O H Voetbalclub als laf schoonmaakmiddel Ploeg van Arne Slot moet tegen FC Groningen 18 Er was dit seizoen veel lof voor Feyenoord, dat in de eredivisie en in de Conference League voor vermaak zorgde. Maar de nederlaag tegen AZ zorgde voor kritiek. ,,Het was zondag toch gewoon slecht?'' Sjoerd Mossou Vrijdagmiddag, een week na het uitbreken van de oorlog in Oekraïne, gaf voetbalclub Vitesse uit Arnhem een statement af. 'Vi tesse spreekt zich uit voor vrede', luidde de bood schap. In de wedstrijd tegen Sparta stond 's avonds het zogenoemde V-teken centraal: de V van vrede. De spelers gingen dat gebaar allemaal maken, be loofde de club monter. Het statement van Vitesse vertoonde een opval lende gelijkenis met een heel ander statement, na melijk dat van Roman Abramovitsj, de Russische eigenaar van Chelsea, die woensdag aankondigde zijn club te gaan verkopen. Zowel bij Vitesse als bij Abramovitsj ontbraken namelijk de woordjes 'Rusland' en 'Poetin'. (In de Arnhemse verklaring kwam zelfs het woord 'oor log' niet voor.) Dat is geen toeval. Vitesse is eigendom van de Rus Valeri Oyf, een zogenoemde oligarch met geld als water. Oyf is weliswaar in Oekraïne geboren, zijn paspoort is Russisch, en zijn kapitaal ver diende hij grotendeels binnen hetzelfde kringetje als Abramovitsj en co. Oligarchen werden steenrijk onder de hoede van het Kremlin, bovenal door bakken met geld te ver dienen aan voormalige staatsbedrijven. Olie, gas, mijnen: al snel wisten ze van gekkigheid niet meer wat ze met al die miljoenen moesten. Daarom kochten ze niet alleen oneindig veel vastgoed, maar ook voetbalclubs. Hoe meer impli ciete invloed in de westerse cultuur, des te beter. Sport als speeltje en statussymbool, maar ook als semipolitiek machtsmiddel. Het zal u niet ontgaan zijn dat de internationale jacht op deze groep Kremlin-mil- jardairs is geopend. Luxe jachten worden ingenomen, fiscale opsporingsdiensten ruiken bloed, privébezittin- gen buiten Rusland staan onder grote druk. Het is precies de reden dat Abramovitsj nu Chelsea ver koopt. Hij probeert te redden wat er te redden valt. Sinds de oorlog in Oekraïne zijn juist de oligar chen doelwit geworden van internationale sanc ties. Het werd Abramovitsj te heet onder de voe ten. Wat het nog wat lastiger maakt voor deze arme drommels: ook in Rusland zijn ze bepaald niet meer onkwetsbaar. Tornen ze aan Poetin of het ge zag, dan kun je de wraakacties uittekenen. Abramovitsj of Oyf die de Grote Leider openlijk de maat neemt, de man voor wie ze zo lang een verlengstuk waren in het Westen? Poetin plukt ze onherroepelijk kaal, stuurt ze naar Siberië of des noods laat hij ze omleggen. Zie hier waarom Vi tesse een week nodig had om met een slappe, ver krampte en risicomijdende verklaring te komen. Wat de Arnhemse spagaat ook weer glashelder maakt: zo broos is het moderne voetbal dus gewor den. Sinds voetbalclubs hun ziel verkochten aan oligarchen en navolgers uit alle hoeken van de we reld, zijn ze niet langer een uithangbord van hun achterban, van een stad of een regio. Wat overblijft is vooral een zielloos stukje bezit, een lafschoonmaakmiddel, klaar om vermorzeld te worden tussen de dubieuze belangen van anderen. Te hopen valt dat ook Oyf zijn speeltje snel verkoopt, ter redding van het echte Vitesse, voet balclub uit 1892. Is die vervloekte oorlog toch nog ergens goed voor. Heel misschien. Tehopen valt dat ook Oyf zijn speeltje snel verkoopt VOETBAL Fortuna: Reijners VOETBAL Malen heeft vrij De wedstrijd van het Borus- sia Dortmund van spits Donyell Malen (foto) morgen tegen FSV Mainz 05 gaat niet door. Mainz heeft te veel (dertien) besmettingen in de selectie, waardoor het duel is ver plaatst naar 16 maart. Dit is de eerste wedstrijd van dit seizoen in de Bundesliga die om deze reden wordt afgelast. Kritiek Zijn voormalig ploeggenoot Joop van Daele was ook niet onder de in druk van het optreden tegen AZ. ,,Dat er nu wat kritiek is, dat hoort bij een club als Feyenoord'', zegt de man die de Rotterdammers in 1970 naar de wereldbeker schoot. ,,Het is gewoon erg vervelend dat je on deruitgaat tegen clubs als Vi tesse en AZ, de ploegen waarvan je - na de sterke start van het seizoen - had gehoopt dat je die inmid dels achter je hebt gehou den." Van Daele vindt net als Blin ker wel dat Slot en zijn spelers volop krediet bij elkaar hebben ge voetbald. ,,Maar eerlijk is eerlijk, Feyenoord heeft niet zoveel top- spelers. Het draait bij Feyenoord om Bijlow, Kök^ü en Sinisterra. En allen te positief geweest over Fey enoord? ,,Nee'', zegt Van Hanegem. ,,Het zag er toch leuk uit toen? Maar dat betekent niet dat je vanaf dat moment alles geweldig moet vin den.'' Dat Arne Slot zondag in Alk maar na rust zijn elftal 'topclub waardig' had zien reageren, gaat er bij Van Hanegem dan ook niet in. ,,Het was toch gewoon slecht?'' de uitstekende aankopen Aursnes en Trauner hebben dit elftal beter gemaakt. Maar Linssen is geen top- spits, Senesi geen topverdediger en Jahanbakhsh heeft het wekelijks moeilijk.'' Blinker vult aan: ,,Guus Til en Bryan Linssen laten het op dit mo ment niet zien, maar deze jongens hebben eerder toch wél heel sterk gespeeld? Ik vind ook niet dat we te positief zijn geweest. Het was toch ook heel vaak leuk om te zien?'' Van Daele is het daarmee eens. ,,Feyenoord toonde lef, dat viel te prijzen. Maar dat neemt niet weg dat je eerlijk moet zijn. Er is afgelo pen zondag een fase geweest in Alkmaar waarin Feyenoord ge woon niet aan de bal is geweest. Het had halverwege ook 4-0 kunnen staan. Dan kun je wel praten over een lekker eerste kwartier of een leuke tweede helft, maar dat telt he lemaal niet voor een club als Feyen- oord.'' Analyticus Aad de Mos voorspelde al dat Feyenoord 'een heel moei lijke tweede helft van het seizoen' tegemoet zou gaan. Clubicoon Willem van Hanegem constateerde zondag in Alkmaar vanaf de tri bune 'dat het nieuwe er nu wel af is bij Feyenoord'. Oud-speler Jan Everse analyseerde nuchter dat een club die uitwedstrijden tegen Vi tesse, FC Utrecht, FC Twente, FC Groningen en AZ niet weet te win nen, 'niet verder komt dan plek 3'. En als klap op de vuurpijl vond zelfs het eigen Feyenoord TV deze week dat 'Marcus Pedersen met zijn loopvermogen en diepgang beter had gepast tegenover Owen Wijn dal' dan de oplossing met Lutsharel Geertruida. Met nog tien competitiewed strijden te gaan verandert blijkbaar de blik op Feyenoord. Waar dit sei zoen in Rotterdam aanvankelijk zo'n beetje alles als pure winst werd beschouwd, sijpelt er nu va ker kritiek door. ,,Feyenoord is dan ook in een an dere, nieuwe fase aanbeland'', zegt voormalig linksbuiten Regi Blin ker. ,,Als dit elftal op achterstand kwam, keek ik maandenlang met het geruststellende idee dat het toch wel goed zou komen. Dat is de laatste weken wel een beetje ver dwenen. Maar ik wil er wel meteen bij aantekenen dat dit Feyenoord de eerste maanden heel veel krediet heeft verdiend. Er waren seizoenen dat ik me bijna een beetj e schaamde voor wat Feyenoord liet zien, maar onder Slot is dat helemaal verdwe nen. Dat verandert niet door nederlagen tegen Vitesse en AZ." Zijn 'we' dan met z'n Het zag er toen leuk uit, maar zondag tegen AZ was het toch gewoon slecht? ZATERDAG 5 MAART 2022 GO Y @SjoerdMossou Roger Reijners (58, foto) is vanaf komend seizoen hoofd trainer van de voetbalsters van Fortuna Sittard. De oud-prof komt over van VVV Venlo, waar hij het beloften- team (man nen) onder zijn hoede heeft. Fortuna debu teert komend seizoen in de eredivisie voor vrouwen. Reijners was eerder bonds coach van de Nederlandse vrouwen. a (0 'Feyenoord zit Mikos Gouka Rotterdam - Willem van Hanegem Teleurstelling bij Feyenoor- ders Jens Toornstra, Guus Til en Gernot Trauner tijdens de verlo ren uitwedstrijd (2-1) tegen AZ van afgelopen zondag. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18