svrzraadvantoezicht Nieuwbouw Julianaschool valt duurder uit Bevelandse gemeenten willen inkomenstoets voor huishoudelijke hulp Een lid Raad van Toezicht met als aandachtsgebied ondernemerschap. De rechtbank in Middelburg gaf de de vijf Bevelandse gemeenten er eerder deze week flink van langs. Ze deed uitspraak in een zaak die was aangespannen door de Goese Enge- lien Bareman. Zij krijgt geen huis houdelijke hulp meer via de WMO - de wet die regelt dat mensen die het zelf niet redden, via hun ge meente ondersteuning krijgen. Ba- reman verdient daarvoor te veel, vond GR De Bevelanden - de orga nisatie waarin de Bevelandse ge meenten samenwerken. 'Dit kan niet' Die gemeenten besloten afgelopen zomer om mensen boven een be paalde inkomens- of vermogens grens voortaan geen huishoude lijke hulp meer te bieden via WMO. Ondanks het feit dat dat niet mag van de regering. Dat vraagt om uit leg, en die geeft wethouder Marga van de Plasse van de gemeente Bor- sele graag. Ze spreekt namens alle vijfde gemeenten. ,,De regering be sloot ruim twee jaar geleden dat je voortaan voor 19 euro per maand alle WMO-hulp krijgt die je nodig hebt. Het gaat dan om huishoude lijke hulp, maar ook dagbesteding en hulpmiddelen, zoals een traplift. Wij hebben toen meteen gezegd: dat kan niet, dat wordt te duur." En dat bleek ook wel, zegt Van de Plasse. ,,Sinds die regels zijn inge voerd, hebben bij ons 25 procent méér mensen huishoudelijke hulp aangevraagd dan ervóór. Mensen zeggen tegen elkaar: 'Goh, betaal jij je hulp nog zélf. Via de gemeente kan dat veel goedkoper hoor!'" En dat is niet de bedoeling van de WMO, benadrukt Van de Plasse. ,,Die is bedoeld als vangnet, voor mensen die het anders echt niet redden. Kijk, de jeugdzorg kost ons óók handenvol geld. Maar dan denk ik: die kinderen hebben die hulp écht nodig. Dat is bij de WMO heel anders." Geen compensatie Het bekostigen van huishoudelijke hulp kost een gemeente per geval gemiddeld 3000 euro per jaar, zegt Van de Plasse. ,,En mensen betalen zelf 19 euro per maand, dus 228 per jaar. We leggen daar dus per huis houden bijna 2800 euro op toe." Het Rijk geeft er geen compensatie voor. ,,We moeten het zelf ophoes ten." Het is niet meer uit te leggen, vindt ze. ,,Hier in Borsele zijn we bezig met een bezuinigingsronde. Jeugdzorg kost óók veel geld. Maar die kinderen hebben het wél echt nodig meenteraden, voor het invoeren van een inkomenstoets. ,,Vooral om een signaal aan Den Haag af te ge ven", legt Van de Plasse uit. Dat er uiteindelijk een rechtszaak zou ko men die ze zouden verliezen, stond voor de gemeenten eigenlijk al vast. ,,Het is jammer dat het zo ver moet komen. Maar ook de publiciteit die dat geeft, helpt ons weer." Het mag niet Overigens is het idee dat WMO er alleen moet zijn voor mensen die het écht nodig hebben, best breed gedragen. De Burgeradviesraad in Kapelle staat er bijvoorbeeld ook achter. ,,Als je zelf je hulp kunt be talen, moet dat niet via de WMO", vindt voorzitter Jacques Derksen. ,,Punt is alleen: die inkomenstoets mag niet. Als je van burgers ver wacht dat die wet naleven, moet je dat als gemeentebestuur óók doen. Het zou fijn zijn als ze in Den Haag de regels aanpassen." Alle lobbywerk, ook via de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten, heeft wel effect, want inmid dels heeft de regering beloofd iets te gaan veranderen. Hoe de Beve- landse gemeenten tot die tijd om gaan met de uitspraak van de rech ter, moeten ze nog bespreken. ,,Maar goed", zegt Van de Plasse. ,,We laten natuurlijk niet alle an dere mensen ook naar de rechter gaan." zorgt in zeeland www.svrz.nl/ De Raad van Toezicht van SVRZ zoekt i.v.m. het vertrek van één van haar leden Een flinke tegenvaller voor de gemeente Reimerswaal: wéér moet er meer geld worden uitgetrokken voor de sloop en de nieuwbouw van de Julianaschool in Krabbendijke. Leerlingen volgen straks hun les sen in een nieuw gebouw aan de Hinkelingestraat, maar voor het zover is moet er gesloopt en ge bouwd worden op de bestaande locatie. Voor die klus moet ruim acht ton méér worden uitgetrok ken dan gedacht. Het is niet de eerste keer dat er geld bij moet. Ruim vijf miljoen verwacht Reimerswaal nodig te hebben voor het hele project van slopen en bouwen. Terwijl de nieuw bouw in 2017 nog voor minder dan de helft in de boeken stond. Het prijskaartje is al eens bijge steld, omdat de bouwkosten ge stegen waren. Dat is nu wéér het geval. In extreme mate zelfs, zeg gen burgemeester en wethou ders. Gebouw is op Het leidt ertoe dat de goedkoop ste inschrijving ruim zes ton bo ven het budget zit. Maar om eventuele nieuwe tegenvallers op te vangen wordt de gemeenteraad gevraagd om het krediet met acht ton op te hogen. Die praat daar dinsdag in de raadsvergadering over. De vraag is overigens of de raad wel 'nee' kan zeggen: het be staande schoolgebouw uit 1961 is hartstikke op. De luchtkwaliteit laat te wensen over en de indeling voldoet niet meer aan de heden daagse eisen. De leerlingen van de reforma torische basisschool volgen, in af wachting van het hele proces, sinds de zomer hun lessen in een tijdelijk gebouw op het terrein van de voormalige gasfabriek, be ter bekend als 'Plan Kelders', aan de Vlierbessestraat. Bevelandse gemeenten be talen 2800 euro per jaar mee als iemand huishoudelijke WMO-hulp aanvraagt. Oók als diegene dat prima zelf kan betalen. Maar als we het geld vervolgens uit móeten geven via een andere weg, houdt het natuurlijk nooit op." En dus kozen de Bevelandse ge meenten vorig jaar, gesteund door hun ge- PM ZATERDAG 5 MAART 2022 Ook mensen die het best zelf kunnen betalen, vragen hulp in de huishouding aan bij de gemeenten. Die kost dat 2800 euro per jaar per persoon. foto getty images Heinkenszand - Marga van de Plasse KRABBENDIJKE - Michiel Bouwman Hulp voor 19 euro kan niet Martijn de Koning Reactie: Voor het volledige profiel en de procedure kijk op www.svrz.nl/raadvantoezicht. Uw reactie zien wij graag vóór 29 maart tegemoet, u kunt mailen naar raadvantoezicht@svrz.nl. De eerste gespreksronde zal plaatsvinden op vrijdag 1 april tussen 13.30 -17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33