Vrede in de Hof van Heden Razendsnelle Interceptor geeft de Vlissingse douane meer slagkracht 10 In de jacht op drugssmokkelaars beschikt de douane in Vlissingen over een nieuwe boot: de Interceptor. Het vaartuig is uniek in zijn soort. Als schipper Ed in de Vlissingse Buitenhaven de gashendel open draait, brullen de twee Volvo-mo- toren, die per stuk goed zijn voor 440 pk. De Interceptor maakt snel heid en klapt op de golven van de Westerschelde. De snelheidsmeter tikt 55 knopen aan, zo'n 99 kilome ter per uur. Binnen een kwartier ligt de douaneboot voor de kust van Hoofdplaat. Maar één in Nederland Ed weet precies wat de Interceptor in zijn mars heeft. Hij was betrok ken bij het ontwerp van de boot, waarvan er in Nederland maar één bestaat. ,,Deze Interceptor is speciaal ge maakt voor de douane. In Rotter dam varen we met Ribs en worden de hoogste golven veroorzaakt door een voorbijvarend binnenvaart schip. Op de Westerschelde hebben we soms te maken met golven van anderhalve of twee meter hoog. De Interceptor heeft daar geen moeite mee. Als je met een Rib hard de bocht in gaat, kan die op enig mo ment omslaan. De Interceptor is net als een trein op de rails. Die blijft al tijd in positie.'' De bijna elf meter lange alumi nium boot is stabiel, snel, wendbaar en voorzien van de nieuwste tech nieken. Ed noemt de Flir, een ca mera die van kilometers afstand haarscherpe beelden kan maken. De schipper wijst naar een beeld scherm en drukt op een knop. ,,En zo kunnen we zien of er iets ver dachts op de bodem ligt.'' De Interceptor heeft ook een warmtecamera aan boord, die vooral van pas komt als het donker is. Ed: ,,We kunnen 's nachts sche pen observeren zonder dat de be manning dat in de gaten heeft. Via de warmtecamera kunnen we bij voorbeeld zien dat iemand langs het schip afdaalt via een trap.'' Snel reageren Douanedirecteur Chris Lohstro legt uit dat de Interceptor wordt in gezet bij controles en observaties van boten met een hoog-risico-ge- halte. Het gaat dan vooral om zee schepen, die afkomstig zijn uit Zuid-Amerika en tussen de fruitla- dingen mogelijk cocaïne meevoe ren. ,,Met de Interceptor kunnen we vooral snel reageren als er drugs We denken dat het maar een tijdelijke daling is. Het blijft een kwestie van alert zijn overboord worden gezet.'' Om cocaïnesmokkel tegen te gaan, zet de douane in Zeeland ver schillende middelen in: mobiele ca mera's, een visitatieteam, duikers en x-rayscans. Vorig jaar kwam daar de OED bij, een apparaat waarmee lucht uit containers kan worden ge zogen zonder dat de deuren open gemaakt hoeven te worden. ,,In Vlissingen heeft dat nog niet tot drugsvangsten geleid, maar in Rot terdam wel'', zegt Lohstro. Minder onderschept De Interceptor geeft de douane in Zeeland nog meer slagkracht en daar is Chris Lohstro blij mee. Ook nu het lijkt alsofVlissingen minder populair is bij drugssmokkelaars dan een paar jaar terug. Het aantal onderscheppingen in de Zeeuwse haven is spectaculair gedaald: van 7000 kilo in 2020 naar 250 kilogram in 2021. ,,Honderd procent zeker weten we het niet, maar we hebben sterk het vermoeden dat dat twee rede nen heeft'', vertelt Lohstro. ,,Als douane voeren we méér en betere controles uit, en dat maakt Vlissin- gen onaantrekkelijker. Verder is het zo dat verschillende politieonder zoeken hebben geleid tot de aan houding van meerdere havenme dewerkers. Dat is voor criminele or ganisaties een klap. Maar we zijn er niet gerust op dat het aantal onder scheppingen niet weer zal stijgen. We denken dat het maar een tijde lijke daling is. Het blijft een kwestie van alert zijn.'' MONNIKENWERK Kom je via Grijpskerke? Dan zie je als je het dorp nadert links een zwarte schuur. Daar moet je zijn, ik wacht je op." Ik heb een afspraak met Peter Geene in de Hof van Heden. Een project waarmee de PKN-ge- meente in Oostkapelle sinds 2015 vorm geeft aan 'Groene Kerk' zijn. ,,De volkstuinen liggen ook op grond van de diaconie. De Hof van Heden is in 2015 aangeplant op een gedeelte dat al jaren braak lag." Met brede armgebaren wijst hij over de hof, waar hij bezig is met het bijwerken van het bijenhotel met op maat gezaagde bamboes tengels. Peter vertelt over de basis schoolleerlingen die bij de bouw van het hotel betrokken zijn en de metselbijen die er hun eitjes in leggen. ,,In één stengel leggen de vrouwtjes zo'n tien eitjes, in aparte compartimentjes van bijen was." De eerste wilde bijen heeft hij al gesignaleerd. Verderop ligt een heuvel voor graafbijen. ,,Hier langs het water hebben we sinds vorig jaar een vlinderidylle, we zaaien er bloemen van een akker randenmengsel. Vlinders en libel len hebben het zwaar door de lage waterstand in moerasgebied als gevolg van de droge zomers. Al was afgelopen zomer wat beter, de situatie heeft zich nog niet her steld." Het hart van de hof bestaat uit een hoogstamboomgaard met oude fruitrassen, walnoten en langs de rand hazelaars en een Zeeuwse haag. ,,Leen Jobse, de vroegere dierenarts, heeft hier ook bollen geplant. Als de bloemen bloeien zie je de symbolen van ge loof, hoop en liefde." In de snoep- tuin langs de Grijpskerkseweg groeien ieder jaar frambozen, kruisbessen, rode, witte en zwarte bessen. Alle vruchten Het idee is met de Hof van Heden een bijdrage te leveren aan de bio diversiteit. De kerk werkt samen met de Imkersvereniging Walche ren en de Stichting Landschapsbe heer Zeeland. De hof is een ont- moetings- en belevingsplek waar iedereen van alle vruchten mag eten. Ik stel me voor hoe lekker het mijmeren is op het bankje, als het wat warmer is en de wilde bijen zoemen. Groene theologie Toch is het niet allemaal vanzelf sprekend wat de groene diaken in Oostkapelle realiseert. ,,Om het predikaat 'Groene Kerk' te krijgen en behouden moet er ieder jaar weer iets nieuws worden opge pakt. Voor de ene kerkganger lijkt dat te veel van het goede, voor de ander nooit genoeg. Juist het pre- dicaat 'Groene Kerk' maakt ons bewust van dilemma's, afwegin- gen en keuzes. Daarom werken we ook met een meerjarenplan. Onze diepste drijfveer is de groene theo logie, zoals die onder meer wordt uitgelegd in het gelijknamige boek van Trees van Montvoort. Vanuit de Bijbel en de christelijke traditie benadrukt zij dat niet de mens centraal staat als heerser over de schepping, maar Gods liefde voor héél de schepping." Heerser De mens als heerser. Deze dagen krijg ik er rillingen van. Hoe vre dig is het om in een tuin te wer ken, waar je nog enige invloed hebt. ,,Kijk", zegt Peter, ,,de bam boe zaag ik met de hand zodat de rosse metselbij zijn vleugels niet beschadigt aan splinters." ZATERDAG 5 MAART 2022 GO Boot tegen drugssmokkel Douanedirecteur Chris Lohstro (links) en schipper Ed op de Interceptor. Eldridge Pentury Vlissingen - Chris Lohstro, douanedirecteur Kijk op pzc.nl/video José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Lees haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38