HejmiM&HIUffiLz* oemseL Zwaardere straf voor overvaller c De tien Zeeuwse testlocaties blijven voorlopig nodig, zegt GGD Zeeland 11 CORDEJONGE Zijn kompanen, de 21-jarige Hamsa el A. uit Zierikzee en de Duivelandse Christine R. (21) werden conform de eis veroor deeld tot respectievelijk twee jaar cel en drie maanden cel plus een taakstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstrafvan vier maanden. De beduidend hogere straf van S. motiveerde de recht bank door te stellen dat S. - on danks zijn toezegging - geen openheid van zaken heeft gege ven. Daarnaast oordeelde de rechtbank dat S. moest worden gekwalificeerd als medepleger in plaats van medeplichtige. De drie probeerden, gewa pend met een (nep)vuurwapen eind augustus 2019 een woning in Zierikzee te overvallen met als argument dat El A. nog geld van de zoon des huizes tegoed had. De bewoonster wist echter de overvallers naar buiten te werken en de drie konden later worden aangehouden. OhlPeiSTUSJE/V M6EN P^FIi)K/tt700R[ 'ii Zeeuwen komen nog zo vaak 'om' een coronatest dat de GGD nog geen teststraten hoeft te sluiten. Al zijn ze niet allemaal meer hele dagen open. Het coronavirus is op zijn retour en ook van de maatregelen is niet veel meer over. Dan kunnen de teststraten ook wel weg, zou je denken. Maar niets is minder waar. „Carnaval heeft voor een piek gezorgd", zegt Ilona Schinkelshoek van GGD Zeeland. ,,We zien de vraag ineens weer omhoog gaan. Alcohol, schaars ge kleed naar buiten, dat helpt na tuurlijk allemaal niet mee." Ook het aantal positieve uitsla gen is weer gestegen. Al heeft dat ook een andere oorzaak. ,,We zien bij omikron dat mensen thuis vaak Corona al positief testen en vervolgens nog even door de teststraat rijden om het heel zeker te weten. Dan is die test dus waarschijnlijk ook po sitief. We zitten nu op bijna vijftig procent positief." Goes is populair De tien teststraten die Zeeland momenteel telt, kunnen dus nog niet dicht. Al werkt de GGD daar wel naartoe, vertelt Schinkelshoek. ,,Je kunt op verschillende manie ren afschalen. Je kunt de deur dichttrekken, je kunt minder vaak testen per uur, of je kunt nog maar een halve dag open gaan. Dat de den we in Hulst en Oostburg." Maar ook de andere manieren worden overwogen. ,,Goes is een heel populaire teststraat; daar wer den tijdens de piek ruim tweehon derd testen per uur afgenomen. Vlissingen is ook druk en Terneu- zen, Zierikzee en Sint Maartens dijk - zeker nu, na carnaval. Maar in bijvoorbeeld Renesse is steeds minder te doen. Je zou je kunnen voor stellen dat die binnenkort sluit." De medewerkers van GGD Zeeland, en dat zijn er de laatste twee jaar heel wat, zijn overal in zetbaar. Dus zowel in de teststraat als op locaties waar wordt gevacci neerd. ,,En tot dusver is het óf druk bij het testen en minder druk bij het vaccineren, óf net an dersom." Eén teststraat per eiland Uiteindelijk blijft dan op elk eiland één teststraat over, degene die het meest rendabel is. ,,Dat moet dan voorlopig even vol doende zijn", denkt Schinkels- hoek. ,,Zeeuwen zijn relatief trouwe testers, maar ze hebben ook een zekere nuchterheid. Het moet wel echt een nut dienen. Over het algemeen scoorden we aardig gemiddeld. Iets erboven misschien." Zeeuwen zijn trouwe testers, maar ze zijn ook nuchter. Het moet wel een nut dienen Terug de horeca in Maar er komt een moment dat, na het af- schalen van de teststraten, ook minder mede werkers nodig zijn. Dat is nu al gaande, ver telt Schinkels- hoek. ,,En dat gaat eigenlijk heel natuurlijk. Veel van onze mede werkers komen uit een totaal an der beroepsveld. De horeca bij voorbeeld, de reclame of het toe risme. Nu dat allemaal weer aan trekt, zie je die mensen weer te rugvloeien. Anderen wilden graag een bijdrage leveren in de bestrij ding van de pandemie. Dat is zeker gelukt." GO ZATERDAG 5 MAART 2022 MIDDELBURG Het was slecht nieuws voor de 21-jarige Justin S. uit Zie- rikzee. Hij kreeg gisteren door de rechtbank in Middelburg een celstraf van twee jaar op gelegd in plaats van de ge- eiste drie maanden plus zeven maanden voorwaarde lijk en taakstraf van 240 uur. - Ad Roos 0- •V-'-ft'Tv' Teststraten nog niet dicht Wendy Wagenmakers Goes 'V. De tijd van files voor de teststraat is inmiddels voorbij. Maar de GGD wil ze nog niet allemaal sluiten. foto johan van der heijden - Ilona Schinkelshoek, GGD Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39