Natuurfotograaf Henk Knibbeler volgt de ontmanteling van 8 Hij is bijna wekelijks in de Hedwigepolder te vinden. Natuurfotograaf en dichter Henk Knibbeler uit Clinge zag met lede ogen aan hoe de polder werd leeg geveegd om plaats te maken voor getijdenatuur. 'Ik zeg weleens: De vogels die er nog zijn, vliegen ondersteboven, omdat ze de bodem niet meer herkennen' THEO GIELE boerderijen en andere bebouwing. De gekapte populieren. Een foto van journalist-schrijver Chris de Stoop verschijnt in beeld. De Stoop schreef de bestseller Dit is mijn hof, geïnspireerd op het lot van de Hedwigepolder. De schrij ver staat letterlijk op een puin- hoop. ,,Dat zijn de restanten van het jachthuis van eigenaar Gery De Cloedt. Chris wilde per se dat ik hem hier fotografeerde." De laatste jaren zijn het vooral graafmachines en hopen zand ('waar die vandaan kwamen, geen idee') die Knibbeler in de Hedwige fotografeert. De meeste vogels zijn gevlogen. ,,Ik zeg weleens: De vo gels die er nog zijn, vliegen onder steboven, omdat ze de bodem niet meer herkennen." Er zullen nieuwe soorten flora en fauna terugkomen in de onder gelopen polders, dat weet Knibbe- ler ook. Een knobbelzwaan in een nieuw gegraven geul in het ont- polderingsgebied is daar een voor beeld van. Maar Knibbeler ver wacht niet dat dat het verlies van de Hedwige goed zal maken. In het Grenspark Groot Saef- tinghe, de nieuwe naam voor de twee polders, komt straks een panoramatoren, gemaakt van de grond van de oude Scheldedijk. ,,Ze verwachten honderdduizend bezoekers per jaar. Het is allemaal gericht op commercieel gewin. Ik moet het nog zien. Maar ze verge ten dat de mensen altijd hebben genoten van de oude polder. Waarom moest die verdwijnen? PFAS in de Schelde heeft de dis cussie over de ontpoldering doen opflakkeren. Ondanks alle be zorgdheid over deze en andere gif tige stoffen die met het Schelde- water straks de polders binnen stromen, denkt Knibbeler niet dat er hoop is op een 'volgende keer' voor de Hedwige. Zelfs niet als de dijken toch niet worden doorge- stoken. ,,De polder van toen is ver dwenen, voorgoed kapot. Zo spij tig." Het baardmannetje kijkt ons vanaf het beeldscherm aan. ,,Kijk die heb ik een paar jaar geleden ge fotografeerd in het riet in het Sie- perdaschor naast de Hedwige." Met elke muisklik komt een an dere vogel tevoorschijn die hij in het ontpolderingsgebied fotogra feerde voordat de werken begon nen. De blauwborst met zijn felle kleuren. Kleine kwartels scharre lend in het hoge gras langs de dijkrand. Alerte pa trijzen, bedacht op ge vaarvan boven. Boomvalken, de in Nederland zeldzame steltkluut, kiekendie ven, uilen. „Er zijn hier 135 soor ten vogels geteld, waarvan 40 soorten hier broedden. Ze zijn bijna allemaal weg. Dat is zo spijtig." Zijn tongval ver raadt dat zijn wieg in Brabant stond. Op zijn 12de verloor hij zijn vader. Zijn Zeeuws-Vlaamse moe der trok daarna begin jaren 60 met haar zeven kinderen in bij haar ouders in Hengstdijk. Zo belandde Henk in Zeeuws-Vlaanderen. Zijn liefde voor de natuur erfde hij van zijn opa Piet. ,,Ik leerde fotografe ren en volgde natuurcursussen." ,,De kwartels broedden hier in 2016 voor de laatste keer. Sinds dien zijn ze verdwenen." De laat- ste keer is ook de titel van een boek dat komende zomer verschijnt. ,,Het wordt een naslagwerk met foto's, verhalen en gedichten. De laatste keer is gekozen omdat de schoonheid van de polder voor de laatste keer kon worden vastge legd." De Hedwige- en naastgelegen Belgische Prosperpolder ken merkten zich door de bomenlaan, kleine percelen en bosjes. Een 300 hectare groot paradijsje achter de Scheldedijk onder de rook van de machtige Ant werpse haven en in dustrie. Henk sprak (en spreekt) met de boeren die in de pol ders werkten. Die ge sprekken heeft hij ver werkt tot een verhaal in het boek. „Deze men sen leefden met de elementen. Een vredig leven in saamhorig heid. Gelovige mensen ook. Gene raties die in honderd jaar de pol der maakten tot wat hij was. En dat moest verdwijnen. Ze krijgen nog steeds tranen in de ogen als ze zien wat er met de Hedwige is ge beurd." Chris de Stoop Knibbeler legde de veranderingen in de Hedwige- en Prosperpolder, en het naastgelegen smalle Sieper- daschor, nauwgezet vast in vele honderden foto's. De sloop van de ZATERDAG 5 MAART 2022 GO 'Polder is voorgoed kapot, Omgezaagde bomen in de Hedwigepolder. Baardmannetje in het Sieperdaschor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 56