Wat betekenen letters V en Z op Russische tanks? SAWAPEE 5 Kiev. FOTO BRUNOPRESS De ondergrondse ruimtes zijn ver borgen en in de loop der tijd ver waarloosd of gesloopt. Sommige hebben een andere functie: als clubhuis, daklozenopvang of als oefenruimte voor bandjes. Op de dag dat Rusland buurland Oekraïne aanviel, spraken deskun digen over behoud van deze ruim tes. ,,Het is bizar dat we praten over een monumentale status voor de schuilkelders, terwijl de oorlog die periode weer actueel maakt'', zegt Rémon de Man van de stichting Cultureel Erfgoed Koude Oorlog. Met de verwoestende atoom bommen op Hiroshima en Naga saki op het netvlies gebrand groei de na de Tweede Wereldoorlog de angst voor de communisten en een mogelijke aanval met kernwa pens door de Sovjet-Unie. De dienst Bescherming Bevolking (BB) werd belast met de aanleg van schuilkelders. Die kwamen op drukke knooppunten en waren bedoeld voor passanten op straat die bij een luchtalarm snel een schuilplek moesten zoeken. De ondergrondse ruimtes hadden dikke betonnen muren tegen de straling en een luchtfilteringssys- teem tegen radioactieve stoffen. Rotterdam had onder meer op de metrostations BB-ruimten waar soms wel 15.000 mensen konden schuilen, ingericht met veldbedden, wastafels en toiletten. Amsterdam maakte een plan voor achthonderd schuilplaatsen voor 80.000 mensen. Maar eind jaren 70 waren er slechts veertig ge bouwd. Tegelijk werden achttien bun kers gebouwd voor de ministers en hun staf, en voor belangrijke dien sten als Rijkswaterstaat, de PTT en het KNMI. De meeste 'noodzetels' waren in en rond Den Haag, de an dere in verschillende provincies, voor topambtenaren. ,,Het zou slechts tien minuten duren voor een kernraket Neder land bereikte'', zegt bunkerspecia list Kees van Leeuwen, die er vorig jaar een rapport over schreef voor de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. ,,Die tijd was voor de re gering te kort om naar het buiten land te vluchten. Daarom moesten er plekken komen waar overheids instanties ondergronds konden schuilen bij een atoomaanval.'' Zuurstof De bunkers werden ingericht met meubilair, vergaderruimtes, kanti nes, bedden, keukens, werkplek ken, communicatiemiddelen, voedselpakketten en tanks voor zuurstof en brandstof. Het meubi lair werd vastgeschroefd aan de vloer, zodat het niet ging schuiven bij een explosie. In de noodzetels konden hon derd mensen maximaal twee we ken wonen en werken. „Uitgangs punt was dat twee weken na een aanval de dodelijke radioactieve stoffen weg zouden zijn of de oor- log was beslist. Er was niet veel comfort, je zat hutjemutje.'' Veel van deze regeringsbunkers zijn nog intact, compleet met het meubilair en de voedselpakketten van toen. De meeste noodzetels, die officieel nog staatsgeheim zijn, worden niet gebruikt. Er vonden soms wel oefeningen plaats en op enkele crisismomenten zetelden ministers en hun staf in een bun ker, zoals Defensie tijdens de val van Srebrenica en Financiën tij dens de nacht van de millennium wisseling. ,,De bunkers in de provincies zijn meestal gesloopt of in slechte staat'', zegt Van Leeuwen. ,,Die van de ministeries zijn nooit leeg gehaald. Er liggen nog potloden, boekjes voor telefoonnummers, draaischijftelefoons en donker bruine stoelen.'' Nu zijn ze niet nuttig meer, zegt van Leeuwen. ,,Kernwapens zijn zo krachtig dat je daar niet te genop kunt bouwen. Bij een atoombom zoals in Hiroshima had de regeringsbunker slechts 50 pro cent kans om te overleven.'' Ook naar de schuilkelders voor passanten is decennialang niet meer omgekeken. Volgens een lijst van de Vredesbeweging telde Ne derland in 1983 zo'n tweehonderd tot driehonderd schuilkelders. ,,De dreiging nam af en de schuilkel ders werden vaak gebouwd in combinatie met de bouw van een parkeergarage of flat'', zegt Rémon de Man. ,,Tot in de jaren 80 zijn nog schuilkelders opgeleverd. Die liggen er nog het beste bij.'' Hoeveel er nu nog zijn, is niet bekend. Zelfs na 25 jaar onderzoek stuit de stichting nog steeds op onbekende of verloren gewaande kelders. ,,Alles moet nagekeken of vernieuwd worden'', zegt De Man. Dat gaat miljarden kosten. Som mige deuren kunnen niet meer dicht of zijn niet bestand tegen de luchtdruk van een explosie. ,,In een oorlog met conventionele wa pens zijn de schuilkelders prima te gebruiken. Maar als er een grote bom valt, vullen de ruimtes zich met roet en stof.'' Westerse experts zijn het er niet over eens en op sociale media circuleren verschillende, soms wilde verklaringen: het zouden windrichtingen zijn, het zou een provocatie zijn aan het adres van de Oekraïense president Volodi- mir Zelenski en de letter Z zou gereserveerd zijn voor voertui gen voor de aanval op Charkov. Duitse experts denken dat de let ters voor de Engelse transcripties staan van de beginletters van Russische voorzetsels van twee slogans. Z komt dan van 'Za po- byedu' ('Voor de overwinning'). Volgens Russische bronnen bete kent dat ook dat een militaire missie is voltooid. De V is voor Russische militairen een stempel voor de kreet 'In waarheid ligt macht'. Andere symbolen, zoals een driehoek met lijnen of cirkel met stippen, zouden gebruikt worden om aan te geven waar voertuigen naartoe gaan. - Bob van Huët Familiereis Costa Rica iel €2.299 Leeftijdscategorieën Familiereis Mexico 16l €2.399 12+ en 16+ - bekijk Familiereis Griekenland 8 €1.299 sawadee.nl/familie22 GO ZATERDAG 5 MAART 2022 Yevghen Zbormyrsky wordt getroost als zijn huis afbrandt. In Irpin gingen meer wo ningen in vlammen op na Russische aanvallen. fotos G Tussen de ellende is er ook geluk. Deze ou ders noem den hun dochter Victory. Ze werd gebo ren in de schuilkelder van een zie kenhuis in Schuilkelders verouderd en verwaarloosd Een stalen deur, een boven grondse luchtuitlaat of oude tafels die als moderne panelen aan het plafond van een Amster dams metrostation zijn gehan gen. Op tal van plekken zijn de sporen zichtbaar van de honder den schuilkelders en bijna twin tig overheidsbunkers die Neder land in de jaren 60 en 70 bouwde. Tonny van der Mee Amsterdam Schuilkelders in Middelburg (boven) en Rotterdam. fotos FOS FOTOGRAFIE, RÉMON DE MAN ROTTERDAM Ze zijn overal zichtbaar in deze 'speciale militaire operaties': Russische tanks en gepant serde voertuigen met 'V' en 'Z' erop geschilderd. Wat beteke nen die letters eigenlijk? dagen vanaf dagen vanaf dagen vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5