l Debuterende Krol pakt WK-titel 20 SCHAATSEN WK SPRINT EN ALLROUND IN HAMAR Mannen Jutta Leerdam (23) is voor het eerst in haar nog jonge carrière wereldkampioen sprint geworden. De winst maakt haar alleen maar gretiger naar meer. ,,Nu moet olympisch goud en een wereldrecord nog." Favoriet Voor Leerdam is het haar eerste we reldtitel sprint. Zij werd vooraf al als grootste favoriet bestempeld. Meerdere toppers ontbraken in Ha- mar op het sprinttoernooi. De Rus sen zijn uitgesloten van deelname aan internationale schaatswedstrij den door de oorlog met Oekraïne, en topfavoriete Miho Takagi kiest in Noorwegen voor het allroundtoer- nooi dat vandaag begint - waar ze eveneens favoriete voor de winst is. ,,Ik wilde eigenlijk gewoon liever betere races rijden, maar het was genoeg, that's it", zei Leerdam na af loop. ,,Het hoeft niet perfect, als je wint. Nu staat er gewoon wereld kampioen sprint achter mijn naam, dat is echt supercool. Ik was wereld kampioen afstanden, nu wereld kampioen sprint. Ik heb olympisch zilver, nu moet olympisch goud en een wereldrecord nog." Met geel-blauwe lak op haar nagels meldt Jutta Leerdam zich in de gang van het Vikingskipet in Ha- mar. Een statement, voor haar coach Kosta Poltavets die uit Oekra- ine komt, voor de wereld, tegen de oorlog in Oekraïne op de dag dat ze weer een vinkje op haar palmares kan zetten. Ze is wereldkampioen sprint. ,,Deze titel betekent heel veel voor me", zegt ze na afloop. ,,Ik had 'm nog niet. Toen ik op de Olympi sche Spelen zilver haalde, waar ik echt alles op had gezet, dacht ik: nu wil ik op het WK goud. Maar zo makkelijk is het niet, als je zoveel druk legt op die Spelen. En binnen twee weken moet je vanuit een jet lag, vanuit een ander continent en meeerst een paar dagen allerlei ver plichtingen, naar clinics en zo, een WK gaan rijden." Na de eerste dag was Leerdam echter wel de klassementsleider. Op kleine afstand van Femke Kok. Leerdam was vol vertrouwen, haar tweede dag is altijd beter dan haar eerste, weet ze. Maar met een late knal en een scherpe fluittoon ver dween alle spanning reeds halver wege het WK uit het vrouwentoer nooi. Wat een dag eerder in Hamar nog een interessante strijd tussen hen leek te worden, veranderde gis teren letterlijk in een aanfluiting, toen Kok - evenals haar tegen- Toen ik op de Spelen zilver haalde, dacht ik: nu wil op het WK goud standster Kimi Goetz - pas na zo'n dertig meter opschrok van de fluit toon van de starter ten teken van haar valse start. Kok keerde halverwege de bocht boos om naar de start, Leerdam moest langer wachten voordat zij in haar rit kon starten. ,,Het is niet dat het alleen haar race beïnvloedt", zegt Leerdam na afloop. ,,Het heeft zeker ook mijn race beïnvloedt. Ik zit daarna, denk dat ik bijna moet starten en dan valt bijna stil. Nie mand haalt hier voordeel uit." Uiteindelijk won Kok weliswaar de 500 meter, na een herstart ge volgd door een lastige kruising waarbij Goetz haar voorrang moest verlenen. Maar ze wist ook dat ze kostbare energie verspild had, verre van ideaal voor een sprintster als zij, die haar winst vooral haalt uit de kortste afstand. Kok pakte voor de afsluitende 1000 meter een marge van 0,22 seconde op Leer dam, wetende dat ze een dag eerder 0,80 seconde moest toegeven op deze afstand. Het bleek te weinig. Het onderlinge verschil na de af sluitende 1000 meter: 0,08 hon derdste van een seconde. Premier League niet op tv in China Murray herenigd met coach Lendl SKIËN Verrassende zege om wereldbeker ZATERDAG 5 MAART 2022 PC TOT EN MET ZONDAG TV NPO 'Dit is echt supercool' Thomas Krol is voor het eerst in zijn carrière wereldkampi oen sprint geworden. De 29-jarige schaatser uit De venter bleef in het Noorse Ha- mar met de zege op de afslui tende 1000 meter zijn landge noot Kai Verbij nipt voor. Krol won de 1000 meter in 1.08,51. Verbij werd derde in 1.08,92 en daardoor tweede in het klasse ment. Krol moest op de laatste afstand van de sprintvierkamp 0,16 seconden goedmaken op Verbij die hem was gepasseerd na de tweede 500 meter. De Canadees Laurent Dubreuil, die het klassement leidde na de eerste dag, kon niet meer van start gaan nadat hij positief had getest op het coronavirus. Krol is de zesde Nederlandse schaatser die de wereldtitel sprint verovert. Jan Bos was in 1998 de eerste. Daarna werd Er- ben Wennemars twee keer we reldkampioen sprint (2004, 2005), gevolgd door Stefan Groothuis in 2012 en Michel Mulder in 2013 en 2014. Verbij was in 2017 de laatste Nederlan der die de mondiale sprinttitel won. Thomas Krol won zijn eer ste WK sprint. foto anp Lisette van der Geest Hamar Met geel-blauwe lak op haar nagels schaatste Jutta Leerdam gisteren naar haar wereldtitel. FOTO STEPHAN TELLIER - Jutta Leerdam VOETBAL De Chinese zender die de rechten heeft van de En gelse Premier League zal de wedstrijden van dit week einde niet uitzenden. Vol gens de BBC gebeurt dit vanwege de steun voor Oe kraïne die vooraf aan de du els wordt betuigd, na de Russische invasie in dat land. China heeft als een van de weinige landen de Russische inval in Oekraïne niet scherp bekritiseerd. De Chinese VN-ambassadeur zei deze week dat Beijing „diep bezorgd" is over de laatste ontwikkelingen in Oekraïne, maar China ont hield zich van stemming bij een resolutie waarin de Russische inval werd ver oordeeld. TENNIS De Brit Andy Murray is op nieuw herenigd met Ivan Lendl (foto, rechts), de voor malig toptennisser die hem begeleidde naar zijn drie grandslamtitels. Het is al de derde keer dat de Schot en de Amerikaan van Tsjechi sche afkomst samenwer ken. Murray (34) brak in de cember met coach Jamie Delgado. Lendl, die in zijn carrière acht grandslamto- ernooien won, was tussen 2012 en 2014 voor het eerst trainer van Murray. De tweede succesvolle periode waarin de twee samenwerk ten was in 2016 en 2017. Lendl verdween weer toen Murray begon te worstelen met zijn pijnlijke heup, die hem bijna zijn carrière kostte. De afdaling om de wereld beker in het Noorse Kvitfjell heeft twee onbekende win naars opgeleverd. De Zwit ser Niels Hintermann en de Canadees Cameron Alexan der noteerden exact de zelfde tijd op de piste. Dat was al vrij bijzonder, maar wat nog meer in het oog sprong was dat ze alle grote favorieten aftroefden. De Oostenrijker Matthias Mayer, in Peking winnaar van het olympisch goud op de super-G, eindigde als derde op 0,12 seconde. De Zwitser Beat Feuz, olym pisch kampioen op de afda ling, werd vierde. De Noor Aleksander Aamodt Kilde, zette de vijfde tijd neer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20