Anna is blij met actie voor geboorteland Middelburg begint offensief tegen zwerfvuil 4 Willemien Treurniet van Stichting Hart van de Stad op de voetgangersbrug bij winkelcentrum Tref. Op de achtergrond links Rondvaart, die op maandagochtenden in het seizoen vanaf boten de gracht op zwerfvuil bevist. foto lex de meester Van een valk die meeuwen verjaagt tot persende prullenbakken; Middelburg begint een breed zwerfvuiloffensief. Maar waar tegen eigenlijk? Annemarie Zevenbergen Middelburg f H H kijk nou, daar I ligt een horloge I in het water. Met I een kettinkje er- I naast', zegt Wil lemien Treurniet verbaasd. De voorzitter van Stichting Hart van de Stad wandelt door Middelburg en signaleert her en der troep. Het horloge ligt bij een betonmortel- zak en putdeksel naast de houten voetgangersbrug naar winkelcen trum Tref. Ze is dan ook blij met het offensief van de gemeente, waardoor de stichting een bijdrage van 10.00 euro ontvangt voor het schoonhouden van binnenstad en grachten. De Stichting Hart van de Stad heeft vanaf 1 januari wat taken overgenomen van ondernemers vereniging VOM. ,,Zo houden we ons vanaf komend toeristensei zoen bezig met het schoonhouden van het stadscentrum en de grach ten. Vorig jaar deed de VOM dat nog. In het seizoen haalt de rond vaartboot elke maandagochtend zwerfafval uit de met de boot be reikbare grachten. Vrijwilligers gaan in de binnenstad met bezem en grijper aan de slag." Heel veel peuken Treurniet pakt en passant een leeg snoepzakje en een kartonnen kaartje van een speelgoedauto op om die in een prullenbak te mik ken. ,,Je ziet veel van dat spul; kas sabonnetjes, koekjesverpakkingen die van terrastafels zijn gewaaid en peuken. Heel veel sigaretten peuken. Die winnen het nu wel van de mondkapjes", zegt ze. Huisvuil komt ze niet veel te gen. Ook niet naast de gemeente lijke prullenbakken die door een verkleinde opening of overkap ping niet langer toegankelijk zijn voor huisvuilzakken. Overvolle bakken en troep ernaast blijft voor velen een ergernis. Treurniet: ,,Het is nu wel netjes, de prullenbakken zijn vast net geleegd." Er staan ex tra aangepaste rolcontainers in de Lange Delft, met kettingen vastge ketend ziet zij. In het seizoen staan er twaalf van die containers, ook met kleine vulopening. ,,Die kleine openingen zijn nog wel een punt van discussie", zegt Treur niet. ,,Een pizzadoos frommelen ze erin maar die blijft dan steken. Dan lijkt de bak vol en wordt spul ernaast gegooid of valt eruit." Wethouder Chris Dekker: ,,Je kan wel van een afvaloffensief spreken. We zetten breed in en trekken daar eenmalig een bedrag van 56.000 euro voor uit. Voor bij- Die kleine openingen zijn nog wel een punt van discussie - Willemien Treurniet, voorzitter van Stichting Hart van de Stad voorbeeld lessen op scholen, een nieuwe afvalcoach, een valkenja ger en het aanpassen van de prul lenbakken. Op zes locaties worden die vervangen voor persende prul lenbakken. Daar zit een mecha nisme in dat het afval een paar keer platgedrukt waardoor er meer in die bakken kan." Dat offensief wordt volgens Dekker niet ingegeven omdat er meer zwerfvuil op straat ligt nu Middelburgers moeten betalen voor leging van hun containers. ,,Doel daarvan was om mensen beter hun afval te laten scheiden. De voorlopige resultaten van het eerste jaar, dat was 2021, zijn boven verwachting. Van 200 kilo per per soon naar 129. Ons doel is 100 kilo. De vuilophaaldienst is sneller klaar en het opgehaalde afval vergt minder bewerking. Dat levert ook een besparing op. Alleen zien we nog wel te veel gft-afval in de grijze bak. Daar is nog winst te be halen." Middelburg zet ook weer een valkenier in tegen meeu- wenoverlast. ,,Die laat zijn roofvo gel tussen de huizen scheren en meeuwen maken zich dan snel uit de voeten. Ze broeden dan ook niet meer zo snel op de platte da ken in het centrum." MIDDELBURG Met een kwast schreef Anna Pokhodia op een doek dat ze lo yaal is aan Oekraïne, haar ge boorteland. Ze voelde zich ge steund door de actie van politiek Middelburg, die gisteren op de Markt haar steun betuigde aan het land. Dat gebeurde tijdens het wekelijks luiden van de klokken ter herden king aan de bombardementen in de Tweede Wereldoorlog. Een gepast moment, vond raadslid Arjan Beek man, omdat Middelburg als geen ander weet hoe het is om in oorlog te leven. ,,Vandaag bedrijven we geen partijpolitiek, maar staan we hier als één om Oekraïne een hart onder de riem te steken. De oorlog toont aan hoe belangrijk het is dat we in een democratie leven en dat niet één iemand zoveel macht in handen kan krijgen." Anna liep met haar vriend door het centrum toen ze blauwgeel ge kleurde doeken ontdekte bij het stadhuis. Een ieder die dat wil, kon na een moment van stilte tijdens het luiden van de klokken, een boodschap voor Oekraïne achterla ten. Zoals Make love not war en Pray 4 Ukrain. Anna kwam ruim zeven jaar gele den met haar moeder naar Middel burg. Haar familie woont in het noordoosten van Oekraïne, niet ver van de grens met Rusland. Anna: ,,We bellen elke dag met ze. Ook met mijn vader, waar ik weinig contact mee had. Mijn oom heeft zich aangemeld om zijn land te ver dedigen. Het gaat nu nog wel met ze, al moeten ze regelmatig de schuilkelder opzoeken. Gisteren viel de stroom uit en was er geen water. Ze zouden heel graag willen vluchten, maar alles is geblokkeerd. Ze kunnen geen kant op." De Oek raïense had de oorlog nooit zien aankomen en vond het vreselijk om te zien wat er gebeurt. Ze was blij dat Nederland meeleeft en massaal in actie komt om de mensen in Oe kraïne te helpen. - Wendy de Jong Anna Pokhodia komt uit Oekraïne en is blij om te zien dat veel mensen meeleven met haar geboorteland. foto lex de meester ZATERDAG 5 MAART 2022 PM 'Kijk, 'n horloge in het water' H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32