H Nederlandse boeren proberen bedrijf in Oekraïne gaande te houden 3 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND Terwijl veel mensen uit Oekraïne vluchten, blijven de koeien van Nederlandse boeren achter. Die moeten worden gemolken. En het zaad moet de grond in. Hoe doe je dat als de stroom uitvalt en de mannen het leger ingaan? Vanuit zijn boerderij in het midden van Oekraïne kijkt Kees Huizinga uit over vel den die zijn bedekt door een dun laagje sneeuw. Het is stil, wat on heilspellend. Huizinga's vrouw Emmeke en dochters van 11 en 12 zitten veilig bij zijn schoonouders in Nederland. Ze wisten het land te ontvluchten via Roemenië, na dat vorige week donderdag ook in de buurt van hun boerderij bom men waren gevallen. Boven hun hoofden hoorden ze het gebulder van raketten, de ramen rammel den. In de verte zagen ze rook opstijgen bij de munitiedepots van de stad Uman. Deze donder- Als zaaien niet lukt, zitten we straks met een enorme voedselcrisis dagochtend is het rustig. Maar de situatie blijft onverminderd span nend, zegt Huizinga. ,,Het is oor log. Het geweld kan elk moment weer kan losbarsten.'' Huizinga was vastbesloten te blijven. Zijn 2000 koeien moeten worden gemolken, zijn 400 var kens gevoerd. Op zijn bedrijf van 15.000 hectare werken 400 men sen, ze verbouwen tarwe, wortels, uien. ,,Het werk moet doorgaan, zo goed en kwaad als het kan.'' In zijn huis, waar de slingers van zijn dochters verjaardag nog hangen, logeren nu vluchtelingen. Familie van een medewerkster. ,,Zij ko men uit het oosten van het land, waren op familiebezoek. Toen de Russen binnenvielen, konden ze niet meer terug.'' Ook in vier ap partementen op het erf waar nor maal stagiairs of gasten uit Neder land verblijven, slapen nu vluchte lingen - 'kennissen van kennissen' die onderweg zijn richting Lviv, of nog verder naar het westen. en papieren worden gecontro leerd. ,,Bij elk dorp is de weg ge blokkeerd met autobanden en me talen kruizen om saboteurs te we ren die bijvoorbeeld de elektrici teitsvoorziening platleggen." Dat is het doembeeld van de Ne derlandse melkveehouders. Zon der stroom kunnen hun koeien niet worden gemolken. En als hun uiers niet stipt op tijd twee keer per dag worden leeggemolken, worden melkkoeien ziek. Bevrien de boeren uit Nederland hebben daarom extra aggregaten ingeza meld, die nu onderweg zijn naar Oekraïne. Maar voor aggregaten is brandstof nodig, en die is schaars. ,,We proberen zelfvoorzienend te worden. Voer hebben we genoeg op voorraad, maar waar halen we onderdelen vandaan als een land bouwmachine kapot gaat? De voedselproductie móét doorgaan, dat is een grote verantwoordelijk heid", zegt Smits. ,,Wij leveren da gelijks melk voor zeker 160.000 mensen. Als wij boeren de bevol king niet meer kunnen voeden, worden ze zwak. Dan kunnen ze ook niet vechten.'' Ook Huizinga ziet het als zijn roeping voedsel te blijven produ ceren. Toch besluit hij later op de dag het land te verlaten. Zijn me dewerkers en de vluchtelingen blijven achter op de boerderij. Hij hoopt dat hij snel kan terugkeren. ,,In Europa ga ik steun vragen voor de Oekraïense boeren. Over drie weken moet het zaad de grond in. Als boer heb je één kans per jaar om dat te doen. Als dat niet lukt, zitten we straks met een enorme voedselcrisis.'' Extra hulp Op het platteland ten zuiden van Kiev, waar ook Brabander Antoon Smits een melkveebedrijf heeft, is het relatief veilig. Zijn 1500 koeien worden 'gewoon' gemolken. Ver uit de meesten van zijn 170 mede werkers zijn nog aan het werk. ,,Niemand is gevlucht. Zo'n twin tig mannen zijn gaan vechten in het leger. Daar staat tegenover dat we extra hulp krijgen van mensen die de stad zijn ontvlucht en nu logeren bij hun ouders of familie in het dorp. De grote steden zijn doelwit. In het platteland zijn de Russen niet geïnteresseerd. Hier kunnen mensen ook nog makke lijker aan eten komen.'' De melkfabrieken waar Smits en Huizinga aan leveren, draaien nog. Zij kunnen hun melk er kwijt, al krijgen ze er niet meer voor be taald. Er is een systeem van ruil handel opgezet, vertelt Smits. Hij verblijft zelf met zijn vrouw en kinderen van 6 en 8 in Uden, maar heeft dagelijks contact met zijn twee Nederlandse bedrijfsleiders op de voormalige kolchoz (staats boerderij) in Haivoron. ,,Zo zorgen we samen met de overheid dat het voedsel dat er nog is, zo goed mo gelijk wordt verspreid. Met de vrachtwagen die onze melk weg brengt, komen kaas en andere pro ducten terug. Zo voorkomen we dat de supermarkt leeg raakt. De distributiecentra rond Kiev zijn nog maar deels operationeel. Le- vensmiddelenfabrieken kampen met tekorten aan onderdelen en verpakkingsmaterialen of zijn niet meer bereikbaar.'' De varkens van Huizinga gaan niet meer naar de slachterij. Elke dag geeft hij een paar dieren weg aan mensen in het dorp die ze slachten. ,,Zij weten nog hoe dat moet. Veel mensen op het Oekra- iense platteland hebben zelf ook een of twee varkens. Het vlees ma ken ze in en gaat naar het leger, of naar de steden.'' Zo zijn er alternatieve voedsel- distributielijnen ontstaan. „Boe ren die hun melk niet meer naar hun melkfabriek kunnen brengen, rijden nu zelf met een volle tank wagen naar het dorp. Daar kunnen mensen een paar liter halen.'' Willem Nammensma runt een groot aardappelbedrijf in de buurt van Lviv. De chipsfabriek waar de Fries normaal tien vrachtwagens per dag aan levert, ligt stil. ,,Ook gaat er minder naar de supermark ten, het transport naar Kiev en Odessa is lastig. We leveren drie a vier vrachtwagens per dag voor humanitaire hulp. De chauffeurs laten we niet meer alleen rijden, er gaat ook een bewaker mee.'' Blokkades Nammensma woont zelf in het re latief veilige Lviv. Zijn vrouw Inge en kinderen (10 en 5) heeft hij vlak voor Rusland binnenviel naar Ne derland gebracht. Sindsdien heeft hij al zes of zeven keer naar de par keergarage moeten vluchten om dat het luchtalarm ging. In zijn auto ligt 20 liter water en een vluchttas met tandenborstel en warme kleding. Onderweg naar het aardappelbedrijf moet hij langs blokkades waar zijn bagage GO ZATERDAG 5 MAART 2022 'Als wij de bevolking niet meer voeden, kunnen ze niet vechten' Annemieke van Dongen Rotterdam/Lviv - Kees Huizinga heeft een agrarisch bedrijf in Oekraïne FOTO AGRIKYIV G Willem Nam- mensma heeft een aardappel- bedrijf vlak bij Lviv. Antoon Smits (rechts) heeft vanuit Uden da gelijks contact met de bedrijfs leiders. PRIVÉFOTO'S Kees Huizinga wil in Europa steun vragen voor Oekraïense boeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3