drozdov is Russisch, werd geboren in Volgo- donsk (iets ten noorden van de Kaukasus), heeft een Russisch paspoort, woonde een groot deel van haar leven in Charkov, keek daar altijd naar de Russische tele visie, sprak Russisch met haar kinderen en is nu op de vlucht voor de Russen. ,,Het nare gevoel dat er iets stond te gebeuren, kwam twee weken voor de eerste aanval", zegt Drozdov (foto), een vriendelijke en bedachtzame architect. Hij probeerde het van zich af te schudden door plannen te maken voor later dit voorjaar, door alvast een accu te kopen voor een nieuwe elektrische auto, door ge woon het leven van alledag te le ven. Hij had sowieso eindelijk het gevoel dat het de goede kant op ging met Oekraïne. ,,Het is zo lang crisis geweest hier, met de Oranjerevolutie (van 2004) en de oorlogen in de Donbas en de Krim (2014). Het was eindelijk weer rustig, we leken zelfs een beetje op te bloeien: ik kreeg op drachten voor musea en culturele centra. Een Oekraïense re naissance!" Maar vorige week donderdag, om vier uur 's nachts, klonken er ineens explosies. ,,We hebben on middellijk kleren en foto's inge pakt, mijn moeder opgehaald, en zijn toen de stad uitgereden. Maar we waren natuurlijk niet de enige. Er stond een enorme file. En we moesten ook een grote omweg maken, want we konden niet via Kiev, wat de kortste weg is naar het westen." Dus maakten ze een enorme bocht via het zuiden, naar Kras- nograd en Dnipro, waar ze de ri vier niet over konden, dus toen weer naar boven naar Poltava en Kaniv, waar de brug wel open was, en toen via Bila Tserkva en Ternopil naar Lviv. ,,Bij Bila Tserkva was er 's nachts een enorme explosie, zo eentje die je in je hele li chaam voelt, als een subwoofer. En we konden geen kant op. Er waren duizenden auto's op de weg. Soms reden we stapvoets. Bij elk tankstation stonden lange rijen, je kreeg maximaal 20 liter mee, precies genoeg voor naar het volgende tankstation." Ze waren drie dagen onderweg, hij, zijn vrouw en zijn moeder. In de luwte van Lviv, aan de achter kant van de oorlog, maakt hijzelf ZATERDAG 5 MAART 2022 GO FOTO GETTY IMAGES ISTOCKPHOTO Soort: Chimpansee Woonplaats: Lissabon Bijzonderheid: Het dna van een chim pansee komt ruim 98 procent overeen met dat van een mens. Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.net Mensen bivakkeren met slaapzakken en lucht bedden -inde gangen van de metroTn-Lviv. FOIO EFREM LUKAI SKY/ AP e^uAT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60