Weet jij al op welke partij je stemt op 16 maart? 3 burg en Kloetinge zijn er schuilkel ders. Sommige zijn vervallen, an dere worden gebruikt door bijvoor beeld KPN. Zelfs onder de zieken huizen in Goes en Terneuzen lig gen er. Vibo-kelders heten ze: Volksgezondheid in Bijzondere Omstandigheden. Ooit bedoeld om in geval van oorlog in te richten als noodhospitaal. Alsjeblieft, we moeten er niet aan denken. Maar stel dat, kunnen we in Zeeland dan nog ergens schui len? „Officieel zijn er in Nederland geen openbare schuilkelders meer", vertelt Anna Sophia Posthumus, woordvoerder van de Nationaal Co ordinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). ,,Na afloop van de Koude Oorlog is een streep gezet door het schuilkelderbeleid." En burgemeesters dan? Of de commissaris van de Koning? Ook die hebben geen schuilkelder meer. ,,Mocht Nederland getroffen worden door een oorlog, dan zal de landelijke overheid de regie ne men", aldus woordvoerder Imke van der Plas van de provincie Zeel and. ,,Er bestaat hiervoor noodwet geving. De commissaris kan door de minister gevraagd worden be paalde taken op zich te nemen." Nee, ook de voorzitter van Veilig heidsregio Zeeland heeft geen on dergrondse schuilplek, zegt woord voerder Arnoud Knegt. ,,Een oor logsdraaiboek ligt niet in de la. In zo'n geval worden bestaande crisis plannen gebruikt." Nogmaals, je kunt er beter niet over nadenken. Maar stel dat, zijn de bestaande schuilkelders nog bruikbaar? ,,Nee", denkt Sakkers. ,,Het is de vraag in hoeverre ze nog luchtdicht afsluitbaar zijn en of ventilatiesystemen nog werken. Bovendien zit er techniek van 50 jaar oud in. Internet ontbreekt vol ledig, om maar iets te noemen." De noodkelders onder de zieken huizen zijn ook niet meer te gebrui ken. ,,De muren zijn wel dik, maar het geheel is niet hermetisch af te sluiten", zegt woordvoerder René Maas. Ook ziekenhuis Adrz in Goes kan de kelder niet meer als nood hospitaal inzetten, weet Ilona Wie- lemaker. Beide ziekenhuizen heb ben geen 'oorlogsplan'. Net als de veiligheidsregio zetten ze be staande noodplannen in. Tobias van Gent zet ons weer met twee benen op de grond. ,,We zijn nog niet op het dreigingsniveau van de jaren '80. De Koude Oorlog was feller dan de situatie nu. Bovendien zijn er nu veel minder nucleaire wapens dan in de Koude Oorlog. Rusland had ooit 30.000 kernkop pen, nu zijn dat er zo'n 4000. Dat is geruststellend. Al schuilt in dit con flict zeker het risico van escalatie." De gemeenteraadsverkiezingen staan voor de deur! De PZC helpt je bij het maken van een keuze met een eenvoudige kieswijzer. Kies jouw gemeente, doorloop de stellingen met toelichtingen en ontdek welke partij het best bij je past. Kijk snel of jouw gemeente erbij zit! Doe de Kieswijzer op pzc.nl/kieswijzer PC ZATERDAG 5 MAART 2022 valt, dan... Ja, wat dan? zie voor video pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 31