Een mooi stickertje zegt niets over de kwaliteit O 1 14 OORLOG OEKRAÏNE COLUMN Anne-Marije Buckens Afgelopen week aten mijn collega en ik tijdens de lunch allebei een manda rijn. Op die van mij zat een statig gouden stickertje met de tekst 'elite'. ,,Waarom is jouw mandarijn een elite, en die van mij niet?'', vroeg mijn collega. Haar mandarijn was zoet en sappig. Mijn elite-manda rijn smakeloos en droog. ,,Marketing'', zei ik. Ik haalde het stickertje van mijn mandarijn, en plakte het op die van haar. ,,Zo, nu is jouw mandarijn een elite'', zei ik. Antoine (57) was met veel bra voure mijn kantoor binnengelo pen. Al vroeg in ons gesprek had hij mij verteld dat hij van goeden huize was. Antoine had bedrijfs kunde gestudeerd. Op zijn cv had ik gezien dat hij daarna niet echt banen had gehad die aansloten bij zijn opleiding en elke baan had korter dan één jaar geduurd. Het inplannen van de loopbaange- sprekken viel nog niet mee. An- toine ging eerst op wintersport, was daarna in het buitenland om zijn zeilboot uit de stalling te ha len en daarna had hij nog een ver bouwing aan de keuken gepland staan. ,,Het is wel noodzaak om snel een nieuwe baan te vinden'', zei Antoine. ,,Ik zit krap bij kas.'' Die krappe kas rijmde voor mij niet helemaal met de komende ac tiviteiten in Antoines agenda. ,,Het is veelal schone schijn. Mijn hele netwerk ziet mij nog als de oude Antoine, de erfgenaam, de jongen met poen. De realiteit is dat ik mijn hele erfenis heb verspeeld. Ik heb niets meer'', vertrouwde An- toine mij toe. ,,Ik heb mijn loop baan nooit serieus genomen, ik zou toch die erfenis krijgen.'' Gerard was even oud als An toine, en dat was gelijk het enige dat ze met elkaar gemeen hadden. Gerard had sinds zijn 12de ge werkt. ,,Ik heb altijd alles aange grepen, want ik wist dat ik op ei gen benen moest staan'', zei Ge rard tijdens ons eerste gesprek. Toen Gerard werd ontslagen, sloeg dat voor hem in als een bom. ,,Ik schaam me diep, ik krijg het woord ontslag bijna niet over mijn lippen'', zei Gerard. Gerard heeft een werkgever aar dig wat te bieden. Hij heeft veel bijgeleerd de afgelopen jaren. Hoe wel hij niet de kans had gehad om te studeren, heeft hij door middel van avondopleidingen en cursus sen een aardig cv opgebouwd. Ook was het Gerard gelukt om zo'n beetje elke acht jaar door te groeien in een nieuwe functie. Ge rard slurpte alle adviezen op en ik heb geen enkele twijfel dat hij bin nen aanzienlijke tijd een nieuwe baan zal vinden. Mits het hem zal lukken om, voorbij zijn beschei denheid en ingetogen karakter, tij dens een sollicitatiegesprek over zijn kwaliteiten te vertellen. Ook was het Gerard gelukt om elke acht jaar door te groeien in een nieuwe functie Ik vertelde mijn collega dat men sen gedurende hun leven heel wat stickers opgeplakt krijgen. En net zoals met de mandarijnen, kloppen die stickers niet altijd met de binnenkant. Er gaan heel wat mensen met een elitesticker door het leven terwijl de inhoud wat smakeloos en droog is. Terwijl er heel wat zoete en sappige mensen zijn met het stickertje onbelang rijk, overbodig of onzichtbaar. Stickers kunnen eraf en erop. Het is marketing. Flow Traders Hydratec ASR SANCTIES BOUWERS KAPITALE JACHTEN iSöf De oorlog in Oekraïne en de sancties tegen de oligarchen raken ook de Nederlandse scheepbouw. Een nieuw schip van een miljardair, dat nog in de haven van Harlingen ligt, is nog niet aan de ketting gelegd. De Europese Unie en de Verenigde Staten jagen met zware sancties op de bezittingen van Russische mil jardairs, waaronder hun luxejach- ten en onroerend goed. De Duitse autoriteiten legden het schip van miljardair Alisher Oesmanov aan de ketting. Zijn Dilbar - 156 meter lang met twee helikopterplatforms en het grootste zwembad ooit op een jacht gebouwd - ligt bij een werf in Hamburg voor onderhoud. Sommige miljardairs verplaatsen hun schepen nu naar de Maledi ven om hun eigendommen veilig te stellen. De superjachten zijn geliefde statussymbolen van de oligarchen. Volgens de site Superyacht Times heeft 9 procent van alle luxejach- ten op de wereld een Russische ei genaar. Het Amerikaanse zaken blad Forbes stelde een lijst samen van 32 superjachten die eigendom zijn van Russische oligarchen. Ze zijn volgens het blad gezamenlijk een slordige 3 miljard euro waard. Een van de Russen op de lijst van Forbes is Vagit Alekperov, top man van het Russische gas- en olieconcern Lukoil en een bekende van president Vladimir Poetin. Alekperov bestelt al sinds jaar en dag jachten bij het bedrijf Heesen Yachts in Oss. Overigens was Luk oil het eerste Russische bedrijf dat zich donderdag uitsprak voor 'een directe beëindiging' van de oorlog tegen Oekraïne. Waterval Alekperovs laatste speeltje, de Ga- lactica, rolde eind vorig jaar van de werf. Het 80 meter lange jacht is onder meer voorzien van een zwembad met glazen bodem en waterval, een glazen lift in het hart en een helikopterplatform. In ja nuari is het naar Harlingen geva ren, waar het wordt afgewerkt. De sleuteloverdracht staat gepland voor april. Heesen Yachts wil niet bevesti gen dat Alekperov de eigenaar is. De bouwers delen nooit informa tie over hun klanten. ,,We hebben een internationaal klantenbe stand'', zegt woordvoerder Sara Gioanola. ,,We hebben geen aan wijzingen dat het schip in beslag zal worden genomen.'' Heesen Yachts volgt de ontwik kelingen in Oekraïne op de voet. ,,We zijn bezorgd over de ge volgen van de oorlog'', zegt Gioa- nola. ,,In de eerste plaats voor de humanitaire gevolgen, maar ook vanwege de impact op de sector en op potentiële Russische klanten.'' ZATERDAG 5 MAART 2022 GO Y @annemarije50 Het deed me denken aan An- toine en Gerard, die ik kort daar voor gesproken had. Meer zien van Anne-Marije Buc- kens? Volg haar ook op Twitter. c Reageren? anne-marije@dpgmedia.nl Columnist Anne-Marije Buckens (33) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. O Beurshandelaar profiteert van onrust op de beurzen. 1.2% Producent van kunststofonder delen zag de omzet en de winst stijgen. ■M Rentedaling was slecht nieuws voor de verzeke raar. Winststijging voor muziek maatschappij overtuigde be leggers niet. o lib, "jr Tonny van der Mee Harlingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 14