l 4 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND Kort nieuws De grootste kerncentrale van Europa is na felle beschietingen in handen gekomen van de Russen. Hoe gevaarlijk is dit en heeft het ook gevolgen voor ons land? In de nacht van donderdag op vrijdag brak er brand uit in de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne. Dit ge beurde na beschietingen van Rus sische troepen. Volgens het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) werd de brand vrij snel geblust. Rafael Mariano Grossi, directeur van het IAEA: ,,Een projectiel heeft een gebouw geraakt dat op het terrein van de kerncentrale staat. Het gebouw maakt geen deel uit van een van de reactoren, daar is geen schade." Bij gevechten op of rond het ter rein overleden minstens drie Oekraïense soldaten, bij de brand zelf raakten ook twee mensen gewond. Je moet heel erg je best doen als je de reactoren van de centrale wilt raken De kerncentrale Zaporizja, de grootste van Europa, ligt in de ge lijknamige provincie bij de stad Enerhodar aan de Dnjepr-rivier. Zaporizja is een van de vier operationele kerncentrales van Oekraïne. De centrale bestaat uit zes kernreactoren en is goed voor zo'n 20 tot 40 procent van de Oekraïense elektriciteitsvoor ziening. Momenteel is één reactor (nummer 4) operationeel. Reactor 1 is in onderhoud, reactoren 2 en 3 in veilige shutdownmodus en reactoren 5 en 6 in reserve. De kerncentrale heeft een vermogen van 950 megawatt. Ter vergelij king: bij de kerncentrale Borssele in Zeeland is dat 485 megawatt. De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken, Dmitro Koe- leba, waarschuwde na de brand meteen voor een mogelijke explo sie van de centrale die 'tien keer groter' kan zijn dan de ramp met de centrale in Tsjernobyl in 1986, de grootste kernramp uit de ge schiedenis. President Zelenski waarschuwde voor 'het einde van Europa' als de kerncentrale in Zaporizja zou ontploffen. Experts melden echter dat een rampscena rio onwaarschijnlijk is. De reacto ren zijn volgens Eric Van Walle, directeur van het Belgisch nucleair onderzoekscentrum SCK CEN be veiligd door een betonnen koepel, zodat ze zelfs een aardbeving of het neerstorten van een vliegtuig aankunnen. Het beschieten met artillerie zal dan ook niet veel in vloed hebben. ,,De centrale dateert uit begin jaren 80, maar is bijvoor beeld niet te vergelijken met die van Tsjernobyl. Zowel van binnen als van buiten is dit complex veel veiliger. Zaporizja is eenzelfde soort centrale als die in Borssele'', vertelt Van Walle. ,,Je moet heel erg je best doen als je de reactoren wilt raken'', zegt ook stralingsdes kundige Hielke Freerk Boersma van de Rijksuniversiteit Gronin gen. ,,Alleen een zware bom zou mogelijk zoveel schade aan een koelbad met splijtstofstaven kun nen berokkenen dat er straling kan ontstaan.'' Dat het Russische leger de cen trale in handen heeft, is volgens Wim Turkenburg, kernenergie- deskundige en emeritus hoogle raar aan de Universiteit Utrecht niet direct een bedreiging voor Europa. Moskou controleert nu de elektriciteitsvoorziening in de regio en daar was het de Russen zeer waarschijnlijk om te doen. ,,Als ze de stroomvoorziening platleggen, kan dat consequenties hebben voor het functioneren van bijvoorbeeld ziekenhuizen", stelt hij. Geen elektriciteit zou het da gelijkse leven van de Oekraïners bemoeilijken. Net zoals het blok keren van havens langs de Zwarte Zee of andere strategisch belang rijke plaatsen voor voedsel- en wa terbevoorrading. Dat past volgens defensiespecialisten binnen het concept van de zogeheten wurg- strategie. Van Walle stelt dat het geenszins de bedoeling van de Russen kan zijn om de centrale te vernietigen. ,,Als er straling vrij komt, kan dat ook gevolgen heb ben voor Rusland. Wat ze wel wil len is nog niet duidelijk. Ze ken nen in ieder geval de technologie, want die is in Rusland ontwik keld. Wellicht gebruiken ze de energievoorziening voor de Krim.'' Volgens Eric Van Walle niet. ,,We meten continu of er sprake is van verhoogde straling bij kerncentra les. Tot nu toe hebben we geen en kele verhoging waargenomen.'' Toch zijn veel Nederlanders bezig met het gevaar van nucleaire stra ling. Zo is de vraag naar jodiumta- bletten flink gestegen, meldt de brancheorganisatie van apothe kers (KNMP). Voor de goede orde: het innemen van kaliumjodide, de werkzame stof in jodiumtablet- ten, kan de kans op schildklier kanker bij een kernramp verklei nen. Boersma: ,,Als er in Oekraïne radioactieve stoffen zouden vrij komen, zijn dergelijke tabletten vooral van belang voor de mensen in het land zelf. Als een radioac tieve wolk ons land binnendrijft, zijn de schadelijke stoffen al zo verdund dat we er geen of amper last van hebben. Dat was ook zo na de Tsjernobyl-ramp.'' Ook de woordvoerder van de apothekers vereniging roept op de tabletten niet zomaar te gebruiken. ,,Het ministerie van VWS raadt af de tabletten in huis te halen.'' ZATERDAG 5 MAART 2022 GO De universiteiten, hoge scholen, academische ziekenhuizen en onder zoeksinstellingen zetten alle samenwerkingsver banden met collega's in Rusland en Belarus voorlo pig stil. Ze maken geen geld meer over, delen geen gegevens en beginnen geen nieuwe projecten. Russische en Belarussi- sche studenten, docenten en onderzoekers die nu in Nederland zijn, mogen wel blijven. Internetbedrijf Google stopt tijdelijk met het ver kopen van online adver tenties in Rusland. Dat geldt ook voor dochteron derneming YouTube. Eer der namen Twitter en Snapchat al soortgelijke stappen. Google had het Russische staatsmedia al onmogelijk gemaakt om advertenties te kopen of verkopen. NOS-correspondent in Rusland Iris de Graaf is voorlopig terug in Neder land vanwege de 'te onze kere' werkomstandigheden in het land. De Graaf deed sinds de Russische inval in Oekraïne vrijwel dagelijks verslag vanuit Moskou. De andere Ruslandcorrespon dent, Geert Groot Koer- kamp, blijft volgens een woordvoerder wel. De Provincie Fryslan en de gemeentes in Fries land willen zo snel mogelijk onder het contract uitko men dat is afgesloten met gasleverancier Gazprom. Daarom onderzoekt de provincie nu de mogelijk heden om ervoor te zorgen dat de overheden bij het volgende contract niet als nog vastzitten aan Gaz prom. Nederland stuurt be ademingsapparatuur naar Oekraïne. Dit gebeurt op verzoek van het Europese programma rescEU. De Europese Commissie re gelt het vervoer en betaalt de rekening van zowel de medische hulpmiddelen als het vervoer. Musea in Nederland hebben hulp aangeboden aan de Hermitage Amster dam nadat het donderdag de banden heeft verbroken met het gelijknamige staatsmuseum in het Rus sische Sint-Petersburg. Vanwege de breuk is de expositie over Russische avant-garde voortijdig voorbij. Dat leidt op korte termijn tot financiële pro blemen, omdat de Hermi tage Amsterdam volledig op eigen inkomsten draait. Russen pakken kerncentrale, maar geen reden voor paniek Sanne Schelfaut Groningen IWat is er gebeurd? - Hielke Freerk Boersma, stralingsdeskundige 2 Wat weten we over de kern centrale? Het Russische leger veroverde in de nacht van donderdag op vrijdag de kerncentrale van Zaporizja. foto reuters 3 Hoe gevaarlijk was de brand? 4 Is de inname van de kerncen trale door de Russen een be dreiging voor Europa? 5 Geen reden voor paniek in Ne derland? Oleg neemt af scheid van zijn vrouw Yana, die met hun zoontje vlucht na hevige ge vechten in onder meer Bucha en Irpin, twee voorsteden van Kiev. FOTO GETTY IMA GES Mensen in Bucha zoeken dekking als de stad wordt beschoten. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4