Jan Vantoortelboom Rus met een Napoleoncomplex T In het nieuws Uit het nieuws alle Speelgoed voor kinderafdeling Adrz Werven met woning blijkt succes DEZE WEEK IN Z Mevrouw Doedens deelt uit 'We hebben voorlopig vacatures ingevuld ft 6 KEESVAN VREDEGEM LEEFT VOOR DE MUZIEK 8 NATUUR FOTOGRAAF VOLGT DE HEDWIGE 9 DAG HUIS: RUIM WONEN VLAK BIJ HET STRAND Sommige mannen ontgroeien dat potje oorlogs- gevoel niet andaag kwam er weer eens een mannetje van de ZVU langs. Maar deze keer wel een die van wan ten wist. Na een half uur op zolder had hij het probleem gelokaliseerd en gefikst. Ik moest er zelf ook wat voor doen. Eerst moest ik een vijftal bomvolle dozen met kerstspullen verslepen, waarbij hij fijntjes opmerkte dat zijn vrouw ook elk jaar opnieuw die ziekte had, en ten tweede diende ik een of andere houten aftimmering weg te kloppen waaronder een knooppunt van buizen en slangen bleek te zitten. Voor haar 90ste verjaardag wilde ze speelgoed vragen, om dat aan de kinderpolikliniek in Goes te ge ven. Het Adrz had in coronatijd alle speelgoed weggedaan. Voor kinderen die naar het ziekenhuis moeten, kan speelgoed een fijne afleiding zijn. Nu lag er een hele tijd niets in de wachtkamers van het ziekenhuis. Mevrouw Doedens, die in Goes woont, overlegde met de Stichting Vrienden Adrz hoe ze het beste zou kunnen schenken. Die stich ting stelde voor medewerkers van de kinderafdeling speelgoed te la ten kiezen. De jarige zou dan geld geven om goed speelgoed te ko pen. De verjaardag was afgelopen november en mevrouw Doedens kreeg heel wat envelopjes van fa milie en vrienden. Het geld dat ze kreeg, gaf ze aan de Stichting Vrienden om er speelgoed mee te kopen. Het leek de stichting het leukste als mevrouw het speel goed zelf officieel uit zou komen reiken. Ook dat duurde vanwege corona een stuk langer dan ge hoopt. Maar dinsdag is het zover. Dan krijgt de kinderpolikliniek een hele stapel nieuw speelgoed. Hopelijk brengt dat een beetje ontspanning of vrolijkheid voor kinderen die naar het ziekenhuis moeten. De Stichting Vrienden Adrz re gelt mooie extra's voor patiënten en hun naasten. Zie: adrz.nl/stich- tingvriendenadrz. gebeurt nog wel eens in de verbeelding van de volwassen man, maar dat is marginaal en beheersbaar. Fantasie blijft in de meeste gevallen best fantasie. Echter, sommige mannen ontgroeien dat potje oorlogsgevoel niet. Integendeel, ze cul tiveren het. Ze geilen erop, want het is macht. En macht werkt erotiserend, zeker als er verder weinig opwindends te vinden is in de fysieke verschijning van die mannen. Dus Poetin, Rus met een Napoleoncomplex: je zou ook gewoon met je flappen kunnen zwaaien, daarmee bereik je het zelfde. Maar wellicht gaat het nog verder dan dat: het is voor god willen spelen. Alleen de god die hij wil verpersoonlij ken is noch alwetend, almachtig en algoed. Het is een min der behepte god die geen moer geeft om de duizenden ziel tjes die hij al heeft gemaakt. Het goede nieuws is dat het feit dat deze god niet alwetend, almachtig en algoed is maakt dat dit misbaksel feilbaar is. bedankte het mannetje van de ZVU voor zijn efficiëntie en de fijne mijmering die het gevolg was van zijn komst en ging over tot de orde van de dag. John Bijl, de eigenaar van Vitro Plus in Burgh-Haamstede, kreeg zelfs sollicitanten uit Hong Kong. ,,Een Zeeuws stel wilde graag te rug naar Zeeland en ons aanbod leek ze ideaal." Niet iedere werk gever biedt een huurhuis bij een baan, maar varenkweker Vitro Plus dus wel. ,,We zochten al een tijd mensen en alleen maar via-via werven, le verde onvoldoende kandidaten op", vertelt John Bijl. ,,Sollicitan- ten hikten ook aan tegen de reis tijd naar ons bedrijf in Burgh- Haamstede. Hoeveel zin ze ook hadden om bij ons in het groen te werken, ze reageerden niet op va catures." Het tiny house in Renesse dat een nieuwe medewerker van Vitro Plus kan huren, trok de aandacht. Micha van de Burgwal (20) uit Amersfoort solliciteerde, hij mocht een dagje meedraaien en had meteen een baan en ook een huis. Hij was één van de vijftig sol licitanten op de zes vacatures van Vitro Plus. ,,We hebben voorlopig alle vacatures ingevuld, dat is prachtig", vertelt Bijl. ,,Op een kwartiertje fietsen van je werk wonen, is fijn." Het tiny house was een eerste stap, wat Bijl betreft. Hij wil men sen ook perspectief bieden als ze op termijn ruimer willen wonen. ,,Het zou mooi zijn als er in Burgh-Haamstede woningen ge bouwd kunnen worden." Moddergevecht KIEK! P10 12 Oekraïne Beland in een nachtmerrie 16 Rode diesel Kassa voor criminelen 18 Streamingoorlog Nóg een onlinedienst erbij In sloopwerk ben ik altijd uitzonderlijk goed geweest, dus ook dat was zo geregeld. Maar toen ik daar nog met de hamer in mijn hand stond, viel mijn oog op een stukje speelgoed voor m'n voeten. Het moest uit een van de dozen zijn gevallen die ik eerder versleepte: een grasgroen Play- mobilploegje. Mijn buurmannen, agrariërs, zouden er trots op zijn. En pats boem, ik ben 10 en ik speel op zolder met al mijn Playmobilpoppetjes. Het is zomervakantie, nog vroeg in de ochtend en de merels fluiten en de zon schijnt op het kamerbreed tapijt dat mijn vader ooit op zolder had gelegd. Het tapijt is groen en geel, precies wat ik nodig heb, want het lijkt op een weide en een koren veld. Ik speel dat ik boer ben en ik stal er mijn paarden, koeien en varkens binnen een zelfgemaakte omheining van die lange, smalle houten stokjes die ze in het pretpark Bellewaerde gebruiken om roze suikerspinnen op te draaien en die ik bij elk be zoek speciaal daarvoor mee naar huis neem. Er loopt een zwarte hond, een herder, die het erf bewaakt en er spelen kinderen in een hooizolder bovenin de stal. Binnen is moeder de vrouw bij het kookvuurtje in de keuken bezig met potten en pannen. Het is een heel huiselijk en vredig tafereel. Maar dan komen de india nen. Ze zetten de fik in de gebouwen, slepen mijn vrouw, kinderen en mijzelf, aan handen en voeten vast gebonden, achter hun pony's door het stof, terwijl ze de zwarte herder die hen in de hie len probeert te bijten met pijlen doorboren. Bij hun dorp aangekomen binden ze ons aan de totempaal en villen ons levend. ZATERDAG 5 MAART 2022 GO Een potje oorlog in de verbeelding van een 10-jarige. Dat Ik legde het grasgroene Playmobilploegje in een doos,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50