Bijzondere eer voor uitzonderlijke schrijver c Leerlingen kampen met mentale problemen door coronapandemie Heijden speldde op verzoek van burgemeester Loes Meeuwisse de schrijver in zijn huis te Kam perland het lintje op, een erken ning voor Te Gussinklo's uitzon Interceptor geeft douane meer slagkracht Snelle boot Terneuzense Boys-Kloetinge Ewoud van Troost blijft de rust zelve Zeeuwse middelbare scholen zien dat flink meer leerlingen kampen met mentale problemen. Dat komt door de lockdowns en maatregelen tijdens de coronapandemie. De leerlingen zijn onder meer ge demotiveerd, eenzaam, angstig, ge strest of hebben een negatief zelf beeld. Soms zijn de problemen zo groot dat mentoren en zorgperso- neel op scholen moeten doorver wijzen naar hulpverleners, zoals psychologen, psychiaters of maat schappelijk werkers. De problemen van de jongeren komen door de lange periodes met online lessen. In die tijd hadden ze bovendien geen afleiding van hob by's, sport en sociale contacten. „Leerlingen voelen zich slecht over zichzelf en over wie ze zijn in een groep. Veel leerlingen hebben geen motivatie om te leren. Sommigen gaan niet meer met plezier naar school", signaleert ondersteu ningscoördinator Marlou Karkach van de SSG Nehalennia in Middel burg. In het ondersteuningslokaal van de vmbo-locatie is het drukker met jongeren die vastgelopen zijn. ,,Voor de coronapandemie vingen we dagelijks dertig leerlingen op. Dat aantal is nu ruim verdubbeld." Kwetsbaarste periode Docente Inge Maaskant van het Pontes Goese Lyceum ziet meer leerlingen met stress, faalangst en een negatief zelfbeeld. ,,Ze hebben negatieve ervaringen, onder meer met school, en daardoor minder vertrouwen in hun eigen kunnen. Deze jongeren zitten in de kwets baarste periode van hun leven. En nu kregen ze ook nog al die maatre- Leerlingen hebben negatieve ervaringen, onder meer met school gelen voor hun kiezen. Dat heeft impact, die voor sommige leerlin gen nog lang duurt. Het Goese Ly ceum probeert kinderen te helpen met gesprekken. Soms worden de inhoud en het tempo van de lessen aangepast. De school geeft mento ren meer tijd om leerlingen te on dersteunen. Soms is dat niet ge noeg. ,,We zien dat meer leerlingen doorgestuurd worden naar hulp verleningsinstanties." Docenten van verschillende scholen merken ook dat de sfeer in de klas is veranderd sinds corona. Na elke lockdown moesten leerlin gen opnieuw aan elkaar wennen. Dat zorgde voor meer ruzietjes en pesterijen in de klas. Bovendien is er minder 'groepsgevoel'. Op het Goese Lyceum zijn leerlingen dit schooljaar begonnen met een out- doordag om dat groepsgevoel een oppepper te geven. Welbevinden meten De Mondia Scholengroep (SSG Ne- halennia in Middelburg en het Scheldemond College in Vlissin gen) heeft sinds kort beter inzicht in het welbevinden van de leerlin gen, omdat een monitor is opgezet die de sfeer in de klas en het welzijn van de leerlingen meet én volgt. Marlou Karkach: ,,Er was behoefte aan dat inzicht, omdat we zo veel leerlingen met sociaal-emotionele problemen zien. Hiermee willen we problemen vroegtijdig signale ren en hopen we dat ook de leerlin gen boven water komen, van wie we niet verwachtten dat ze proble men zouden ervaren." Leerlingen krijgen zo nodig extra begeleiding. Het Reynaertcollege in Hulst heeft vorig schooljaar al aan leerlin gen gevraagd hoe ze in hun vel zit ten. Vijftien procent liet weten dat ze ondersteuning willen bij men tale problemen. De helft kan geen motivatie opbrengen om met schoolwerk aan de slag te gaan. Ze hebben veel stress, zijn gedemoti veerd, kunnen zich niet concentre ren en hebben soms depressieve ge voelens. De school heeft, met subsi die van de overheid, leerlingcoa- ches extra tijd gegeven om regelma tig met leerlingen in gesprek te gaan en hulp te bieden bij proble men. c Bijlage Z m Zeeland KAMPERLAND FOTO MAWRCELLE DAVIDSE Auteur Wessel Te Gussinklo uit Kamperland is gisteren be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Zijn echtgenote Odilia van der derlijke talent. Recentelijk ver scheen zijn roman De Expeditie, die hij op 22-jarige leeftijd schreef. Zijn werken worden getypeerd als hoogtepunten en klassiekers binnen de naoor logse literatuur. ,,Dit is toch bo ven verwachting! Ja ja, zeer", reageerde Te Gussinklo na af loop. CZEELAND 10 CZEELAND12 'Veel scholieren in de put' G Inge Maas kant, docent op het Goese Lyceum. foto MARCELLE DAVIDSE Cornelleke Blok Vlissingen - Inge Maaskant, docente Pontes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29