svrzraadvantoezicht Buitenlandse werknemers 'n blijvertje c Inwoner Stekene is het racen voor zijn huis beu vVmsS?,? Een lid Raad van Toezicht met als aandachtsgebied ondernemerschap. Een boete uitdelen kan hij niet maar hardrijders de stuipen op het lijf jagen wel. Peter Van der Gucht uit Stekene bouwde zelf een flitspaal. De 57-jarige inwoner van Stekene plaatste de wel erg waarheids getrouwe flitspaal in zijn voortuin. Het heeft effect: heel wat bestuurders gaan spontaan op de rem staan. Peter woont langs de drukke provinciale baan N403 die Sint-Niklaas met Hulst verbindt. ,,Er is een snelheidsbeperking van 50 kilometer per uur, maar veel bestuurders houden zich hier niet aan", vertelt hij. ,,De slechte staat van het wegdek maakt het nog er ger. Vlak voor mijn deur zijn diepe putten geslagen die het huis doen daveren. Vooral 's nachts duwen veel bestuurders het gaspedaal he lemaal in op deze brede baan. We vragen met de buurt al lang om hiertegen iets te ondernemen. Er is wel een heraanleg beloofd van de gewestweg, maar daar zijn we intussen al jaren op aan het wach ten." Handige Harry Enkele buurtbewoners spoorden Peter aan om zelf een flitspaal te bouwen. ,,Ik sta hier namelijk be kend als een handige Harry", lacht hij. ,,Ik werk in een carrosseriebe- drijf. Voor mij was zo'n flitspaal maken een fluitje van een cent. Ik heb een paar foto's gedownload van het internet en ben hiermee aan de slag gegaan. Een andere buurman heeft de sticker geprint van het bedrijf Gatsometer, dat de meeste flitspalen in ons land fabri ceert. We wilden het zo waar heidsgetrouw mogelijk maken." Flitslamp Er zit ook een flitslamp in de paal. ,,Ik moet enkel de elektriciteitslei ding nog leggen voor de voeding. Flitsen gebeurt met een afstands bediening. Daarvoor ga ik achter het raam zitten op de bovenver dieping. Zo zie ik snelheidsduivels al van ver aankomen. Voor deze tweede fase wacht ik tot de ope ning van The Lakehouse een kilo meter verderop. In de zomer heb ben we veel last van bezoekers van deze dancing." Maar ook zonder te flitsen heeft de paal effect. ,,Iemand heeft de flitspaal zelfs al op Waze gezet", lacht Peter. ,,Hij is dan ook moei- Een bestuurder heeft de flitspaal intussen al op Waze gezet lijk te onderscheiden van een echt exemplaar. Ik heb al veel felicita ties gekregen van buren. Als ik de paal overeind zet, wordt er opmer kelijk minder hard gereden." Politie op bezoek Ook de politie heeft de flitspaal al opgemerkt. ,,Ze zijn al twee keer langs geweest", bevestigt Peter. ,,Ik had op voorhand wel mijn huis werk gemaakt en wat dingen op gezocht. Op privégrond mag de paal er staan. De eerste agenten twijfelden nog, maar bij een tweede bezoek van de politie moesten ze toegeven dat ik niks fout doe." Dat bevestigt ook Leo Mares, korpschef van de zone Waasland Noord. ,,We hebben hierover con tact gehad met het Agentschap Wegen en Verkeer maar de flits paal staat niet op de openbare weg maar in een tuin. En als het effect heeft en er minder snel gereden wordt, hebben we daar eigenlijk ook geen probleem mee." zorgt in zeeland www.svrz.nl/ „Bedrijven in Zeeland weten al heel lang dat ze niet zonder buitenlandse werknemers kun nen", zegt Ronald de Back. De Back is coördinator van het Werk- servicepunt Zeeuws-Vlaanderen. ,,De kranten staan ook al tijden bol van het tekort aan arbeidskrach ten. De Zeeuwen zelfbeginnen nu ook heel langzaam aan het idee te wennen. Ik denk dat we inmiddels wel op een omslagpunt zitten." Het probleem is echter nog vaak dat de buitenlandse werknemers amper meedoen aan het sociale le ven. Ze zijn geen lid van verenigin gen, ze hebben geen kinderen die hier op school zitten. Het Expat Center Zeeland houdt daarom sa men met Club Dow een evene ment waar de buitenlandse werk nemers zich kunnen oriënteren op Zeeland, hun nieuwe thuis. Mis schien langer dan tijdelijk. Kennismaken In het gebouw van de personeels vereniging van Dow kunnen ze op 14 mei kennismaken met de hui zenmarkt en het onderwijs. De ge- meenten Hulst, Sluis, Terneuzen, Middelburg en Goes laten zien wat er op gebied van cultuur en natuur te beleven valt in Zeeuws-Vlaan- deren én Zeeland. ,,Ons eerste fysieke evenement sinds het weer mag. Er hebben zich tot nu toe zo'n driehonderd mensen aangemeld. Het zou goed zijn voor de cohesie als de buiten landse werknemers zich verdiep ten in wat er allemaal te doen is", denkt De Back. Vandaar ook het thema Oriëntatie. ,,Je ziet het va ker als de mensen de omgeving le ren kennen, denken ze 'het is hier zo slecht nog niet'." De Raad van Toezicht van SVRZ zoekt i.v.m. het vertrek van één van haar leden VL ZATERDAG 5 MAART 2022 Peter bouwde zelf flitspaal Kristof Pieters Stekene - Peter Van der Gucht TERNEUZEN Zeeland moet gewend raken aan het idee dat de provincie niet kan zonder hulp van buitenlandse werknemers. Om ook de werknemers aan Zeel and te laten wennen is er een kennismakingsbeurs. - Guido van der Heijden Sleeplife M slEBBESTBATlHe Peter Van der Gucht met de zelfgebouwde flitspaal op de achtergrond. foto kristof pieters Reactie: Voor het volledige profiel en de procedure kijk op www.svrz.nl/raadvantoezicht. Uw reactie zien wij graag vóór 29 maart tegemoet, u kunt mailen naarraadvantoezicht@svrz.nl. De eerste gespreksronde zal plaatsvinden op vrijdag 1 april tussen 13.30 -17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 130