Russische belangen in uitverkoop bolderman nl De goedkoopste met vertrekgaranties Pensioenfondsen 15 699, RUSLAND VREZEN DAT HUN RUSSISCHE KLANTEN WEGBLIJVEN Heesen zal de Russen voorlopig niet in de ban doen. Volgens Gio- anola worden nieuwe klanten eerst gescreend. ,,Oorlog is een po litieke zaak, gevoerd door politici en niet door het Russische volk. Daarom zou het niet goed voelen kopers te discrimineren op grond van hun nationaliteit. We hebben ook een morele plicht naar onze duizend werknemers en hun ge zinnen die afhankelijk zijn van een goedlopend bedrijf.'' Alekperov is meer dan slechts een klant van Heesen. De Rus is sinds 2008 zelfs eigenaar van het Osse bedrijf, dat toen werd overge nomen door Morcell Group. Alek perov is namelijk mede-eigenaar van Morcell. Twee van diens ver trouwelingen - Pavel Sukhoruch- kin en Pavel Novoselov - zijn bo vendien sinds 2010 commissaris bij Heesen. Wereldtop De twee Pavels waren in het verle den topmanagers bij Lukoil. Te genwoordig beheren ze in belas tingparadijzen als de Maagdenei landen en op de Kaaimaneilanden fondsen voor oligarchen, onder wie Alekperov. Woordvoerder Gioanola wil slechts kwijt dat Heesen 100 procent Nederlands is en een 'professioneel bedrijf met een onafhankelijk bestuur'. ,,De sancties zijn natuurlijk gericht te gen individuele personen. De jachten zijn privébezit.'' Heesen behoort met Damen Yachting, Oceanco en Feadship tot de wereldtop op het gebied van superjachtenbouw. Uit de mari tieme monitor van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat blijkt dat de twintig Nederlandse superjachtenbouwers in 2020 een omzet van 1,8 miljard euro had den, bijna 50 miljoen euro meer dan het jaar ervoor. Dat jaar wer den 66 superjachten (van 24 meter en langer) in Nederland gebouwd - goed voor een tweede plek we reldwijd - met een gemiddelde lengte van 64 meter. Contracten Damen Yachting maakt zich vooral zorgen om de 214 mede werkers van de Oekraïense vesti ging in de zuidelijke stad My- kolajiv, vlakbij Odessa, waar hevig gevochten wordt. ,,We zijn 24 uur per dag bezig om te kijken of we hen kunnen ondersteunen als ze bijvoorbeeld de grens over wil len'', zegt woordvoerder Robin Middel. Damen heeft momenteel op verschillende terreinen (visserij, baggerschepen en sleepboten) op drachten in Rusland lopen. ,,Geen van die opdrachten vallen onder de huidige sancties'', zegt Middel. ,,Opdrachtgevers zitten vast aan contracten. We brengen in kaart hoe we verder met deze situatie omgaan.'' Momenteel zijn er geen lopende Russische opdrachten voor de bouw van superjachten, zegt Mid del. ,,Het zou kunnen dat we min der Russische opdrachtgevers krij gen. Deze markt is voortdurend in beweging. Ik denk dat de Russen ook niet staan te trappelen om hier nu een jacht te bestellen.'' Feadship zegt altijd (inter)natio- nale wet- en regelgeving te volgen en een zeer strikt klantacceptatie- systeem. ,,We houden ons altijd aan sancties en leveren nooit aan klanten die onder die sancties val len'', zegt een woordvoerder. Vier pensioenfondsen willen af van hun beleggingen in Russische obligaties en aandelen. Het probleem is alleen dat er op dit moment geen kopers zijn. Pensioenfonds voor de zorg PFZW en metaaltechniek PME nemen afscheid van hun Russi sche beleggingen, zo werd giste ren bekend. Eerder deze week be sloten het ambtenarenpensioen- fonds ABP en BpfBouw, het pen sioenfonds voor de bouwsector, al tot die stap. Daarmee hebben vier van de vijf grootste pensioenfondsen aangegeven dat ze hun Russische beleggingen afstoten. PMT, het pensioenfonds voor de kleinme- taal, besluit dinsdag over een eventuele verkoop. De verwach ting is dat ook dit fonds zal beslui ten om zijn Russische delen af te stoten. De pensioenfondsen vinden het niet meer uit te leggen dat ze in Russische staatsleningen of aandelen beleggen terwijl het land oorlog voert met Oekraïne. Geen invloed Het gaat bij de pensioenfondsen niet om grote bedragen. PFZW heeft voor 1,2 miljard euro in Rus sische aandelen en obligaties zit ten. ,,Dat is 0,4 procent van het belegde vermogen'', geeft een woordvoerder aan. ABP heeft nog voor 520 miljoen euro aan Russi sche waardepapieren, 0,1 procent van het belegde vermogen. Bij de andere fondsen gaat het om en kele tientallen miljoenen. Verkopen zal tot verlies leiden, is de verwachting, de koersen voor Russische obligaties en aan delen zijn ingestort. Maar het gaat om zulke kleine bedragen op de totale beleggingsportefeuille dat het niet van invloed zal zijn op de hoogte van de pensioenen. Er is alleen een probleem voor de fondsen: ze kunnen helemaal niet van hun beleggingen af. Door de sancties is de handel in Russi sche staatsleningen ingestort. Er is simpelweg geen koper te vin den die zijn vingers aan Russi sche waardepapieren durft te branden. De aandelen dan maar verko pen in Rusland kan ook niet. De Russen hebben buitenlandse in vesteerders verboden hun aande len in Russische bedrijven te ver kopen. Bovendien is de beurs in Moskou de hele afgelopen week gesloten geweest. Volgens de laat ste berichten opent de beurs in Moskou mogelijk pas dinsdag en zelfs dat is de vraag. VGeld-terug-garantie V Repatriëringsgarantie VOmboekgarantie* 10 dagen Toscane, Umbrië en Rome 10 dagen Saas-Grund met Mont-Blanc Express, Zwitserland 10 dagen Hart van Schotland, Trossachs 12 dagen Peniscola, Costa del Azahar 12 dagen Rondreis Kroatië Rondreis Klassiek Spanje en Andalusië Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! GO ZATERDAG 5 MAART 2022 Peet Vogels Zeist 1,1% Pensioenfonds PFZW bezit voor 1,2 miljard euro aan Rus sisch waardepapier, 0,4 procent van het belegde vermogen. v.a. slechts 'VI-JI Vertrekdata: 2,9,16,23,30 mei 6, 13,20,27juni/4,11,18,25 juli etc. Vertrekdata: 4,18,25 apr/2,16,30 mei/13,20,27juni/ll, 18 juli etc. Vertrekdata: 18,25 apr/2,9,16,23, 30 mei/6 juni/4,18 juli/I augetc. Vertrekdata: 16,30 apr/14,28 mei Hl juni 10,24 sept 8,15 okt. Vertrekdata: 11,25 apr/9,23 mei 6,20 juni/4 juli 115,29 aug etc. Vertrekdata: 2,16,30 apr 14,28 mei Hl, 25 juni/20 aug/3 sept etc. I Drukfouten en/of prijswijzigingen voorbehouden. *Bekijk de voorwaarden op onze website. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 wgjjgJr boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds, reserveringskosten, consumentenbijdrage SCR e.v.t. brandstof toeslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15