CZ wil huisarstenpost in avond en weekend sluiten Rederijkers Zierikzee krijgt er in coronatijd 17 leden bij 9 Hoe kun je groeien als je niet samen kunt spelen? Toneelgezelschap Rederijkers Zierikzee is het gelukt. In coronatijd meldden zich 17 nieuwe deelnemers aan. Van die nieuwe spelers is de helft onder de 16 jaar, zegt productie leider van de Rederij kers Nelleke Tamerus met onverholen trots. ,,We hebben van oudsher een grote groep jon geren onder onze spelers en dat missen veel theatergroepen. Onze jongste speler nu is 11 jaar oud." De Rederijkers Zierikzee - die geen vereniging is, maar een stichting - telt nu 46 spelers en 18 vrijwilli gers en is daarmee het grootste theatergezelschap van Schou- wen-Duiveland. Dinsdag zijn de repetities begonnen voor een com pleet nieuwe voorstelling. Gravensteen Oh, wat was dat een pijnlijke be slissing in het voorjaar van 2020, de periode dat de coronapandemie uitbrak. In mei moest al worden besloten dat de voorstelling in het najaar niet door kon gaan. ,,We gaan altijd uit van zo'n 30 repeti ties voorafgaand aan een stuk. We zagen dat we de tijd niet hadden voor de voorbereidingen en ook de vergunning ging lastig worden met de toen geldende maatrege len. Bovendien zou een van de lo caties waar we speelden het Gra vensteen zijn, in die krappe ruimte konden we moeilijk ander halve meter afstand houden, ook het publiek niet", zegt Nelleke Ta merus. Als productieleider is zij de verbindende schakel voor alles wat er moet gebeuren in en rond een toneelstuk. Alles werd afgeblazen en 2020 was dan ook een stil jaar voor de Rederijkers. ,,We hebben in sep tember, op de dag van de première een brief met confetti bij iedereen in de bus gestopt met de bood schap: 'Maak er thuis maar een feestje van.' Tamerus vertelt dat er samen met het bestuur toch weer vooruit werd gekeken. Want er mocht dan wel geen voorstellings datum in het verschiet liggen, an dere mogelijkheden waren er wel licht wel. „Misschien konden we wel theaterlessen gaan geven, zo dra het weer kon. We mikten op Er kwam boven verwachting veel reactie op onze uitnodiging versoepelingen in de zomer. Toen begonnen we mensen weer bijel- kaar te brengen via workshops. Ook nodigden we mensen uit om mee te doen en daar kwam boven verwachting veel reactie op. Er waren 17 mensen die zeiden: 'Wij willen ook graag mee doen.'" Daarmee zijn de Rederijkers ge groeid. ,,Op een enkeling na is ie dereen gebleven. Daar ben ik ont zettend dankbaar voor, dat het on danks de lockdown zo'n hechte groep is gebleven." Eeuwenlange pandemie En nu wordt er hard gewerkt aan een nieuwe voorstelling. De Rede rijkers spelen altijd op locatie en het stuk is altijd gebaseerd op een historisch feit. Hoe kan het dan ook anders dan het thema voor de nieuwe voorstelling de pest is. ,,Die pandemie ging door heel Eu ropa en heeft eeuwenlang gewoe kerd. Het is een mooie link met deze tijd", vindt Tamerus. „Wij spelen over een van de laatste ke ren dat het in Zierikzee was, in 1666." Publieksbegeleiders De stad met al haar monumenten leent zich uitstekend als decor, vindt Tamerus. Het wordt een wandelvoorstelling langs verschil lende scènes. Ook daarom al kun nen de Rederijkers altijd meer vrijwilligers en spelers gebruiken. ,,We kunnen we niet garanderen dat iedereen een rol krijgt, maar we kijken natuurlijk wel altijd naar de kwaliteiten van iemand, want we hebben altijd veel men sen nodig. Bij onze aankomende voorstelling hebben we publieks begeleiders nodig die de toeschou wers gidsen langs de speellocaties. Dan is het wel leuk als ze dat niet als zichzelf doen, maar als een per sonage." De kaartverkoop voor de acht voorstellingen in september start in mei, zie rederijkerszierikzee.nl Het voortbestaan van de spoed eisende huisartszorg op Schou- wen-Duiveland staat onder druk. Maar de centrale post in Zierik- zee blijft vooralsnog ook in de avond en het weekend gewoon open, verzekert voorzitter Anne Marijn Kool van de eilandelijke huisartsenvereniging. 'Behoud van huisartsenpost en po likliniek in Zierikzee' meldt de ver kiezingsfolder van het CDA Schou- wen-Duiveland onder de foto van Daniël Joppe, de nummer twee op de lijst. Wat is er aan de hand? Vol gens Joppe zijn er serieuze 'signa len' bij de partij binnengekomen dat de toekomst van beide voorzie- ningen op het spel staat. ,,We heb ben in Zeeuws-Vlaanderen gezien hoe de verzekeraars Oostburg heb ben gesloten en de huisartsenzorg voor die hele regio hebben gecon centreerd in Terneuzen. Wij willen hier niet in zo'n zelfde discussie te rechtkomen." Op de vingers getikt Als het aan de huisartsen ligt, gaat dat zeker niet gebeuren, reageert Kool op de onrust die is ontstaan door de folder. Al speelt er volgens haar wel degelijk iets op dat vlak. ,,In heel Nederland wordt door ver zekeraars gekeken hoe de zorg ge concentreerd en tegen zo laag mo gelijke kosten kan worden aangebo- den." De centrale post in Zierikzee is door CZ, de grootste zorgverze keraar in Zeeland, op de vingers ge tikt voor de stijgende kosten van de spoedeisende hulp. ,,Uit het oogpunt van kostenbe sparing is met CZ gesproken of de post in de avonduren en weekein den eventueel dicht zou kunnen", vertelt Kool. ,,Maar daarvan hebben wij als huisartsen direct gezegd: dat is niet haalbaar in verband met de grote afstand tot de zorg die je dan creëert. Dus vooralsnog is daar ab soluut geen sprake van!" Patiënten van Schouwen-Duiveland zouden in dat geval zijn aangewezen op de post Goes. Kool: ,,Stel dat de dienst doende huisarts in één van de uit- De zorgvraag bij de huisartsenpost neemt heel erg toe hoeken in de Bevelanden zit en wordt opgeroepen voor een huisbe zoek op Schouwen-Duiveland. Dat is niet te doen." Kool snapt wel waar de schoen wringt. ,,De zorgvraag bij de huis artsenpost neemt heel erg toe, ook door veel mensen met niet-spoed- eisende klachten. Daardoor blijven de kosten stijgen. Het zou veel schelen als mensen bij zichzelf te rade gaan ofze écht wel in de avon duren of het weekend naar de dok ter moeten. Of dat het misschien toch ook kan wachten tot de vol gende dag of maandag." Betrouw bare websites als thuisarts. nl en moetiknaardedokter.nl kun nen daarbij helpen, aldus Kool. Ook het ADRZ hecht volgens haar be lang aan behoud van de spreekuren voor specialisten in de polikliniek in Zierikzee, om deze zorg voor met name oudere inwoners van het ei land goed bereikbaar te houden. PM ZATERDAG 5 MAART 2022 De Rederijkers zijn dinsdag begonnen met de repetities van het nieuwe theaterstuk. Om dat te vieren ging de kurk van de fles en werd geproost met feestelijke bubbels. foto Niet spelen en tóch groeien Valeska Nastaly Zierikzee - Nelleke Tamerus, productieleider ZIERIKZEE - Anne Marijn Kool, Huisartsenvereniging - Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37