Miljoen van de Postcodeloterij valt in een 'spookdorp' Schellach wil Oekraïne helpen met 12.000kilo overtollige oude kaas 6 NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD Wie straks in het stemhokje staat, heeft voor Hulst keuze uit een overzichtelijke acht partijen. Maar er komen nieuwe gezichten bij. En die zouden best eens voor meer reuring kunnen gaan zorgen. Leve het spookdorp Domburg, zegt Anke Rootlieb met een mengeling van cynisme en blijdschap. Omdat er in de Herenstraat in Domburg nog maar weinig mensen perma nent wonen, hoeven zij en haar man Wim Koops de Superpostco- deprijs van één miljoen euro maar met weinigen te delen. ,,Maar met vijf adressen." Haar man Wim vertelt dat in hun straat 21 huisnummers zijn en daar van worden zeven permanent be woond. ,,Er zijn hier in de buurt ook straten waar het nog veel erger is. Waar nauwelijks nog mensen per manent wonen." Spam Deze week ontvingen ze een mail van de Postcodeloterij met het heu gelijk nieuws dat ze een flinke prijs hadden gewonnen. Aanvankelijk dachten ze dat het om spam ging. Er zijn hier straten waar nauwelijk nog mensen permanent wonen Hij: ,,Want je gelooft het eerst niet." Desondanks namen ze contact op met het hoofdkantoor van de loterij en toen hoorden ze dat het toch echt waar was. Donderdag stond Gaston Starre- veld van de Postcodeloterij dan ook daadwerkelijk samen met een ca merateam in de Herenstraat. Zij: ,,Echt zoals het op tv gaat." En ver volgens vertelde hij dat ze bruto 166.666,00 euro krijgen. Hij: ,,Over een week of vier staat dat op onze rekening." Hij geeft ook aan dat er nog 29 procent kansspelbelasting afgaat. ,,Dan blijft er voor ons dus 118.000 euro over." Kleinkinderen Ze zijn er heel blij mee en hebben nog geen idee waaraan ze het geld gaan uitgeven. Zij: ,,We moeten het nog laten bezinken." Maar ze ver tellen wel dat de kleinkinderen niet worden vergeten. ,,Die krijgen ook iets." Ze doen al sinds 2006 mee met de Postcodeloterij, mede omdat veer tig procent van de inleg naar goede doelen gaat. Maar ze zeggen ook eerlijk dat ze hoopten ooit eens iets serieus te winnen. Zij: ,,We hebben wel eens chocolade gewonnen en waxinelichtjes." Verhuizen Binnenkort gaat het stel verhuizen. ,,Naar Gapinge." Ze vertellen dat ze in Domburg een heerlijk huis heb ben en op een fantastische plek wo nen. ,,Je bent hier bijvoorbeeld zo op het strand." Maar de toeristische drukte verdrijft hen. Hij: ,,Onze tuin grenst alleen maar aan tuinen van tweede woningen. Die mensen hebben een ander ritme als ze hier zijn. Ik moet om zeven uur op, maar zij gaan tot laat in de nacht door." En hij heeft het ook over mensen die midden in de nacht al lallend over straat lopen. ,,Dat is echt niet leuk." Als geboren en getogen Domburger doet het hem veel om te verhuizen. ,,Maar voor ons is het beter zo." Nieuwe kozijnen David Passenier behoort ook tot de gelukkige bewoners van de He renstraat. ,,Ik heb één lot dus ik krijg 83.333 euro", zegt hij terwijl hij zijn moestuin aan het bemesten is. En hij weet ook al wat hij met het geld gaat doen. ,,Nieuwe kozijnen zetten." Hij wijst naar zijn huis en vertelt dat de achterkant al een flinke opknapbeurt heeft gehad. ,,Met die prijs kan ik nu ook de voorkant doen. Dat komt wel erg goed uit." Algemeen Belang Groot Hulst (ABGH), CDA, Groot Hontenis- se-Hulst (GHH), de PvdA, Hulst- Plus, de VVD, Forum voor Demo cratie en D66 doen mee in Hulst. Vorige keer waren er nog tien partijen. Toen kon ook ge stemd worden op de SP en Groen Links, maar nog niet op FVD. Deze keer doen SP en GroenLinks niet mee aan de verkiezingen, waar door er minder keus is op de over wegend linkerflank. Onder de acht verkiesbare partijen zitten drie lo- kalo's; het vertrouwde ABGH, HulstPlus doet voor de tweede keer een gooi en ook Groot Honte- nisse doet alweer vele jaren weer mee. Die lieten overigens, speciaal voor deze verkiezingen, hun par tijnaam aanpassen met '-Hulst' er achter. De oude naam was nog een verwijzing naar de tijd vóór de herindeling. Aantal wethouders Hulst blijkt fan van parttime wet houders. De laatste vier jaar had Hulst vijf wethouders, waarvan drie parttime. Of een dergelijke betrekking in deeltijd goed uitge voerd kan worden, daarover ver schillen de meningen. Ook over het aantal wethouders werd gere geld gebakkeleid in de raad. Een gemeente met 27.500 inwoners zou het ook met drie wethouders af moeten kunnen, zo werd ge steld. De sfeer in de Hulster politiek is er al jaren een van ouwe jongens krentenbrood. De meeste huidige raadsleden, lopen alweer even Vanwege de coronacrisis werd de afgelopen twee jaar lang niet zo veel kaas verkocht als anders. Els: ,,Er waren weinig toeristen in de winkel. En de horeca, waar nor maal gesproken de helft van onze kaasproductie naartoe gaat, kon niks ofminder afnemen. Daardoor zitten we nu, twee jaar na het uit- zie ook pzc.nl/video mee. De komende periode zou dat zomaar anders kunnen liggen. De kopstukken van het CDA en de PvdA, wethouders Adri Totté en Diana van Damme, houden het voor gezien. De PvdA is wat de kandidaten ook betreft flink ver jongd en D66 en FVD zijn dit jaar nieuw op het Hulster toneel. Zij zouden voor wat meer reuring kunnen zorgen. Raadsleden zijn niet de enigen die stuivertj e wisse len. Hulst krijgt dit jaar behalve een nieuwe raad, ook een nieuwe burgemeester. Jan-Frans Mulder gaat vanaf oktober met pensioen. Oud zeer Hulst is ook de gemeente van het oud zeer. Als er ooit onderling tus sen partijen onenigheid is ge- C De sfeer in de Hulster politiek is er al jaren een van ouwe jongens krentenbrood breken van de pandemie, met 12.000 kilo kaas opgescheept. Het gaat om oude brokkelkaas. Slecht zal die niet snel worden, maar de kazen in de opslag moeten wel re gelmatig gedraaid en gepoetst worden en de verkoop loopt niet zo storm als bij jonge kaas." Mesu wilde er vanaf en dus schakelde zij de hulp in van Breda Maakt Mij Blij in. Die organisatie bracht al eens 15.000 kilo overtol lige kaas van monniken uit Berkel Enschot aan de man. Samen keken ze naar manieren om de kaas te slijten, toen de oorlog uitbrak. ,,We keken ofwe de kaas daarheen weest, dan wordt dat wel vergeven, maar niet vergeten en zo af en toe wordt nog even lekker in oude wonden geroerd. Raadsleden die overstapten of een eigen partij be gonnen, verloren sowieso krediet. In het kader van het dualisme, zou het allemaal niet meer moeten uit maken, maar moties ingediend door de 'oppositie' halen het maar zelden. De stemverhoudingen zijn nagenoeg al vóór het indienen be kend en dat heeft de afgelopen ja ren al vaker tot frustraties geleid. Hulst is ook de gemeente waar al sinds jaar en dag wordt gezegd dat de nieuwe coalitie al gesmeed is, nog voor de verkiezingen zijn ge weest. konden verschepen, maar de vraag is of ze daarmee geholpen zijn. Toen ontstond het idee pakketten te maken waarvan een deel van de opbrengst naar Giro555 gaat." De kaas is vanaf zaterdag vier weken te koop per stuk of in een pakket met lokaal bier, Zeeuwse mosterd en kaaskoekjes. Van ieder verkocht stuk kaas gaat 2,50 euro naar samenwerkende hulporgani saties in Oekraïne, van de borrel pakketten is dat 5 euro. Bestellen kan via www.maaktmijblij.nl. Op halen kan op 2 april in Breda of bij de boerderij in Middelburg. - Wendy de Jong MIDDELBURG LIJST 1 Wim Koops en Anke Rootlieb: „Je denkt eerst dat het spam is als je zoiets leest." foto lex de meester ZATERDAG 5 MAART 2022 PM DOMBURG Politiek Hulst Vijf gezinnen in Domburg win nen samen één miljoen euro via de Postcodeloterij. Dankzij het toerisme hoeven ze maar met weinig inwoners te delen. - Wim Koops, inwoner van Domburg Sheila van Doorsselaer Sophie Stockman Hulst 12.000 kilo oude kaas. Els Mesu van kaasboerderij Schellach zit ermee in haar maag. Maar dat probleem is niets in vergelijking met de oorlog in Oekraïne, vindt ze. En dus gaat ze die kaas verkopen voor giro 555. De posters hangen, de borden staan. Elke lokale politicus haalt alles uit de kast om er voor te zorgen dat u straks het bolletje achter zijn naam rood kleurt. Maar wat kunt u en mag u van hen verwachten? Waar moeten zij zich de komende jaren druk over maken? Een overzicht in dertien afleveringen. Vandaag deel 8: de ge meente Hulst. Verkiezingsposters, bij de ba siliek in Hulst. FOTO ROLF BOSBOOM Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34